Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mentalista: Blonďák se superschopnostmi pátrá po autorovi krvavých smajlíků

Redakce

Redakce

11. 4. 2011

FOTO: Simon Baker hraje hlavního hrdinu seriálu MentalistaŽánr krimi je mezi diváky oblíbený snad odjakživa. To moc dobře ví především americká televizní stanice CBS, která svými sériemi CSI doslova zásobuje celý svět. A tak není divu, že právě oni mají na svědomí další zajímavý projekt. Tím je i pro české diváky známý Mentalista.

FOTO: Simon Baker jako Patrick Jane

Simon Baker jako Patrick Jane v seriálu Mentalista, Zdroj: youtube.com

Kdo to vlastně mentalista je? Jedná se o člověka, který je schopen si povšimnout i těch nejmenších detailů, je pozorný, vnímá chování lidí kolem sebe, má velmi přesný odhad, ale také umí účinně ovládat taje hypnózy. Určitě by se dalo pro tento výraz najít ještě mnoho jiných přirovnání, ale především ta zmíněná charakterizují našeho seriálového hrdinu.

Simon Baker není žádný nováček

Co dělá seriál úspěšným, není jen povaha a schopnosti samotné postavy, ale především herecké umění a charisma jeho představitele. Simon Baker, australský rodák, není divákům zdaleka neznámý. Mohli jsme ho vidět v řadě filmů, z nichž stojí za zmínku například Kruh 2, Země mrtvých, či Ďábel nosí Pradu. Ale co si budeme povídat. Seriály mají v dnešní době stále větší moc a od té doby, co tento blonďák elegantně řeší na televizních obrazovkách nové a nové případy, šla Bakerova popularita výrazně nahoru.

Postava, jež Bakerovi tak dokonale padla, se jmenuje Patrick Jane. Ač je Patrick obdařen svým talentem, nejedná se o nejšťastnějšího muže. Dříve možná, ale v jednu jedinou chvíli se mu obrátil život vzhůru nohama. Stalo se tak ještě v době, kdy vystupoval v televizních pořadech, ukazoval veřejnosti svůj talent a, řekněme to na rovinu, motal důvěřivým divákům hlavu. Jenže jednoho dne udělal chybu. Dovolil si kritizovat sériového vraha s přezdívkou Rudý John a utahovat si z něj. Ten jeho slova nesl velice nelibě a odpověděl mu brutální vraždou jeho manželky a dcery. A takto začala válka, která prozatím nezná svého vítěze…

Samotná postava Rudého Johna je hlavní téma celého seriálu, kterému se však tvůrci takticky věnují poměrně málo. Ti stvořili skutečného maniaka, který vraždí pro zábavu, svůj koníček bere jako součást umění a na místě činu po sobě nechává na zdi nakresleného krvavého smajlíka. Milé, že? Ač je Rudý John zahalen tajemstvím, občas se neubráním dojmu, že ho zná až příliš mnoho epizodních postav. Se svými dlouhými prsty dosáhne úplně všude, a především má pod sebou snad každého sériového vraha v okolí.

FOTO: Rudý John

Krvavý smajlík, kterého za sebou zanechává Rudý John

Přesto každý díl, ve kterém je o něm byť jen malá zmínka, je na diskuzích rozebírán, a to, že za téměř tři skončené řady tvůrci neodhalili jeho tvář, mu ještě dodává na zajímavosti. S největší pravděpodobností se ani zveřejnění jeho identity hned tak brzy nedočkáme.

Patrickovi kolegové hrají druhé housle

Vraťme se však k postavám, jejichž tváře nám již odhaleny byly a které můžeme pravidelně vídat. Uhlídat totiž někoho tak svérázného jako Patrick Jane není jen tak. Vždycky se mu totiž podaří dosáhnout svého, ačkoliv jeho metody nejsou zrovna moc košer. Jelikož se jedná pouze o poradce CBI, má nad sebou nadřízené. A jednou z nich je mimo jiné i agentka Teresa Lisbon, kterou hraje další povědomá tvář. Vzpomenete si, odkud ji znáte? Tak co třeba Prison Break? Tam se nám představila jako obhájkyně nespravedlivě odsouzeného Lincolna Burrowse. Jedná se tedy o Robin Tunney.

Kromě nich ještě v jejich týmu najdeme siláka Rigsbyho (Owain Yeoman), podceňovanou agentku Grace Van Pelt (Amanda Righetti) a muže s kamennou tváří, agenta Cho, kterého hraje Tim Kang. Pravidelných postav má tedy seriál dost. A ač se občas dokáží kvalitně i vtipně doplňovat, pravdou je, že po většinu času jen sekundují Janeovi, který na sebe pochopitelně strhává veškerou pozornost.

FOTO: Robin Tunney

Teresa Lisbon, oddaná agentka CBI a Patrickova nadřízená

Překvapením určitě není oblíbenost seriálu mezi širší diváckou komunitou. CBS často správně odhadne, na který ze svých projektů vsadit, a i v případě Mentalisty jim tato sázka vyšla. Už od prvních dílů se totiž sledovanost pohybuje na vysokých číslech a platí to i v současnosti, kdy v USA dobíhá třetí série. A protože se jedná o populární krimi seriál, dá se očekávat, že se s Patrickem a jeho kolegy budou diváci jak za velkou louží, tak i u nás ještě nějaký ten pátek setkávat.

Aby však tvůrci nezašli příliš daleko. Jen z charisma Simona Bakera se taky nedá těžit donekonečna. A jak znám americké tvůrce, tak si troufnu říct, že Mentalista ještě nedošel ani do půli své cesty.

Mentalista (The Mentalist)

Krimi/Mysteriózní
USA, 2008, 40 minut

Režie: David Nutter, Chris Long, Ron Hardy
Hrají: Simon Baker, Robin Tunney, Amanda Righetti, Owain Yeoman, Tim Kang

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mentalista: Blonďák se superschopnostmi pátrá po autorovi krvavých smajlíků