Menu
TOPZINE.cz
Apetit

McDonald´s je v České republice plnoletý

Samcová Jana

Samcová Jana

18. 3. 2010

mcdonaldsDvacátého března uplyne přesně osmnáct let od doby, kdy byla v České republice otevřena první pobočka rychlého občerstvení McDonald´s. Od roku 1992 prošel mekáč rychlým vývojem a v současné době se můžeme těšit z rovných osmdesáti restaurací po celém území Česka.

Zdroj: coffeebreak.today.com

Zdroj: coffeebreak.today.com

Tři roky po revoluci, rozdělení československé republiky na spadnutí a Češi tápající v nových možnostech, které jim svoboda pozvolna servírovala. A právě do této chaotické doby spadá uvedení amerického stravovacího giganta na český trh. Vyvolenou se stala Vodičkova ulice v Praze, kam se Češi opojeni novými chutěmi velmi brzy naučili chodit.

Tentýž rok – 1992 – přinesl otevření dalších dvou pražských poboček, o rok později McDonald´s zavítal i mimo Prahu, do Ostravy. Tím začala éra expandace, která trvá dodnes. V loňském roce byly otevřeny dvě nové pobočky, které završily kulatý počet osmdesáti provozoven. Zajímavé, jak se obyčejný nápad na rychlé občerstvení brzy rozšířil z rodné Kalifornie do ostatních zemí USA, po americkém kontinentě a do Evropy a zakotvil i v Čechách.

V roce 2006 McDonald´s evidoval téměř 400 milionů zákazníků a tržby ve výši takřka 21 miliard korun!

Dnes je McDonald´s součástí moderního životního stylu, kam se chodí najíst všechny generace. Nezřídka tu potkáte i vitální seniory, kteří si rychle zvykli na nový způsob stravování. Pro mnohé je oběd v mekáči denní rutinou, vyjádřením životního stylu, i malým svátkem. Jednou za čas si trošku zahřešit uvolní dennodenní stres a vyplaví endorfiny, díky nimž se pak cítíme jako znovuzrozeni.

Opačným příkladem jsou zarytí nepřátelé hamburgerů, kterým při spatření žlutočerveného loga naskakuje kopřivka. Jíst u meka je pro ně výrazem špatných stravovacích návyků a jistým způsobem i projevem lidské zkaženosti. Vzít do úst hranolky se rovná požití kyseliny.

McDonald´s Vodičkova, Zdroj: allpraha.com

McDonald´s Vodičkova, Zdroj: allpraha.com

Beze všech debat je jisté, a dokazují to i četné průzkumy a statistiky, že dlouhodobá konzumace vysoce kalorických a smažených potravin škodí zdraví. Ne všichni ale vědí, že u McDonald´s lze jíst i zdravě. Tedy vybereme-li si ty správné pokrmy. Samotnou mě překvapilo, když jsem v nabídce objevila například jogurt, zelený čaj nebo ovocný sáček.

Nají se tu i vegetariáni

Strategie McDonald´s ale klade důraz spíše na osvědčené trháky v podobě cheesburgerů a jiných obložených sendvičů, na které nalákají zákazníků nejvíc. I tak ale platí, že se v mekáči nají každý. I vegetariáni. Co takhle menu sestavené z hranolek smažených na slunečnicovém oleji, z malých hermelínových trojúhelníčků, doplněné zeleninovým salátem a čokoládovým muffinem? Není to snad plnohodnotná porce?

V nabídce mají své místo i jogurt, mléko, ovocný džus, zelený čaj nebo zeleninový salát.

McDonald´s vychází svým zákazníkům vstříc ve všech možných směrech. Organizuje potravinové akce, sráží ceny k zemi a myslí i na snídaně. Dát si po ránu míchaná vajíčka, mléko a croissant, hmm… lákavá představa. Pro kafaře postupně buduje i pobočky McCafé, neboli odděleného kavárenského koutku, kde si lze vychutnat mnoho druhů kávy i čaje.

McDonald´s je příznivcem rovných šancí

Síť restaurací je vyhlášená pozitivním přístupem k osobám, které obtížněji hledají uplatnění na trhu práce. To znamená k absolventům bez praxe, k maminkám na mateřské dovolené i ke zdravotně postiženým. Téměř polovinu zaměstnanců tvoří mladí lidé, brigádníci. Na mnohé z nich čeká povýšení na managera prodejny.

Většina poboček McDonald´s v Česku funguje na principu franchizy, čili zakoupení licence k užití obchodní značky k vlastnímu podnikání. Provozovatelem mekáče tedy můžete být i vy. Platit lze u McDonald´s jak hotovostí, tak platebními kartami, stravenkami, eury či dolary.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

McDonald´s je v České republice plnoletý