Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Město světel, drsná realita podaná s něhou

Redakce

Redakce

11. 1. 2011

Město světel vypadá jako normální japonské sídliště, ale jeho obyvatelé mají podivný osud. Občas tu kdosi vypadne z okna a v jiné chvíli se tu rodí nový život. Někdo si povídá s kočkou nebo kouká na padající hvězdy, neznámý muž v jednom bytě zrovna zalévá uschlou květinu. Město světel život dává a stejně tak si ho i bere.

Inio Asano Mesto svetel

Sídliště je postavené na místě bývalé vesnice Asahi. Spojnicí příběhů i lidí je autobusová zastávka Asahidai. Lidé se potkávají, míjejí známé i neznámé. Život tu má podivnou cenu. Poetický a realistický autor Inio Asano, dokáže vytvořit ze smrti krásnou věc, ale stejně tak ze života utrpení. Pomalu poodkrývá tajemství jednotlivých postav. Kniha je souborem několika příběhů, které se různě proplétají, napojují a rozuzlují. Průvodci příběhů jsou hvězdy, kočka a stíny.

Hned v úvodu se představí Asanova poetika pohledem na celé sídliště, obklopené ranním světlem. V jednom z bytů ráno začíná hašteřením mladého páru, v jiném dědeček zemřel a malý chlapec Sato Taiki, který chodí teprve do školky, mluví k městu. Poslouchá ho, pokládá otázky o stvoření světa i jeho konci. Město mu odpovídá písní, kočka mňoukáním.

Kniha Město světel je rozdělena na sedm kapitol, které se vzájemně proplétají. Hlavním hrdinou prvního komiksu je chlapec Nozu, který píše a kreslí komiksy. Střetává se s realitou života ve chvíli, když mu přítelkyně oznámí radostnou novinu, že těhotná. Do kontrastu pak vstupuje jeho snílkovská povaha. Rád se dívá na hvězdy a raduje se z maličkostí, jeho samota je umocněna srovnáním se životem jeho kamarádů, kteří se chtějí jen bavit a nemají práci ani závazky. Nozu hledá krásu ve všedních věcech. Když se s přítelkyní stanou svědky sebevraždy mladé dívky, Nozu a Say si uvědomují, že jejich společný život může být, snad i je, krásný.

Ukázka z komiksu Město světel

Tasuku „dohlížitel“ se objeví ve druhém i posledním příběhu. Jeho posláním je dávat pozor na sebevrahy. Je poslední člověk, kterému volají, aby si promluvili před svou smrtí. Tasuku si od nich na oplátku bere poplatek a jejich mobilní telefony. Chodí každý den na autobusovou zastávku Asahida, kde potkává svoji kamarádku Haruko. Do školy ale ani jeden nejede. Haruko, dívka, kterou pobodal neznámý muž „trojočko“, čeká na zastávce, jestli se neznámý muž neobjeví. Když zemře otec Haruko, následují další nečekané události a jejich osudy se mění.

Další příběhy víceméně navazují na předchozí nebo je doplňují. Objevují se stejné postavy nebo ty, o kterých víme již z vyprávění. Dvě dívky, které se poznají a stráví spolu jediný nádherný den. Muž s pihou „trojočko“ není obyčejný sociopat se sklony k násilí, ale jeho pohnutky jsou vedeny lepšími cíli – postarat se o rodinu, dalšího chlapce a dítě, změnit svět, postavit opět vesnici Asahi, tam kde nyní stojí Město světel. V poslední kapitole se chlapec Sato Taiki setkává s Tasuku. Autobus nyní přijíždí do města světel, ale jeho cestující už nevystupují. „Je vůbec možné porozumět vesmíru?“ ptá se Sato Taiki. Každý si přece přeje jediné, být šťastný.

Obálka komiksu, světlezelené nebe s plujícím autobusem pádlujícím někam do neznáma, poukazuje na celou poetiku knihy. Inio Asano je mistrem jemných detailů. Vkládá poselství do každého příběhu i do komiksu jako celku. Jeho postavy nevynáší žádná klišé, každá tu můj svůj zvláštní význam. Kresba je černobílá realistická, dobře propracovaná a detailní. Místy se vyloupne styl manga, jako pár velkých očí nebo jednoduše stylizovaná konvička. Realistické pojetí rozhodně nenarušuje. Autor skvěle používá perspektivní pohledy. Kresba funguje jak v detailech, tak v celku. Inio Asano podstrkuje čtenářům jemné, ale významné prvky. Například v prvním příběhu, když hrdinové koukají na padající hvězdy a Nozu zaujme otvor majonézy ve stejném tvaru. Význam hvězd podtrhuje i v závěru příběhu odjíždějící policejní auto, které má světlo také v tomto tvaru.

Vydavatelé ponechali japonské pojetí knihy, příběh se tedy čte zprava doleva. Inio Asano a jeho Město světel je rozhodně koncepčně daleko od krvavých pop-komiksů, i když smrt a násilí je jeho hlavní téma. Je to jeden z mála komisů, který umí podat „existenci“ života jako kvalitní věc, citlivě a silně.

Název originálu: Město světel
Kresba: Inio Asano
Scénář:
Inio Asano
Obálka:
Inio Asano
Počet stran:
216
Rozměr: 150 x 210 mm
Vazba: brožovaná
Vydal:Hanami, Praha 2010
Doporučená cena: 275 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Město světel, drsná realita podaná s něhou