Menu
TOPZINE.cz
Apetit

MediaFest 2011 se zabýval magazínovou online žurnalistikou

Redakce

Redakce

11. 3. 2011

Magazín Topzine.cz uspořádal pro své redaktory čtyřdenní školení magazínové online žurnalistiky. Kurzu, který se od 3. do 6. března odehrával v Poněšicích (7km od Hluboké), se zúčastnilo 35 lidí.

Hromadná fotka zbytku účastníků, poslední den kurzu Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Malebné výcvikové středisko AMU uprostřed lesů, parta mladých, aktivních a přátelských lidí, pestrý výukový program, exkurze v místní palírně. Tak probíhal čtyřdenní žurnalistický kurz v Poněšicích, menší vesnici poblíž okázalého zámku Hluboká. Mezi kreativními studenty, kteří se účastnili výcviku za účelem nasbírání nových zkušeností, jsem se pohybovala jako zúčastněný pozorovatel. Zajímalo mě především, jak takové kurzy probíhají a co si dnešní mladá generace od spolupráce s médii slibuje.

Čtvrteční poledne, vystupujeme s přáteli z roztopeného auta a ihned sborově nadáváme na mrazivé počasí jižních Čech. Následuje přivítání obědem, který se opravdu nedá považovat za vrchol kulinářského umění, a menším uvítacím projevem hlavního pořadatele Martina Pešky. Pozorně si prohlížím všechny neznámé tváře a zajímám se, jaká očekávání jednotliví účastníci mají. „Těším se, že si na tomto kurzu vyzkouším, jak se točí videoreportáž, seznámím se s různými programy na stříhání videí a dozvím se něco nového. Snad se vše vydaří,“ vyjádřila se jedna ze studentek.

Ve čtvrtek proběhly dvě přednášky

Program je opravdu bohatý a mladí žurnalisté mají plné ruce práce. Hned první den probíhají dvě přednášky, které nás seznamují především se zásadami internetové žurnalistiky a s fungováním vyhledávačů, dozvídáme se různé tipy a triky pro poutavé psaní, vstřebáváme informace o základech filmové řeči a střihové skladby. V posluchárně je dusno a z příjemného poklimbávání mě čas od času vytrhuje hlas přednášejícího, který dychtí po odpovědích na své otázky.

Celková unavená atmosféra se proměňuje ve chvíli, kdy se jednotliví účastníci rozdělují do pracovních skupin a vybírají si své téma pro natočení vlastní videoreportáže. Začínám být velmi zvědavá, jak si všichni se zadaným úkolem poradí a co se jim podaří natočit.

Účastníci kurzu očekávají další přednášku

Všechny následující dny probíhají v přátelském duchu. Studenti vyjíždějí do terénu, aby pořídili vhodný materiál pro své reportáže, účastní se dalších přednášek a workshopu zaměřeného na online žurnalistiku, píší články, které následně konzultují s pořadateli kurzu, a volné večery si zpříjemňují posezením, občas i popíjením s přáteli. Páteční exkurzi do známého poněšického lihovaru, kde se vyrábějí nejrůznější ovocné likéry a pálenky, absolvují vysokoškoláci s velkým nadšením.

Z příjemného prostředí malé rodinné palírny se nám vůbec nechce, majitel je veselá kopa a ke všemu nám ochotně nalévá na ochutnávku nejrůznější druhy kořalek. Od mrkvovice, pivovice, banánovice až po klasickou slivovici a rybízové či višňové likéry.

MediaFest očima šéfredaktora Radka Langa

Žurnalistický kurz v Poněšicích byl určen především pro redaktory a editory internetového magazínu Topzine.cz, který připravil celý program. Tento publicistický online portál funguje zhruba dva roky a našel si své stálé čtenáře převážně mezi mladými lidmi. Proto se také všechny články zabývají zábavnými tématy jako je film, počítačové hry, literatura, móda, životní styl a hlavními přispěvateli jsou většinou studenti.

