Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Mensa odstartovala další ročník Logické olympiády. Objevte skrytý talent

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

13. 9. 2011

FOTO: vysoké IQUž potřetí vyhlásila Mensa ČR s novým školním rokem i celorepublikovou Logickou olympiádu. Žáci základních a středních škol, kteří si chtějí prozkoušet své mozkové závity, musejí odevzdat přihlášku nejpozději do 30. září.

FOTO: vysoké IQ

Letošní ročník je už třetí celorepublikový, Foto:Marián Luha, Topzine.cz

Logická olympiáda pořádaná Mensou se už pomalu stává tradicí. Od svého prvního ročníku v roce 2008, kdy byla soutěž pouze regionální, si své logické uvažování prověřily tisíce mladých lidí.

Letošní ročník je výjimečný nejen tím, že už je potřetí konaný v celorepublikovém měřítku, ale i proto, že v roce 2011 Mensa ČR slaví 20 let od svého vzniku.

Žádná data ani vzorečky

Cílem olympiády není zkoušet mladé lidi ze znalostí, které si můžou najít v každé obstojné encyklopedii. Důraz je kladen na samostatné uvažování a schopnost logického myšlení. Šanci tak dostanou i žáci, kteří v tradičních předmětech nevynikají nebo pocházejí z odlišného sociálního a kulturního prostředí.

FOTO: vysoke IQ

Nezkouší se znalosti, ale logické uvažování, FOTO: Marián Luha, Topzine.cz

„Naším hlavním cílem je obrátit pozornost dětí i odborné veřejnosti ke specifickému nadání, kterým je schopnost logického myšlení a samostatného uvažování, pomoci rozpoznat je a přispět k jeho rozvoji,“ říká předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein.

S novým ročníkem přibude nová kategorie

Do Logické olympiády se každoročně přihlásí přes deset tisíc studentů. Letos ale organizátoři očekávají ještě větší počet soutěžících. „Novinkou pro ročník 2011 je totiž rozšíření kategorií o kategorii B, kterou představují žáci druhého stupně základních škol, tedy žáci 6. až 9. tříd a odpovídající ročníky víceletých gymnázií,“ uvedla Zuzana Poláková z organizačního týmu.

Vedle toho zůstávají i dosavadní kategorie, a to jak pro děti z prvního stupně základních škol, tak pro studenty všech typů středních škol.

Přihlášky jsou pouze on-line

Pokud jste se rozhodli, že si ověříte, jak jste na tom s logickým uvažováním, je třeba se zaregistrovat přímo na stránkách soutěže. Čas na podání přihlášky máte do konce září.

„Pouze pod svým unikátním přihlašovacím jménem totiž účastník může vyplnit on-line test nominačního kola,“ vysvětlila Poláková.

Prověřte si IQ v korespondenční soutěži už teď

Soutěžící se budou postupně probojovávat přes nominační a krajská kola až do celorepublikového finále, které proběhne na konci listopadu v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Pokud se vám ale nechce čekat, můžete si zasoutěžit už teď. Do 25. září totiž probíhá malá korespondenční soutěž. Soutěžit mohou děti a studenti do 20 let. Na ty nejlepší čeká desková hra Carcassone.

Úloha č. 1

Doplňte číselnou řadu: 1, 3, 4, 7, 11, 18, 29, ?

ilu_iq_uloha

Úloha č. 2

Máme bodový zdroj světla Ž. Umístěte pět desek A až E do pozic 1 až 5
(kolmo na zdroj světla) tak, aby na stěnu za poslední deskou dopadaly
přímé paprsky světla. Na obrázku máte černě vyznačené otvory v jednotlivých deskách. Uveďte správné pořadí desek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mensa odstartovala další ročník Logické olympiády. Objevte skrytý talent