Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Městečko Twin Peaks. Kdo zabil Lauru Palmer?

Tereza Janíková

Tereza Janíková

8. 7. 2010

Režisér David Lynch se ke konci 80. let naštval. Už měl po krk stupidních seriálů americké produkce a rozhodl se vytvořit vlastní kousek, který by se od těchto výtvorů radikálně odlišoval. Tak vznikl jeden z nejzvláštnějších a divácky nejnáročnějších seriálů vůbec. Kultovní Městečko Twin Peaks, kde ani sovy nejsou tím, čím se zdají být.

Městečko Twin Peaks, Zdroj: wordpress.com

Pilotní díl seriálu vstoupil na televizní obrazovky 8. dubna 1990. Prvotní šok vystřídaly nadšené ohlasy a kritici nestačili pět chválu. Už tehdy nebylo pochyb, že se Davidu Lynchovi (Mulholland Drive, Lost Highway) povedlo stvořit nejenom slušnou alternativu tehdejší seriálové nabídce, jak původně zamýšlel…

V roce 1991 odvysílala televize ABC druhou sérii. Jenže víc jich nikdy nevzniklo. Zájem televizního publika začal klesat a tvůrci byli nuceni sérii ukončit. A to k nevelké radosti skalních fanoušků, kteří navíc nevěděli, co si o rychle sešité pointě myslet. V roce 1992 byl ještě uveden celovečerní film, který se ale s velkým komerčním úspěchem nesetkal. I přesto všechno se stal Twin Peaks (jak už bylo řečeno) legendárním a dodnes se po celém světě citují jeho hlášky.

Agent Cooper, Zdroj: imdb.com

Zatraceně dobrá káva!

O tom, o co v seriálu jde, se jistě nemusím sáhodlouze rozepisovat, ale přece jen… Do ospalého městečka ve státě Washington přijíždí agent FBI Dale Cooper, aby vyšetřil podivnou vraždu mladé studentky Laury Palmer. Ve městě plném svérázných obyvatel a husté atmosféry plné mlhy z okolních hor zůstává déle, než zprvu očekával, a začíná pronikat do spletitého a temného příběhu.

Právě na osobitém agentu Cooperovi seriál stojí. Nejedná se sice o one-man show typu Californication, přesto si lze Twin Peaks bez Coopera jen těžko představit. Jeho představitel Kyle MacLachlan (Proti zdi, Zoufalé manželky) si zahrál už v předchozích Lynchových snímcích Duna (1984) a Modrý samet (1986). Svůj potenciál ale naplno rozvinul právě v Městečku.

Agenta Coopera, který si libuje v silné černé kávě, třešňovém koláči, obligátních policajtských koblihách, dlouhém béžovém plášti, pečlivě sčesaných vlasech, klidu, podivných snech a především místy suchých a jindy až infantilně nadšených hláškách, si nejde nezamilovat. MacLachlan si pak na své konto připsal několik dalších významných rolí, tou nejslavnější ale navždy zůstává nesmrtelný Cooper.

Místo Coopera Marilyn

Zajímavostí je, že nechybělo málo a Twin Peaks by vůbec nevznikl. Jeho autoři David Lynch a Mark Frost měli totiž v té době plné ruce práce s adaptací životopisu Marilyn Monroe, nakonec ale nezískali na knihu práva. Twin Peaks tak prý obsahuje některé prvky Marilyna života, například to, že těsně před tím, než byla zavražděna, si napsala do deníčku, že… ale to by byl spoiler.

A proto nečekejte, až vám zvraty seriálu prozradí někdo jiný, a pokud jste to ještě neudělali, honem Twin Peaks zkoukněte. Stojí to za to stejně jako pořádná ranní káva a třešňový koláč k tomu.

Městečko Twin Peaks (Twin Peaks)

Drama / Mysteriózní
USA, 1990, 30×47 min

Režie: Tim Hunter, Graeme Clifford, Todd Hollad, Duwayne Dunham, Stephen Gyllenhaal
Hrají: Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Lara Flynn Boyle, James Marshall, Joan Chan

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Městečko Twin Peaks. Kdo zabil Lauru Palmer?