Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Konec světa může nastat na sto způsobů. Nerozhodují už Mayové, ale EU

Redakce

Redakce

28. 3. 2012

FOTO: Mexiko-pyramida-Chitchen-ItzaZimním slunovratem tohoto roku, tedy 21. 12. 2012, končí velký cyklus mayského kalendáře. Někteří věří, že v tento den nastane konec světa. V sázkových kancelářích můžete vsadit na příčinu, proč svět letos skončí.

 

FOTO: Mexiko, pyramidy, Chichen Itza

Mayský kalendář je, stejně jako stavby, založený na postavení Slunce, Měsíce a dalších vesmírných těles. Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Příznivci hnutí New Age a ufologové se začali stěhovat do malé francouzské vesničky Bugarach, která leží pod stejnojmenným kopcem, v jehož dutině se prý ukrývají mimozemšťané. Ti údajně v den očekávaného armagedonu (tedy 21. prosince 2012) odletí a vezmou s sebou pár vyvolených. Lidé sem přijíždějí, aby si mimozemšťany naklonili.

Starosta vesničky ale z hromadného nájezdu podivínů radost nemá a žádá, aby mu v případě potřeby byla k dispozici armáda. „Pokud zítra najednou přijede deset tisíc lidí, tak to jako vesnice s 200 obyvateli nezvládneme,“ postěžoval si starosta Jean-Pierre Delord britskému listu The Daily Telegraph.

Není snad ani nutné dodávat, že ceny nemovitostí v okolí vesnice Bugarach mnohonásobně stouply.

V Norsku konzervují tisíce vzorků semen potravinářských plodin

Ojedinělým způsobem se proti katastrofickým scénářům o konci světa se rozhodlo bojovat Norsko. Tady se zalekli zejména hrozby změny klimatu, rychle se ztrácející biosféry, přelidnění nebo nedostatku potravy a postavili obrovský trezor semen potravinářských plodin z celé planety.

Tento sejf světového zemědělského dědictví stojí nedaleko města Longyearbyen na jednom ze Špicberských ostrovů, jen kousek od severního pólu. Všechny vzorky jsou tu hluboce zamrazeny a uchovány tak, aby vydržely několik tisíc let. Trezor dokáže pojmout až 4,5 milionu semen.

O konci světa může rozhodnout Evropská unie

Útok mimozemšťanů, atomová válka, dopad asteroidu, vyčerpání ropných zásob, sloučení Sparty se Slavií a nařízení EU o konci světa. Na tyto příčiny konce světa, který nastane 21. 12. 2012, si můžete vsadit v sázkové kanceláři Chance. Nejvíce lidí si zatím vsadilo na vyčerpání ropných zásob a atomovou válku. Naopak nejvyšší výhru (v případě naplnění této skutečnosti), nabízí sloučení Sparty a Slávie.

A co si o konci světa myslí samotní Mayové?

FOTO: Guatemala-pyramida-Tikal

Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Potomek mayských indiánů, Gael, který denně provádí turisty po mayských stavbách v Palenque v Mexiku, o možném konci světa říká: „Je to jen konec cyklu. Když jeden cyklus skončí, druhý začíná.“ Vzápětí ale dodává: „My lidé svět už dlouho ničíme, zejména přírodu, takže není vyloučené, že v blízké době konec opravdu přijde.“

Mayský kalendář je založený na postavení Slunce, Měsíce a dalších vesmírných těles. Velký cyklus trvá 5125 let. Ten letos v prosinci vyprší. Menším cyklem je rok, který se skládá z 18i měsíců.

Majitel malého hotelu v Guatemale, Mauricio, se na údajný konec světa těší. Jeho hotel je totiž blízko největšího dosud objeveného mayského sídliště – Tikalu. „Už teď mám na 21. prosince dvě rezervace. Můžu si dovolit nadsadit cenu, hotel se mi určitě zaplní,“ raduje se Mauricio.

NASA uklidňuje

Ty, kteří by se přeci jen báli nadpřirozených jevů nebo srážky Země s jinou planetou, ujišťuje NASA na svých webových stránkách prohlášením: „Naší Zemi se nic špatného nestane. Jediné co můžeme potvrdit je, že nastane zimní slunovrat.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Konec světa může nastat na sto způsobů. Nerozhodují už Mayové, ale EU