Magazín je již poměrně populární, takže je nutné, aby redaktoři získávali nové zkušenosti a zlepšovali svou praxi. Za tím účelem byl také praktický kurz pořádán, navíc v rámci velké akce MediaFest 2011. K té se mi přímo vyjádřil šéfredaktor Topzinu Radek Lang, s nímž jsem udělala krátký rozhovor.

Co si mám pod názvem MediaFest představit?

Jde o nultý ročník MediaFestu, určeného jako výcvikový kurz pro všechny redaktory Topzinu. Cílem je představit klíčové fenomény magazínové online žurnalistiky našim redaktorům a editorům. Zúčastnit se mohl kdokoliv, v redakci máme zhruba 300 redaktorů. Přihlásilo se jich asi 35. Uvidíme, jak to bude probíhat a v případě úspěchu to můžeme příští rok zopakovat, a to i pro veřejnost.

Takže tohle je první žurnalistický kurz, který spolupořádáš?

Ano, ale v rámci školy (Univerzita Jana Amose Komenského) jsme byli na kurzu v Poněšicích před třemi roky, a ten probíhal podobně jako MediaFest. Natočili jsme tehdy reportáž, kterou vzal Mgr. Bouška do České televize do pořadu Zoom režiséra Kepky jako ukázku tvůrčího příspěvku mladých studentů žurnalistiky.

A co si tedy slibujete od letošního výukového programu?

My bychom byli především rádi, kdyby naši redaktoři v praxi používali to, co se tady naučili. Aby uměli natáčet videa, aby uměli udělat videoreportáž, napsat kvalitní článek nebo vymyslet dobrý titulek pro online magazín. Jde nám především o zlepšení kvality jejich práce a jejich rozvoj.

Na závěr by mě zajímalo, jak zatím hodnotíš výkony studentů? Připadají ti dostatečně aktivní a kreativní?

Všichni jsou velmi aktivní a iniciativní. Uvidíme, jak budou vypadat výsledky.

Středem mého zájmu byl především přístup jednotlivých studentů ke spolupráci s médii. Během těch několika dní se mi podařilo vypozorovat, že všichni mají poměrně velké ideály a slušné tvůrčí schopnosti. Mediální praxe ovšem není pouze o psaní článků, točení videoreportáží a dělání rozhovorů. Zahrnuje to i mnohé nepříjemné činnosti, práce žurnalisty musí být pohotová, při interview se musíme chovat slušně i k lidem, kteří jsou nám krajně nesympatičtí a navíc novináři nebývají ve společnosti příliš oblíbení.

Konkurence v žurnalistice

V mediální oblasti je konkurence dost vysoká, pracovních míst je málo, a proto je nutné, aby se člověk uměl prosadit. Připadalo mi, že někteří si tohle ještě příliš neuvědomují. „Žurnalisté mají zajímavou práci a dost prostoru pro uplatnění.“ Podobně zněla většina odpovědí zúčastněných studentů na otázku, proč by chtěli pracovat zrovna v médiích.

Přednáška šéfredaktora Radka Langa

Celý kurz mi poskytl pestrý pohled na mladé kreativní lidi. Mnozí se zadaných úkolů chopili s velkým elánem a podařilo se jim natočit poutavé reportáže. Ať už o vztahu místních obyvatel k literatuře, nebo o divadlech v Českých Budějovicích.

A jaké byly pocity při odjezdu? „MediaFest se opravdu vydařil. Jsem ráda, že jsem konečně poznala další redaktory z Topzinu,“ vyjádřila se ke kurzu studentka Šárka. „Myslím, že celý tým redaktorů se zhostil svého úkolu poctivě, snažili se vytvořit kvalitní texty a jejich videa jsou na první pokus vydařená. Doufám, že si něco z tohoto kurzu odnesli,“ zhodnotil poněšický výukový program šéfredaktor Radek Lang.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

MediaFest 2011 se zabýval magazínovou online žurnalistikou