Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Medaile Franze Kafky poputuje z Prahy na Tchaj-wan

Eva Marková

Eva Marková

7. 10. 2011

FOTO: Básník Yu Hsi!Reportáž! Ve čtvrtek 6. října obdržel tchajwanský básník Yu Hsi medaili Evropského kruhu Franz Kafka. Za rozvoj česko-tchajwanské kulturní spolupráce získal navíc pamětní medaili od PEN Klubu.

FOTO: Básník Yu Hsi

Básník Yu Hsi s medailí Franze Kafky na krku, Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Evropský kruh Franz Kafka je organizace, zabývající se dílem Franze Kafky v tom nejširším slova smyslu, ať už se jedná o expertizy Kafkova díla či podporu umělců, kteří se Kafkou nechávají inspirovat. Zaregistrován byl roku 1995 a u jeho zrodu stál především Miroslav Klivar. Medaili Evropského kruhu za osmnáct let jeho existenci získali takové osobnosti jako třeba Miloš Forman nebo Alexandr Solženicyn. Ve čtvrtek 6. 10. 2011 se k nim přidal také tchajwanský básník Yu Hsi.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/medaile_franz_kafka-praha-cz-literatura-2011_10_06/]

Během slavnostního ceremoniálu v prostorách expozice Franz Kafka v Kaprově ulici však nezískal jen ocenění Evropského kruhu Franz Kafka, ale také pamětní medaili Karla Čapka, kterou mu jménem výboru českého centra mezinárodního PEN Klubu předal básník Jiří Dědeček. Ten udělení medaile odůvodnil činností pana Hsi, díky níž došlo k rozvoji kulturní spolupráce mezi Českem a Tchaj-wanem.

Přečtěte si také rozhovor s básníkem Yu Hsi

Po ceremoniálu Yu Hsi prohlásil: „Více toho vím o Kafkovi než o Čapkovi, protože je v Asii více překládaný. Určitě se však o Karlu Čapkovi budu informovat, až se na Tchaj-wan vrátím.“

Yu Hsi je tchajwanský básník a vůdčí osobnost mezinárodní tchajwanského fóra věnujícího se poezii Crane Summit.

Čeští čtenáři se mohli seznámit s jeho knihami pro děti Moudrý lovec a Ze života lístečku, sbírku Kruhový svět do češtiny přeložila Jana Štroblová. V říjnu 2011 získal Medaili Franze Kafky od společnosti Evropský kruh Franz Kafka, český Penklub mu udělil medaili Karla Čapka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Medaile Franze Kafky poputuje z Prahy na Tchaj-wan