Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Miloš Urban: Měl jsem tvůrčí krizi

Redakce

Redakce

3. 3. 2011

Urban podepisuje román lord Mord!Exkluzivně!Na knihách Miloše Urbana jsem vlastně dospěla. Kdysi mi je doporučil učitel dějepisu, abych si přes ně dokázala vytvořit alespoň nějaký vztah k historii. Pokus to byl bohužel neúspěšný, ale od Miloše Urbana jsem od té doby přečetla všechno, co napsal.  Byla jsem tedy opravdu zvědavá, jaký bude při osobním setkání. (Libuše Turecká)

Urban podepisuje román lord Mord

Ze křtu knihy Lord Mord, Zdroj: soukromý archiv Miloše Urbana

Nedávno se dotočil stejnojmenný film podle vašeho románu Santiniho jazyk.

Už je hotový. Teď už jen čeká na uvedení v televizi.

Scénář k filmu jste psal vy?

Scénář jsem psal, ale nedopsal. Respektive skončilo to ve fázi, která byla konečná a přijatelná pro mě, ale dramaturgie s tím nebyla spokojená, protože viděla ty scenáristické chyby. Tak to dali k dalším úpravám a mně nakonec k posledním připomínkám. Takže je to takové kolektivní dílo. Já jsem byl na začátku a oni v prostředku a na konci všichni.

Jaká je vaše zkušenost s prací scenáristy?

Myslím si, že by to spisovatelé neměli dělat. Člověk je buďto romanopisec, anebo scenárista, společně to nejde dohromady. Já sám se neumím odpoutat od svých textů, potřebuji mít ve scénáři spoustu motivů stejných, co jsem měl v románu. A na to pak věším dějovou kostru. Ale to nejde z praktických důvodů, román je už svou podstatou a původem rozsáhlým vyprávěním, prostě příliš dlouhý, zatímco film se musí vejít do půl druhé hodiny, plus mínus.

Ale vždycky se říká, že je lepší kniha než film, už jen z hlediska většího prostoru pro čtenářovu představivost. Chápu, že zkracování je složité. Navíc, když si každý čtenář v  textu hledá něco jiného.

Právě. Já jsem si to měl vyzkoušet u nějakého románu nebo povídky jiného autora. Adaptovat ji pro film, to by pro mě byla dobrá škola.

Chcete se po této zkušenosti věnovat scenáristice profesionálně?

Kdybych neměl co psát jako romanopisec, tak by mě to třeba bavilo.

Poslední klapka filmu Santiniho jazyk

Poslední klapka filmu Santiniho jazyk, Zdroj: soukromý archiv Miloše Urbana

Zmínil jste se, že někdy nebudete mít o čem psát. Myslíte, že vám dojde inspirace?

Měl jsem teď nějakou krizi. Myslel jsem, že už to skončí, že s psaním je utrum. Ještě před pár lety jsem se odhadoval na dvacet knížek, teď jsem si říkal, že to skončí u těch deseti. Ale zdá se, že se kolečka opět roztáčejí, jsou opět promazaná a zas mám nové nápady, které bych chtěl rozpracovat. Momentálně ale něco překládám, nic důležitého, prostě na kšeft. Takže zatím nemůžu psát vlastní věc, i kdybych chtěl. Ale ono to je snadné říkat, že chcete psát, když nemůžete. Potom, když už můžete, tak se k tomu jenom přinutit, začít, napsat tu první větu, první stránku… To je to pravé martyrium. Překonat lenost.

Je pro vás literatura v životě hodně důležitá?

Ano, vždyť já jsem byl z literatury víceméně stvořen, spíš než bych ji tvořil. Byl jsem takový ten čtenář, který nepovažuje za důležité nic jiného než knížky. Ve dvaceti na mě dýchla moderní anglická literatura a najednou jsem si řekl, že chci dělat tohle. Původně jsem chtěl zůstat na filozofické fakultě, učit a bádat. Ale pak jsem zjistil, že když chcete dělat literaturu vědecky, tak už nemůžete číst svoje oblíbené autory, ale musíte číst práce vědců, kteří o těch autorech už napsali všechno, co jste si mohla myslet i nemyslet. A já jsem po třech letech zjistil, že takhle to tedy dělat nechci. Chtěl jsem zpátky k těm autorům a našel jsem si místo v nakladatelství, abych byl v kontextu s primárními texty, ty mě zajímaly.

Takže čtení je pro vás životní potřebou?

Teď bych měl říct, že je to moje základní životní potřeba, ale když jsem začal psát, tak jsem se dostal do nějaké krize. Nejdřív jsem načítal spoustu knížek, pak jsem od těch třiceti let začal s psaním a najednou mi už nic nebylo dobré, měl jsem pocit, že všem musím ukázat, jak se to dělá. Jako teď jsem tady já a teď se bude psát takhle. (smích) Asi si tím musí projít každý.

Miloš Urban (1967) se narodil v Sokolově. Část dětství prožil na československé ambasádě v Londýně. V letech 1982-86 studoval na gymnáziu v Karlových Varech. Poté vystudoval moderní filologii (se zaměřením na literaturu) na katedrách anglistiky a nordistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a rok pobyl na stáži na Oxfordské univerzitě. Od roku 1992 do roku 2000 pracoval jako redaktor v nakladatelství Mladá fronta. Od roku 2001 vykonává podobnou práci v Argu. Žije v Praze.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Miloš Urban: Měl jsem tvůrčí krizi