Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Mensa ČR oslavila dvacáté narozeniny

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

25. 3. 2011

FOTO: vysoké IQV pondělí 21.března uplynulo přesně dvacet let od založení československé pobočky mezinárodní organizace Mensa. Od roku 1991 se tak mohou i u nás scházet, diskutovat a pomáhat si nadprůměrně inteligentní lidé pod hlavičkou oficiální organizace. 

FOTO: vysoké IQ

Česká Mensa vznikla až po revoluci, Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

Samotnému založení předcházela dlouholetá snaha jedné ženy – psycholožky Hany Drábkové. Drábková se celý svůj profesní život věnovala výzkumu dědičnosti inteligence. Není proto divu, že to byla právě ona, kdo stál u zrodu československé, respektive české, Mensy.

Mensu jsme mohli mít už dávno

Psal se rok 1968 a vypuklo Pražské jaro. Politická situace se uvolnila, společenská atmosféra byla plná očekávání. A právě tehdy se Hana Drábková poprvé pokusila založit organizaci pro lidi s nadprůměrným IQ i v Československu. Působila tehdy jako klinický psycholog v psychiatrické léčebně nedaleko Londýna.

„Na jaře roku 1968 existovala naděje na převrat a uvolnění politické situace, a tak se naskytla i možnost založit Mensu v Československu. Navštívila jsem proto ředitele Mezinárodní Mensy a jeho taková možnost velmi zaujala, jelikož tenkrát ještě neexistovala žádná pobočka Mensy v zemích východního bloku,“ uvedla Drábková pro rozhovor v časopise Mensa.

Vypadalo to nadějně. Ale pak přišel 21.srpen a s ním konec nadějí. „Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 jsem jim všem musela říct, že je konec. Bylo mi to jasné, protože už před tím, během 60. let, když jsem se byla ptát na ministerstvu na možnost založení Mensy, se mi vysmáli, že takový elitářský spolek nemůže v socialistické společnosti existovat,“ vysvětluje psycholožka.

Čechoslováci si IQ poprvé změřili až těsně před revolucí

Po dvaceti letech pauzy nastala změna na podzim roku 1988, kdy se v Curychu konala konference o inteligenci, na níž byla i jedna zástupkyně východního bloku – československá psycholožka Drábková. Znovu tak obnovila kontakt s Mezinárodní Mensou a ve spolupráci s ní uspořádala i první testování IQ u nás. Na výzvu v Mladém světě tehdy odpovědělo kolem tisícovky zájemců a přibližně čtvrtina z nich splnila podmínky pro vstup do Mensy.

Samotná československá pobočka se ale začala formovat až po revoluci v roce 1990 a k oficiální registraci došlo právě 21.března 1991.

FOTO: vysoke IQ

Výročí oslaví i Mezinárodní Mensa, Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

První předsedkyní Mensy se měla stát samozřejmě Hana Drábková. Tehdy šestašedesátiletá psycholožka ale vzhledem ke svému věku odmítla. Prvním předsedou se stal jednomyslně zvolený Jan Fikáček, jeden ze zakládajících členů Mensy ČR.

Narozeniny oslaví i Mezinárodní Mensa

„Na září, kdy si zároveň připomínáme také 65. výročí založení Mezinárodní Mensy v Oxfordu, připravujeme pod názvem Měsíc inteligence a nadání sérii různorodých akcí, jejichž nosnými tématy budou popularizace vědy, výzkumu a rozvoj nadaných dětí a jejich diagnostika,“ informoval předseda Tomáš Blumenstein.

Na narozeninových oslavách můžete navštívit odborné semináře, prohlídnout si názorné exponáty nebo si otestovat své schopnosti v některé z připravovaných soutěží. Třeba i vy se stanete mensákem!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mensa ČR oslavila dvacáté narozeniny