Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

MDP ukončí divadelní sezonu smrští premiér. Bude Listopad a Burundanga

Hana Švarcová

Hana Švarcová

10. 6. 2014

Městská divadla pražská se chystají zakončit divadelní sezonu hned dvěma premiérami. První z nich byla již 7. června Listopad s Michalem Dlouhým v hlavní roli. O týden později, tedy 14. června, se dočká uvedení Burundanga, situační komedie o terorismu.

FOTO: Divadlo ABC chystá premiéru Listopadu

Městská divadla pražská se rozloučí se sezonou dvěma premiérami. Zdroj: Igor Chmela, MDP

Hru Listopad napsal David Mamet, mimo jiné také filmový scenárista (Vrtěti psem, Na ostří nože, Ronin) a režisér (Utajený případ), roku 2007. Od té doby se dočkala několikerého uvedení i v České republice. V roce 2012 ji do svého repertoáru zařadilo Městské divadlo Kladno a brněnský Buranteatr. Teď se Listopad dočkal svého třetího českého zpracování, tentokrát v podání Divadla ABC.

Amerického prezidenta Charlese Smithe, jenž usiluje přes stále klesající preference o obhájení prezidentského postu i pro další funkční období, ztvární Michal Dlouhý. O Davidu Mametovi je známo, že ve svých hrách a scénářích využívá náročný, komplikovaný a rafinovaný jazyk plný svérázného humoru.

FOTO: Divadlo ABC chystá premiéru Listopadu

Michal Dlouhý si poprvé zahraje v Divadle ABC, hned jako americký prezident.

„Je opravdu velký oříšek naučit se text správně. Pro mě snad vůbec nejtěžší, co jsem kdy dělal. A to jsem dělal Havla i Shakespeara, ale nikdy jsem se tak nezapotil jako při tomto textu. Jeden bonmot stíhá druhý. Aby gagy vyšly, musíte je říkat přesně. Nesnese to žádnou improvizaci,“ hodnotí Mametův styl Michal Dlouhý.

V dalších rolích se v inscenaci Listopad představí Jiří Hána, Jaroslav Vlach, Lenka Zbranková a Zdeněk Vencl.

FOTO: Divadlo Rokoko chystá premiéru Burundangy

Burundanga – droga, po níž budete mluvit pravdu a nic než pravdu. Zdroj: A. Hrbková, MDP

Sezonu v Městských divadlech pražských zakončí v sobotu 14. června česká premiéra inscenace Burundanga španělského autora Jordiho Galcerana. Inscenaci o terorismu režíruje Ondřej Zajíc a hrají zde Evellyn Pacoláková, Henrieta Hornáčková, Tomáš Novotný, Radim Kalvoda a Jiří Klem.

Dramaturgyně Věra Mašková o současné španělské hře říká: „Poselstvím této komedie je, že nikdo z nás nemůže ovlivnit délku svého života, nemůže zatočit s novodobými strašáky, kterých je kolem nás takové množství, ale může se rozhodnout, jak stráví svůj život a jak bude svému strachu čelit. Jestli se bude celý život bát, anebo jestli se té hrůze postaví.“

FOTO: Divadlo Rokoko chystá premiéru Burundangy

„I teroristi jsou jenom lidi,“ říká se v inscenaci Burundanga.

A co je tajemná burundanga zač? Je to droga, která způsobuje u konzumenta stavy, kdy mluví pravdu a nic než pravdu. Co se stane, když tuto drogu dá žena svému milému, aby se ujistila, že je to ten pravý otec jejího dítěte, a když zjistí víc, než původně zamýšlela, to se diváci dozvědí v situační komedii Burundanga.

Listopad, Divadlo ABC, autor: David Mamet, režie: Petr Svojtka, hrají: Michal Dlouhý, Jiří Hána, Jaroslav Vlach, Lenka Zbranková a Zdeněk Vencl

Premiéra: sobota 7. června

Burundanga, Divadlo Rokoko, autor: Jordi Galceran, režie: Ondřej Zajíc, hrají: Evellyn Pacoláková, Henrieta Hornáčková, Tomáš Novotný, Radim Kalvoda a Jiří Klem

Premiéra: sobota 14. června

//

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

MDP ukončí divadelní sezonu smrští premiér. Bude Listopad a Burundanga