Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Měsíc autorského čtení 2010 začne již příští týden!

Redakce

Redakce

25. 6. 2010

!SPECIÁL!V Brně a Ostravě bude po celý červenec probíhat již 11. ročník největšího literárního festivalu svého druhu v ČR nazvaného Měsíc autorského čtení. Na milovníky literatury letos čeká více jak 60 spisovatelů a spisovatelek z Francie a Česka.

Jan Balabán (1961-2010) na Měsíci autorského čtení 2009, Foto: David Konečný

Festival Měsíc autorského čtení, který pořádá agentura Větrné mlýny, se letos koná už pojedenácté. V Brně můžete autorská čtení navštívit v divadle Husa na provázku, v Ostravě pak ve Staré Aréně. Čestným hostem je letos Francie.

Co na návštěvníky čeká?

V Brně i Ostravě můžete každý den navštívit dvě autorská čtení: francouzští autoři čtou od devatenácti hodin, ti čeští začínají ve 20:30. Ještě podotkněme, že Ostrava bude hostit všechny pozvané spisovatele s jednodenním zpožděním oproti Brnu.

Notre Dame, Foto: Eva Marková, Topzine.cz

Veškerá čtení navíc bude možné sledovat i ze záznamu. A zapomenout nesmíme ani na Audiokabinet Českého rozhlasu Brno – veřejný poslech rozhlasových nahrávek, každý den od 17:30 hodin v divadle Husa na provázku.

Kdo na návštěvníky čeká?

Festival Měsíc autorského čtení 2010 probíhá díky laskavé podpoře velvyslanectví Francouzské republiky v ČR, statutárních měst Brno a Ostrava, Ministerstva kultury ČR a českého centra PEN Klubu za asistence jeho předsedy Jiřího Dědečka, kterého budete moci v Ostravě potkat po celý červenec.

Jiří Dědeček, Zdroj: booklet CD Prší nám do campari

Každý den si budete moci vychutnat alespoň dvě autorská čtení, těšit se můžete například na Muriel Barbery, autorku téměř neuvěřitelně úspěšné knihy S elegancí ježka, anebo na autorku knihu o Bohuslavu Reynkovi Sylvie Germain. Cestu na Moravu podnikne i držitel prestižní literární ceny Prix Goncourt Jacques Pierre Amette.

Michal Viewegh, Zdroj: viewegh.cz

Co se česky píšících spisovatelů a spisovatelek týče, můžete se těšit na držitelku Magnesie Litery za knihu roku Petru Soukupovou, anebo na spisovatele Michala Viewegha. Milovníky poezie pak určitě potěší vystoupení J. H. Krchovského anebo Ivana Martina Jirouse a Dáši Vokaté.

Topzine na Moravě

Koukali jste se na stránky Měsíce autorského čtení a nevíte, co si vybrat? My vám pomůžeme! Topzine vám bude v průběhu celého července přinášet tipy na autorská čtení, která byste rozhodně neměli minout. A těm z vás, kteří se do Brna či Ostravy nedostanou, přineseme reportáže a fotografie.

Literární maraton začíná již příští čtvrtek, 1. července, vstupné je dobrovolné. Ještě dodejme, že letošní ročník festivalu je věnován nedávno zesnulému Janu Balabánovi. Křest jeho posledního románu Zeptej se táty (nakladatelství Host) se uskuteční 1. července v Ostravě – o tom, jak křest probíhal, se dočtete na stránkách Topzinu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Měsíc autorského čtení 2010 začne již příští týden!