Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Měsíční svit Rob Thurman: Velký návrat bratří Leandrů

Redakce

Redakce

14. 1. 2011

Rob Thurman: Měsíční svitPokračování V Temnotě od Rob Thurman je tu. Bratři sice vyhráli nad svými nejsilnějšími protivníky, ale to rozhodně neznamená, že by měli žít šťastně až do smrti. A boj, který je čeká v Měsíčním svitu, rozhodně stojí za přečtení.

Ilustrace na obálce knihy Měsíční svit

Ilustrace na obálce knihy Měsíční svit Autor: Chris McGrath

Kal Leandros zase o něco povyrostl, ale že by se to na něm nějak přehnaně projevilo se říct nedá. Bez svého staršího bratra Nika by se ani tentokrát neobešel, neboť průšvih, do kterého se oba zapletou, je opravdu velký. S Ölfi se sice vypořádali, ovšem po světě chodí ještě takové množství kreatur potřebujících srovnat do latě, že na nějaké zahálení rozhodně nelze pomýšlet. A tak se bratři dostanou mezi vlkodlaky.

Kniha, jak má být

Jak autorka, tak překladatelka se ze svých předchozích chyb poučily. Strach, že bude opět nutné počítat varianty slova být na každé stránce, zmizí hned po přečtení první kapitoly. Přestože úvod je možná poněkud zdlouhavý a čtenáři proto chvilku trvá, než se do knihy řádně dostane, jakmile tam jednou je, nic jiného než dočtení do konce ho nemůže zachránit. Příběh je totiž popisován tak poutavě a subjektivně, že má čtenář pocit, jakoby tam stálpo jejich boku, zatímco oni bojují o život. Co víc, má dokonce tendence ztotožňovat se s nimi, stávat se jedním z nich.

Příběh navíc krásně plyne, takže není šance, že by člověk odtrhl oči, aby se zamračil nad nějakou nesrovnalostí. Přes úvodní kapitolu, která vysvětluje, co všechno se v době mezi jednotlivými díly stalo, se děj posouvá k hlavnímu problému. Ovšem ani tady není nic jasné hned od začátku. Několik dobře promyšlených zvratů udržuje čtenáře v napětí, protože autorka mu překvapující odhalení předhazuje s dostatečným odstupem a po malých dávkách. Až těsně před koncem se tak může plácnout do čela a říct: „Vždyť to bylo jasné.“

Postavy staré, nové, stále zajímavé

Nové postavy čtenáře jistě velice potěší, stejně jako ty staré. Z každé věty lze vyčíst, že autorka už svůj svět zná a tam, kde byla v prvním díle lehce nejistá, ve druhém přímo kouzlí. Všechny charaktery jsou skvěle propracované, mají vyváženou dobrou i špatnou stránku, zkrátka člověk si dokáže bez problémů představit, že opravdu žijí. A to i přes fakt, že většina z nich má ostré tesáky nebo ocas. Tak se čtenář seznámí například s Flayem, vlkodlakem, u nějž nikdy není jisté, na čí straně vlastně stojí. A překvapivě si ho dokonce oblíbí.

obálka Rob Thurman: Měsíční svit

Čtenářky zase jistě potěší, že ženské hrdinky tentokrát dostanou mnohem více prostoru než v předchozím dílu. Jemné náznaky okolo Dobromily a Nika mohou romantičtější povahy přivádět k zoufalství, muže naopak nejspíš rozesmějí. Do příběhu se ale hodí mnohem víc, než nějaká zoufalá vyznání lásky z červené knihovny. Opět se prokázalo, že autorka zná své hrdiny, takže se nemusí bát, že by jejich chování v přítomnosti osoby opačného pohlaví neodpovídalo jejich naturelu, na čemž mnohdy selhávají i jinak velice kvalitní autoři.

Milostné problémy tedy dostávají v Měsíčním svitu dost prostoru, ovšem rozhodně to z příběhu nedělá román pro ženy. Spíše odlehčují atmosféru, protože ta by se jinak dala krájet jedním z Nikových nožů. O bojové scény tu také není nouze, ve světě vlkodlaků a jiných monster je to totiž jediný osvědčený způsob vyjednávání.

Rozhodně číst

Koho první díl odradil a stále ještě váhá s přečtením toho druhého, nemá čeho se bát. Svého předchůdce i jiná současná díla s podobnou tematikou převyšuje nejméně o hlavu. Rvačky, únosy, milostné problémy, vše popisované s nadhledem a kousavým humorem Kala Leandra, to rozhodně stojí za přečtení.

Název originálu: Moonshine
Český název: Měsíční svit
Autor: Rob Thurman
Překlad: Anna Janovská
Obálka:Chris McGrath
Počet stran: 288
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 210 x 150 mm
Vydal: Fantom Print, Praha 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Měsíční svit Rob Thurman: Velký návrat bratří Leandrů