Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mene Tekel: Pražské kino Ponrepo je v zajetí Polska a Maďarska

Redakce

Redakce

25. 2. 2011

Tento týden, 21. až 27. února, probíhá v hlavním městě Praze mezinárodní projekt proti totalitě, který nese název Mene Tekel. Jeho součástí je včetně přednášek, dokumentů, výstav nebo koncertů i několik filmů maďarské a polské kinematografie. Celý program tohoto festivalu prezentuje díla zaměřující se právě proti totalitě.

Film Pobočka režiséra Pétera Gothára, Zdroj: distributor filmu

Již pátý ročník Mene Tekel, festivalu proti totalitě, je pořádán občanským sdružením Umění bez bariér ve spolupráci s Konfederací politických vězňů České republiky, hlavním městem Prahou a Ústavem pro studium totalitních režimů. Festival s bohatým programem nese podtitul Reflexe totality v umění a vzdělávání. Slavnostní zahájení proběhlo již v pondělí, 21. února, a to vernisáží výstavního projektu v Karolinu.

V kině Ponrepo můžete během festivalu každý den zhlédnout filmy z kinematografie Maďarska a Polska. V úterý 22. února jsem já osobně měla možnost vidět snímek maďarského režiséra Pétera Gothára Čas se zastaví. Film byl natočen roku 1981, ovšem jeho příběh se odehrává na začátku 60. let.

Vypráví o mladém chlapci, jehož otec musel roku 1956 z politických důvodů opustit zemi, a jelikož nám přibližuje tehdejší dobu, radosti a strasti dospívání, bývá přirovnáván k našim Pelíškům – jen více laděným do grotesky, nadsázky a ironie. Snímek s neotřelou kamerou doplňují prvky onoho dospívání – první lásky a dobový rock’n’roll. Film byl také oceněn na MFF Tokio za režii a na MFF v Cannes získal Young Cinema Award.

V dalších dnech můžete zhlédnout například filmy Pobočka opět v režii Pétera Gothára, Generál Nil od Ryszarda Bugajskiho či Vše, na čem záleží Roberta Glinskiho, a to vždy od osmi večer v pražském kině Ponrepo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mene Tekel: Pražské kino Ponrepo je v zajetí Polska a Maďarska