Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Mertova plátna k šedesátinám. Exprese a symbolika na Národní třídě

Redakce

Redakce

27. 4. 2012

Ke svým šedesátinám Jan Merta vystavuje soubor velkoplošných obrazů. Zajímavou atmosféru jeho obrazů můžete okusit do konce dubna v Galerii Václava Špály.

FOTO: Jan Merta Adriena

Soubor pláten byl sestaven k šedesátinám Jana merty.  Zdroj: Galerie Václava Špály

V galerii na Národní třídě důvěrně nazývané „Špálovka“ máte možnost navštívit za pár korun výstavu Jana Merty. Vůdčí osobnost české malby si drží pozornost tuzemské výtvarné scény od 80.let. V prosinci z něj bude šedesátník a k této příležitosti byla výstava sestavena. Kurátorkou je malířova manželka Lenka Mertová.

FOTO: Jan Merta Útočný člun

Výstavu obrazů můžete navštívit v Galerii Václava Špály.

Jeho tvorbu nelze jednoznačně zařadit. Jedná se o díla symbolická, ikonická až expresivní. Jako zlom ve svém uměleckém vyjádření považuje přechod od přepisu reality k reprezentaci osobní výpovědi.

Mertovy obrazy mají zajímavou až tajemnou atmosféru. Dle jeho slov se vrací k prožitkům z dětství, které jsou podle něj nejintenzivnější. Pohrává si s vnitřním a vnějším prostorem. Nejčastěji na obrazech kombinuje plochu a detail. Role barvy v jeho díle hraje zásadní roli.

FOTO: Jan Merta Tmavé rohy

Výstavu můžete navštívit do konce dubna.

Jan Merta po vystudování střední umělecké školy vystřídal řadu profesí včetně vrátného a uklízeče. Později se dostal na pražskou AVU. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha významných soukromých i veřejných uměleckých sbírkách, několikrát byl zvolen Osobností roku za výrazný počin na české výtvarné scéně.

Příležitostně tvoří také plastiky a konceptuální umění. Na výstavě můžeme spatřit jeden jeho objekt.

Jan Merta: Mým Pražanům k šedesátinám

Galerie Václava Špály

Národní 30, Praha 1

15.3. – 29.4. 2012

Kurátorka výstavy: Lenka Mertová

Otevřeno denně  11.00 – 19.00

Vstupné 40 Kč / 20 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mertova plátna k šedesátinám. Exprese a symbolika na Národní třídě