Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Menstruační kalíšek: K vložkám a tamponům se už nevrátíte!

Redakce

Redakce

19. 10. 2010

Představte si, že na svou menstruaci pomyslíte jen dvakrát denně, z vašeho těla nebude čouhat žádný provázek a místo ve vaší kabelce už nebude okupovat balíček vložek. Menstruační kalíšek – jednoduchý, ale geniální vynález přitom u nás nekoupíte v drogerii, kamarádky o něm nic nevědí, možná ani váš gynekolog. Není to škoda?

Ilustrace: Petra Palcová, Topzine.cz

Kalíšek se zavádí složený do pochvy, kde se po jeho rozvinutí  vytvoří podtlak. Díky podtlaku drží kalíšek pevně na svém místě a menstruační krev se z něj nemůže  vylít ven. Po naplnění krví se kalíšek vyjme, vylije, opláchne a může se znovu použít. Není na tom nic složitého ani nechutného. Na správnou manipulaci s kalíškem si zvyknete stejně rychle jako na pohodlí, které  poskytuje. Můžete jej koupit v lékárně nebo na internetu.

Lékařský silikon zaručuje hygienu

Většina firem vyrábí kalíšky ze silikonu, který se používá i v medicíně. Nemnoží se na něm bakterie a neabsorbuje tekutiny, takže kalíšek nezpůsobuje nepříjemné vysoušení sliznice jako tampon. Právě naopak, můžete se i koupat a žádná voda se vám do pochvy nedostane, čehož můžete využít i mimo dny vaší menstruace. Kalíšek se před menstruací jednoduše desinfikuje vyvařením ve vodě nebo pomocí desinfekčních tablet.

S kalíškem na menstruaci zapomenete

Dobře zavedený kalíšek nikde netlačí, nepíchá, není cítit. Většina je jich opatřena stopkou, která slouží pro snadné vyjímání v začátcích používání. Až si budete více jistá, můžete stopku úplně odstřihnout, z pochvy by vám nemělo nic vyčuhovat. Správně se kalíšek zavádí co nejníže, takže byste jej měla jednoduše nahmatat i bez stopky. Pokud nemáte extrémně silnou menstruaci, stačí, když se kalíšek vylévá dvakrát denně – např. ráno a večer. Pojme větší objem krve než tampon, krev se v kalíšku nerozkládá a nezapáchá. Kalíšek lze použít po celou dobu menstruace, i v noci během spánku nebo dokonce ještě před začátkem krvácení v den předpokládané menstruace – a žádná nehoda vás už nepřekvapí!

Ilustrace: Petra Palcová, Topzine.cz

Kalíšek vám vydrží několik let. Když si spočítáte, kolik měsíčně utratíte za tampony a vložky, jistě pochopíte, že počáteční investice se vám dříve či později vrátí. Už nebudete muset každý měsíc vážit cestu do drogerie, ani před dovolenou odhadovat, kolik vložek a tamponů  si máte do kufru nabalit. Používáním kalíšku nevytváříte žádný odpad –  na toaletě se nebudete shánět po koši, kam tampon nebo vložku vyhodit, stačí kalíšek propláchnout v umyvadle nebo vodou z PET láhve.

Kalíšek sedne každé ženě

Většina firem vyrábí kalíšky – v malém provedení  pro mladé ženy do 25 let, které ještě nerodily – a ve větší velikosti  pro ženy po vaginálním porodu. Vše záleží na pevnosti poševních stěn, takže i sportovkyni po porodu může vyhovovat malý kalíšek tam, kde by jiné malý protékal. Výrobci se snaží kalíšky vylepšovat i po estetické stránce, vedle barevných bavlněných sáčků na uložení kalíšku mimo menstruaci si můžete koupit místo obyčejného průsvitného kalíšku i barevný – zelený, žlutý, oranžový, růžový, fialový… S kalíškem vám hrozí jediné riziko – na svou menstruaci se začnete těšit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Menstruační kalíšek: K vložkám a tamponům se už nevrátíte!