×
TOPZINE.cz

Maturitní generálka je tu! Už za tři dny

FOTO: Státní maturitaŠanci vyzkoušet si novou formu maturity dostane více než 95 tisíc maturantů. Celkem se k ní přihlásilo 1225 škol. Žáci si zkusí testy a písemné práce společné (státní) maturitní zkoušky. Novinku si nebudou oťukávát jen na 53 většinou soukromých školách. Testování proběhne od 11. do 14. října. Co a jak ministerstvo plánuje a na co byste se ve vaší přípravě měli zaměřit, jsme pro vás na Topzine.cz zpracovali.

FOTO: Státní maturita
Jaká bude státní maturita, se studenti dozví už nyní, Zdroj: shropshire.gov.uk

O nové maturitě se mluví už dlouhá léta, přesto se až teď nabízí příležitost, jak si vyzkoušet zatím jen teoretická pravidla hry v praxi. Platí to jak pro žáky, tak pro učitele, kteří musí zvládnout roli školitele, maturitního komisaře, zadavatele zkoušek a hodnotitele písemných prací. Další hurá můžeme volat díky tomu, že si všichni konečně ujasní, co je v kterých předmětech čeká. To byla dosud jedna z největších výtek, kterou odpůrci projektu argumentovali. Generálka je výzvou také pro ministerstvo školství a CERMAT, kteří zkoušku zajišťují. Zodpovídají totiž za technologickou spolehlivost a funkčnost. Vymýtit musí také obavy z manipulovatelnosti výsledků a rizika při rozvážení zadání.

Většina vsází na jistotu

Letošní maturanti měli možnost přihlásit se ke dvěma povinným a jedné nepovinné zkoušce. U obou mohli volit mezi vyšší a nižší obtížností. Tři čtvrtiny žáků se překvapivě rozhodly pro jednodušší verzi. Na naší fanouškovské stránce na Facebooku Maturita 2011 se ale objevují i opačné názory. Nejen Weronika nám píše, že se zkoušky nebojí: „My budeme mít jen češtinu a angličtinu a nebojím se, dala jsem si z AJ vyšší level, vždyť o nic nejde.“ Každý třetí se pak zapsal i pro třetí, nepovinnou část.

Necelá polovina maturantů si chce vyzkoušet, jak vypadá matematika, drtivá většina pak volí cizí jazyk. Tady vítězí jednoznačně angličtina, následuje němčina a okrajově také francouzština, španělština a ruština. Podle toho, jak žáci v jazyce a matematice uspějí, si pak zřejmě vyberou, z čeho budou maturovat naostro.

Rozvést, napsat, vyhodnotit a čekat, co bude dál

Zadání testů tento týden putuje do škol. Hodnotit se bude do 22. října a centrálně mají být výsledky zpracované do konce měsíce. Ředitelé škol musí mít výsledky k dispozici nejpozději do 3. listopadu. Tento termín je pevně daný. Žáci pak totiž mají jen deset dní na to, aby se definitivně rozhodli a podali přihlášky k ostré maturitní zkoušce. Jasno v té době musí mít v tom, jaké předměty a jakou úroveň obtížnosti chtějí absolvovat.

Povinné zkoušky:

1.      Český jazyk a literatura (test a písemná práce)

2.      cizí jazyk (test, poslech, písemná práce) NEBO matematika (test)

Nepovinná zkouška:

–          cizí jazyk (test, poslech, písemná práce) NEBO matematika (test)

Generálka v číslech:

–          Žáci složí celkem 223 tisíc zkoušek, tj. 404 tisíc dílčích zkoušek – 223 tisíc testů a 180 tisíc písemných prací

–          Tři čtvrtiny zkoušek si žáci zapsali v základní úrovni obtížnosti. Pouze jedna třetina si věří a bude skládat vyšší level.

–          Každý třetí si zkusí i třetí, nepovinnou zkoušku

–          Maturitní generálky se zúčastní 1225 škol (z celkového počtu 1278 škol). To představuje 95,4 % žáků. 53 škol se nezúčastní.

–          Celkové náklady na realizaci maturitní generálky dosáhnou 120 milionů korun. Třetina je určena na odměny učitelů. Jedna zkouška vyjde na 297 korun.

–          85 % nákladů pokryjí prostředky z Evropského sociálního fondu, zbytek zaplatí stát.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..