Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Menstruace aneb mezi námi děvčaty

Redakce

Redakce

27. 5. 2010

Která z nás nezná tyto obtíže? Sedání do jahod, menstruace, menzes, měsíčky, mensky, krámy a všelijaké názvy. Pro některou z nás pocit ženskosti, pro některou nepříjemnost. Co dělat v případě problémů? Kdy se mohu léčit sama a kdy mám navštívit lékaře? Kladete si tyto otázky? Pak je na čase je zodpovědět.

Menstruace je, jednoduše řečeno, jeden z indikátorů dospívající ženy. Je to zároveň takové upozornění, že dívka již může otěhotnět. Dostavuje se  přibližně od 11.  do 50.  roku, u každého je to však jiné. Stejně jako začátek a konec, se menstruace odráží v dívčích pocitech, náladách a fyzické kondici. Některá dívka se při krvácení cítí ženštěji, jiná zase mizerněji a má frustrující pocit, že to na ní každý pozná.

Při menstruaci námi manipulují hormony, které ovlivňují naši náladu jak pozitivně, tak negativně. Občas se může vyskytnout bolest hlavy nebo nepříjemné křeče v podbřišku často doprovázené bolestmi beder nazývané dysmenorea. Není to nic neobvyklého a kolem 25. roku nebo po porodu se křeče většinou vytratí. Některé dívky mají křeče tak silné, že to ovlivňuje jejich život a mnohdy se nemohou ani hnout, natož dávat pozor ve škole nebo v zaměstnání. Mohou se objevit návaly horka, zvracení, nevolnost, občasné ztráty rovnováhy nebo v ojedinělých případech omdlévání (když jste při menstruaci pod velkým stresem).

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Když menstruujete není v žádném případě doporučeno se stresovat anebo hádat. Pár dní před menstruací je třeba jíst co nejvíce zdravě a pohybovat se. Můžete plavat nebo jít na jógu či aerobik. Je naprosto jedno, který sport si vyberete, hlavní je procvičit všechny svaly, ne jen např. nohy. Dále je doporučeno vzít si nějaký olejíček a masírovat si podbřišek.  Pokud máte problémy s křečemi, uvolňujete tak svaly a příjemná vůně má také svůj efekt.

Pokud je vám více než 15 let,  je doporučeno řešit tyto problémy orgasmem. Orgasmus zmírňuje menstruační bolesti a dokáže je i zkrátit. Je to přirozená a příjemná cesta k zadostiučinění těmto potížím. Pokud ani to nepomůže, je třeba se na chvíli schoulit pod teplou deku ve flanelovém pyžámku s froté ponožkami, ohřívací lahví a drdolem na hlavě. Udělejte si např. nějakou pleťovou masku a pohodlně se usaďte s kouskem čokolády (která uvolňuje další hormony – daleko příjemnější) a pusťte si buď relaxační hudbu nebo nějakou komedii, při které zapomenete na veškeré problémy. Výborná je také nějaká uvolňující koupel.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Je mnoho možností jak si ulevit od bolestí. Každému pomáhá něco jiného, protože jsme každý z jiného těsta. Můžete zkusit veškeré babské rady nebo rady lékaře. To je jen na vás. Bylinkami ale nikdy nic nezkazíte. Zkuste pít hodně bylinkových čajů např. heřmánkových nebo zázvorových. Když do nich přidáte malinko medu, budete se cítit hned lépe. Je možné taky zkusit akupresuru. Nejdůležitější body jsou na chodidlech. Samozřejmě zase fungují u každého jinak. Je třeba vyzkoušet jaký bod na vás působí nejpříznivěji. Mačkejte si jednotlivá citlivá místa a zároveň masírujte. Třeba přijdete na způsob, který vám pomáhá. Dále je možnost poradit se s odborníkem přes akupresuru anebo se o této metodě podrobně dočíst buď v knihách nebo na internetu.

Pokud vás bolesti neobtěžují, jste jedna z mála šťastných žen na této planetě. Můžete se cítit jedinečně a spokojeně. To vám přeji. Ale může se stát, že bolesti přijdou časem např. kolem čtyřicátého roku. Potom doporučuji navštívit lékaře. Mohlo by jít o tzv. endometriózu -onemocnění, při které ostrůvky děložní sliznice vycestují z dělohy do dutiny břišní a uchytí se na jiných vnitřních orgánech.

Další obtíže, které se týkají menstruace mohou být v její nepravidelnosti anebo množství. Někdy je slabá, někdy silná. Každopádně není dobré ani jedno. I při těchto případech se mohou zkusit bylinky. Nejúčinnější je asi čaj z malinového listí. Jezte potraviny bohaté na vitamin C. Dobrým lékem je i jóga, která vás přinutí dostat se do stavu, kdy nepřemýšlíte, jen nasáváte energii, což je velmi důležité. Ale pokud se těmito metodami váš stav nezlepší, nejlepším východiskem je navštívit lékaře.

Foto: Petra Prokopvá, Topzine.cz

Při nepravidelném krvácení je důležité  udržovat si váhu úměrnou své výšce. Tím myslím podvýživu a  nemoci jako jsou anorexie a bulimie.  Dívky, které trpí těmito nemocemi ztrácí menstruaci úplně. Přejídání je ale také škodlivé, na to pozor. Nadměrná váha špatně stimuluje vaječníky a dochází ke stejnému problému jako u anorexie a bulimie.

Pokud krvácíte mezi menstruací, máte křeče, které trvají 5 a více dní, máte příliš silnou menstruaci trvající více než týden, je nutné navštívit lékaře, aniž byste čekali dlouhou dobu. Při hormonální antikoncepci se může objevit tzv. špinění, ale i tak se raději poraďte s lékařem.  Můžete si vést i menstruační kalendář a zapisovat si kdy menstruace začala, skončila a jak byla silná. To si dnes ale vedou hlavně ženy, které trpí problémy, které se pokoušejí o dítě a nebo dívky, které se s menstruací teprve seznamují.

Nabízí se také otázka, zda nosit vložky a nebo tampóny. Ono je vlastně jedno, jestli používáte vložky nebo tampóny. Při menstruaci záleží hlavně na vašem pohodlí. Hlavní je zvolit takové velikosti tampónů nebo absorbční schopnosti u vložek, které vyhovují vaší intenzitě krvácení. Není špatné zároveň s tampónem nosit intimku, abyste si byla stoprocentně jistá, že krev neprosákne na spodní prádlo. Je třeba striktně dodržovat hygienu a často se sprchovat. Někdy i třikrát denně. Tampón a vložku je doporučeno měnit co nejčastěji.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Menstruace aneb mezi námi děvčaty