Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Měsíc autorské čtení pokračuje: Od angažovaného divadla po milostné verše

Redakce

Redakce

24. 7. 2010

FOTO: Měsíc autorského čtení 2010!SPECIÁL! Opět vám přinášíme reportáž z Měsíce autorského čtení, a to z ostravské Staré Arény! Program je stále velmi pestrý a každý čtenář (či spíše posluchač) si tak přijde na své. Ať už má rád angažované divadlo, literární mystifikaci anebo ho zajímá, jak si literatura dokáže poradit s problematikou zvanou prostituce.

FOTO: Měsíc autorského čtení 2010

Měsíc autorského čtení 2010, Foto: Vojtěch Herout

V Ostravě se 12.7. představil francouzský prozaik a literární kritik Jacques-Pierre Amette se svým románem Brechtova milenka. V románu je vykreslován život Bertolta Brechta, německého autora divadelních her, které byly ovlivněny marxismem a expresionismem. Osud Brechta byl velmi spletitý, neboť neustálá konfrontace s tajnou složkou německé policie Stasi (obdoba československé StB) jej donutila emigrovat do USA.

Bertolt Brecht

Jacques-Pierre Amette přiznává, že bylo velmi těžké vyhledat informace o Bertoltu Brechtovi, protože k dokumentům tajné policie je jen omezený přístup. Brecht figuroval jak v dokumentech Stasi, tak i ve spisu americké FBI Commu-nazi.

Píši o tragédii intelektuála, který se pokusil příliš přiblížit politice.
(Jean-Pierre Amette)

Za román Brechotova milenka (La Maîtresse de Brecht, česky 2003, překlad Růžena Ostrá) obdržel Amette roku 2003 nejvýznamější francouzskou literární cenu Prix Goncourt.

Digistopaři

FOTO: Bílej kůň, žlutej drakS velkým ohlasem u publika se setkal baťůžkářský spisovatel Jan Cempírek, který četl ukázky hned z několika: povídku ze souboru Rafinerie a mikropříběhy stopařů z knihy Autostop.cz, které autor obohatil o audiovizualizace a během čtení obecenstvu jednotlivé stopaře představoval a přibližoval jejich mnohdy spletité osudy.

Posluchače zajímal především příběh vzniku, úspěchu a odhalení románu Bílej kůň, žlutej drak, kterou Cempírek vydával za román psaný vietnamskou dívkou Lan Pham Thi. S nadsázkou a smíchem říkal, že kniha měla být past na pražské literární intelektuály, avšak vyloženě špatnou reakci nezaznamenal, protože všichni tuto mystifikaci vzali sportovně.

Zmínil, že postavu Lan Pham Thi už určitě nevyužije a další díla bude psát jedině pod svým jménem.

Vše, co vím o Veře Candida

Společně s eugenálním básníkem Eugenem Brikciem vystoupila v Ostravě 20.7. francouzská prozaička Véronique Ovaldé. Román o životním prokletí prostitutek Vše, co vím o Veře Candide (Ce que je sais de Vera Candida, 2009)  líčí osud tří žen, ze kterého nelze uniknout; třeba proto, že jediným zdrojem obživy je pro ně prostituce. Až tragické je na románu to, že se jedná o babičku, dceru a vnučku a že jejich snaha o lepší život je marná.

FOTO: Véronique Ovaldé a Jiří Dědeček

Véronique Ovaldé a Jiří Dědeček, Foto: Zuzana Konvičková, Topzine.cz

Véronique Ovaldé označila Měsíc autorského čtení za velmi odvážný projekt, protože ve velké konkurenci jiných festivalů obstává velmi dobře. Ona sama o účast na festivalu velmi stála.

Na autorském čtení jí přijde nejtěžší synchronizaci českého textu se čtením, protože, jak říká, neví, jestli těžká pasáž ve francouzštině je stejně těžká také v češtině. Ovaldé nejraději pracuje s imaginací, která jí dává svobodu a volnost ve vytváření reálií, jmen, řemesel, ale i zvířeny. Autorka zmínila, že literární kritici často poukazovali na její imaginaci a radili jí, ať se drží zpět. Se smíchem dodala, že dnes už má klid.

Z milosti těla

FOTO: Eugen Brikcius

Eugen Brikcius, Foto: Zuzana Konvičková, Topzine.cz

Své verše z básnické sbírky Mesón el centro (česky Hospoda v centru; k napsání sbírky Brikciuse prý inspirovala stejnojmenná hospoda na Malé Straně) přednášel Eugen Brikcius jaksi nadneseně. I když v dnešní době je někdy poezie opomínána, Brikciovy milostné verše byly příjemným zpestřením festivalu i proto, že v sobě mísily onen běžný, každodenní jemný boj ženy a muže.

Devětašedesátá
Jak jsi krásná / troubo hlásná / jen mně vyznávané lásky
Ve srovnání / jež je k mání / jsou ostatní lásky paskvil
Nejsi svatá / zato vzatá / na nebe kde vládnou třísla
Má devět a / šedesátá / spojme se do tvého čísla
(Eugen Brikcius, ze sbírky Mesón El Centro)

Poslední týden autorského čtení

Pro příští týden bychom vás pozvali na autorské čtení dvou francouzsky píšících autorů, již se oba narodili roku 1954. Sylvie Germainová žila šest let v Praze, o pražském geniu loci dokonce píše v jedné své knize. Znalost českého prostředí a české literatury jí umožnila napsat brilantní knihu Bohumil Reynek v Petrkově (Bohuslav Reynek à Petrkov, česky 2000). V Brně vystoupí 27. 7., v Ostravě o den později. Začátek je jako obvykle v 19 hodin.

Jean-Marie Blas de Roblès se narodil v Alžíru, později se s rodiči odstěhoval do Paříže. Svůj román Tam kde jsou tygři domovem (Là où les tigres sont chez eux, česky 2010) prý piloval deset let a dalších deset let hledal odvážného nakladatele). Tento autor, který svým čtením Měsíc autorského čtení ukončí, je ze všech možných chyb údajně nejshovívavější k nevěře.

FOTO: Petr Váša

Petr Váša, Foto: Yvette Stránská, petrvasa.cz

Víte, kdo z českých autorů nejvíc nesnáší sebevědomé kretény? Michal Viewegh (*1962). Ten vystoupí 29. července v Brně, 30. července v Ostravě. Den předtím pak můžete navštívit večer vyplněný totálním uměním Petra Váši (*1965)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Měsíc autorské čtení pokračuje: Od angažovaného divadla po milostné verše