Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Město v kráteru. Číňané navrhli bydlení v krajině zasažené asteroidem

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

17. 3. 2013

FOTO: crater_scraper4Po apokalypse přichází znovuzrození. Čínští architekti počítají s možností, že svět zasáhne obří asteroid: pro tento případ přišli s vizualizací města, které by mohlo vzniknout v jeho kráteru.

Xiaomiao Xiao, Lixiang Miao, Xinmin Li a Minzhao Guo si už delší dobu pohrávali s myšlenkou, jak co nejlépe využít kráter po asteroidu, především v případě regionální katastrofy. Server Inhabitat publikoval jejich návrh s názvem Crater-Scraper: ten má na první pohled vypadat jako oblast, kde se země po apokalypse vzpamatovává a uzdravuje.

Futuristická budova by se měla skládat z jednotlivých věží, které leží pod úrovní povrchu okolní země; jejich vrchol pak bude disponovat otvorem, kterým dovnitř bude moci proniknout vzduch, světlo a déšť.

S kulturou se počítá, ale co voda?

Budoucí obyvatelé futuristického městečka se rozhodně nemusí obávat odříznutí od civilizace: plány zahrnují obchody, parky, knihovnu, muzeum i divadlo pro každou z věží. Pevná část střechy by měla být využita pro zahrady a další vegetaci.

Částečně nedořešená však zůstává otázka vody: architekti počítají s využitím jejích podzemních zdrojů a následnou redistribucí pomocí výkonné továrny, blíže tento systém ale nespecifikovali. Zajímavé také je, že na digitálních vizualizacích stojí v okolí Crater-Scraperu úplně běžné, evidentně nepoškozené město.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Město v kráteru. Číňané navrhli bydlení v krajině zasažené asteroidem