Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Mayer Hawthorne: Nerd s duší se představuje

Redakce

Redakce

26. 2. 2011

Retro srdcař Mayer Hawthorne pobláznil svým debutem A Strange Arrangement značnou část fanoušků black music. Jeho updateovaný old school soul se líbí stejně tak zarytým příznivcům vydavatelství Motown jako posluchačům, kteří v soul music hledají progresi. Jak to ten kluk dělá?

FOTO: Mayer Hawthorn

Mayer Hawthorn, Zdroj: archiv

Mayer Hawthorne se narodil jako Andrew Mayer Cohen v menším městě Ann Arbor v Michiganu. Už v dětství se zamiloval do muziky lidí jako Smokey Robinson, Barry White, Marvin Gaye nebo Curtis Mayfield. Později přičichl k hip-hopu a ovlivněn především legendárním J Dillou začal tvořit instrumentálky pod pseudonymem DJ Haircut.

Projekt Mayer Hawthorne (což je složenina Cohenova prostředního jména a názvu ulice, v níž vyrostl) vznikl údajně jako parodie starých soulových fláků, určená jen nejbližším přátelům.

Mayerova hudba se ale dostala do rukou Peanut Butter Wolfovi, šéfovi vydavatelství Stones Throw Records, který po poslechu dvou skladeb nabídl Hawthorneovi nahrávací smlouvu, v domnění, že jde o předělávky. Jaké muselo být jeho překvapení, když zjistil, že Mayer nejen nazpíval všechny vokály, ale také nahrál většinu nástrojů. Nápady z dema byly později dotáhnuty na debutovém albu A Strange Arrangement z roku 2009, skvělém mixu tradičního soulu a hip-hopových beatů.

Po vydání desky propukla menší Hawthorne-mánie, Mayerovi se dostalo uznání například od Snoop Dogga nebo Kanye Westa. Hawthorneova největší síla spočívá ve skládání písní, postupně se ale profiluje i ve znamenitého zpěváka, což dokazují jeho nejnovější coververze. Zatímco na debutu zněl ještě občas poměrně nejistě, nyní si troufá i na tak těžké skladby jako I Left My Heart in San Francisco, kterou původně nazpíval Tony Bennett, nebo vánoční Christmas Time Is Here.

V současné době Mayer hojně koncertuje, hostoval na debutu hip-hopového producenta Nottze a připravuje druhé album. Můžeme jen doufat, že bude ještě o kousek lepší než to předchozí.

Nottz feat. Mayer Hawthorne – I Still Love You:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mayer Hawthorne: Nerd s duší se představuje