!Reportáž!Vernisáž výstavy Thank you very MAČ ve foyer brněnského divadla Husa na provázku zahájila ve čtvrtek 30. června další ročník Měsíce autorského čtení. V pátek 1. července pak proběhla první čtení.
Fotografie Davida Konečného z předešlých ročníků Měsíce autorského čtení, Foto: Pavla Maksová, Topzine.cz
Ve foyer se hostům rozdávají skleničky, aby si přiťukli k zahájení Měsíce autorského čtení. DJ Norek si připravuje hudební doprovod, k mikrofonu přichází Petr Minařík a dává první slovo profesoru Petru Oslzlému, řediteli Centra experimentálního divadla, aby svými slovy zahájil čtení. Vyjádřil své nadšení nad tím, že autorská čtení probíhají právě v divadle Husa na provázku, které je významným centrem brněnského kulturního dění.
Po něm si bere slovo Renata Putzlacher, česká básnířka, která připomněla, že by se právě v ten den dožil sta let Czeslaw Milosz, významný polský spisovatel.
Jerzy Kronhold a jeho tlumočnice Renata Putzlacher, Foto: Pavla Maksová, Topzine.cz
Tečkou slavnostního úvodu byla slova fotografa Davida Konečného, autora snímků, na nichž jsou zachyceny okamžiky z předešlých ročníků Měsíce autorského čtení. Fotografie jsou k vidění ve foyer divadla Husa na provázku.
Páteční začátek brněnského autorského čtení
Měsíc autorského čtení začíná 1. července v 19 hodin, kdy na scénu přichází první z 31 pozvaných polských spisovatelů, Jerzy Kronhold. Básnířka Renata Putzlacher, která se pro tento měsíc proměnila v tlumočnici, ho uvedla jako básníka diplomata. Kronhold byl totiž polským generálním konzulem v České republice, ovládá proto překvapivě dobře češtinu a služby Renaty Putzlacher vlastně nepotřebuje.
Polské verše básníka přeložené do češtiny se promítají na plátně. Básně jako V českých parcích (přeložila Renata Putzlacher) nebo Bezruč vypovídají o jeho postojích k české kultuře. Píše bez interpunkce, volným veršem. Obsah jeho slov přitahuje, je potřeba hledat jejich skrytý význam, není pro nenáročné čtenáře.
Měsíc autorského čtení 2011, Foto: Pavla Maksová, Topzine.cz
Diskuze s posluchači vždy vrhá větší světlo na přednášejícího autora. Je to další klíč k jejich pochopení a také zábava, neoddělitelná součást autorského čtení, kvůli které stojí za to přijít.
Po Čechách s Kronholdem
V diskuzi se mluví o jeho vztahu k české poezii a kultuře. Kronhold říká, už výborně česky, že se vlastně právě nachází v hlavním městě české poezie, zmiňuje jména jako Skácel, Blatný a Holan, kterého považuje za velmi charismatického básníka.
Lubor Kasal přednáší svou poezii, Foto: Pavla Maksová, Topzine.cz
Když jezdil do Čech, pořádal túry po stopách významných lidí. Na jedné takové túře byl i s Czeszlavem Miloszem a jeho manželkou, spolu navštívili Slavkov. Má tedy na naši vlast krásné vzpomínky. Také se zmiňuje o tom, že v Polsku je velký zájem o českou literaturu. Český jazyk je u nich módní hit. „Jak někdo ovládá český jazyk na univerzitě, je to cool,“ prohlásil Kronhold.
Lubor Kasal se vší parádou
Ve 20:30 začíná číst Lubor Kasal, básník a šéfredaktor obtýdeníku Tvar. Přišel do místnosti, vytáhl z tašky plyšovou krysu a začíná zvesela: „Tak si pustíme rádio!“ Zazněla groteskní melodie (mimo jiné We are the champions), načež si rozložil před sebe Blesk. Po chvíli už však četl své verše. Jeho projev byl velmi živý a vzrušený. Vyvolával nejrůznější reakce a emoce.
Okénko z Ostravy: Jerzy Kronhold
Jerzy Kronhold vydal pět básnických sbírek, z nichž ta první byla věnována Janu Palachovi. Básně, které zazněly na čtení, se vztahovaly nejen k průmyslové Ostravě (báseň Vysoké pece), ale také odkazovaly na Čínu (báseň Čínská zeď) či na přírodu (báseň V českých parcích). Velmi žhavým tématem diskuze byl odkaz Petra Bezruče, slezského barda, jehož mýtus je v Ostravě velmi patrný. Jerzy Kronhold je k Bezručovi velmi kritický a považuje jej za antisemitistu a xenofoba. Lubor Kasal, přítomný v publiku, však sám namítl: „U Bezručových básní nesmíme oddělovat obsah a formu. Když vidíme Bezručovy sochy nebo po něm pojmenované ulice… musíme zjistit, co to znamenalo a dešifrovat obsah jeho tvorby.“
Publikum také chtělo vědět, zdali by si autor troufl napsat báseň v češtině. Autor přiznal, že netroufl, protože pravidla češtiny jako takové nezná. Avšak sám říká: „Obdivuji české básníky a chtěl bych také umět zpívat jako Čech.“
Zuzana Konvičková, Topzine.cz
Kasal působí jako vypravěč pohádek před spaním pro dospělé, někdy nasadí i líbezný tón hodného strýčka. Jeho přednes má spád, připomíná vyprávění lovce mamutů někde večer v jeskyni u ohýnku, kterého všichni zaníceně poslouchají.
Mluví s neviditelným psem, vstává a sedá si, chodí po místnosti, rozhazuje rukama, hraje si se svým stínem na plátně, vykřikuje, strká si do kapsy u košile plyšovou krysu, mluví sprostě, mluví o lásce, kokrhá, paroduje Bibli a prezidenta, pouští si melodii z Titaniku a na oko to nehorázně prožívá, i si lehce zanotuje.
Jeho verše baví tak jako jeho výstup. A když se zaposloucháte, zachytíte i střípky jeho myšlenek a uvěříte, že to není jenom absurdní plkání.
Další zajímaví autoři, kteří vystoupí na Měsíci autorského čtení:
8. července – polský básník Roman Honet a Michal Ajvaz, představitel českého magického realismu
11. července – Henryk Grynberg s jeho texty o holokaustu a životě polských židů, z českých spisovatelů vystoupí brněnský rodák Arnošt Goldflam
15. července – Mariusz Surosz, známý svými historickými eseji, s ním česká prozaička a básnířka Markéta Pilátová