×
TOPZINE.cz

Maturitní generálka běží, problémy nejsou

Na středních školách vypukla včera generálka státních maturit. Více než 90 procent bylo zpracováno už kolem páté hodiny odpoledne. Studenti už mají napsaný test z češtiny, sloh a písemnou práci z angličtiny. Další dny patří ještě testování z matematiky, případně z jiných cizích jazyků. Generálka má prověřit, jestli je na start státních maturit na jaře 2011 vše připraveno.

Maturita je prvním krokem k úspěšné kariéře, Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

Didaktické testy se hned po dopsání elektronicky posílají do centra, kde se automaticky zpracují a vyhodnotí. ˆ„Zatím jsme měli jen pět výjezdů, většinou se jedná o to, že si školy nepřečetly propozice,“ uvedl ředitel centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený s tím, že v případě problému vyjedou na školu technici. Ty prý má Cermat po celé republice.

„Připadalo mi to docela zvláštní. Nebylo to zas tak těžké, ale určité věci a některé pojmy jsem úplně nevěděla, co znamenají, takže myslím, že když si tady ty pojmy objasním, tak že to zvládnu,“ popsala test z českého jazyka studentka pražského Gymnázia profesora Jana Patočky. Všichni studenti zde absolvovali těžší verzi testů, tři čtvrtiny z 95 400 účastníků generálky si ale vybraly lehčí verzi.

Studenti si na obtížnost nestěžují

„Většinou (studenti) končili o řadu minut před termínem, tak to snad není až tak těžké,“ uvedl ředitel Patočkova gymnázia Michal Valek. Přiznal však, že ani on, ani zadavatelé testů z řad jeho učitelů testy neviděli. Test z každého předmětu se píše po celé republice jen v jeden určený čas.

Žádné problémy nehlásí například ani Střední zdravotnická škola v Havlíčkově Brodě. „Až nás to překvapilo, že to jde tak v klidu,“ přiznala ředitelka Naděžda Vrbatová. Jejich studenti si vybrali lehčí verzi testu, i oni prý zvládli jednotlivé předměty ještě před předepsaným časovým limitem.

Po znalostním testu čekala studenty písemná práce, z deseti témat si mohli vybrat třeba úvahu o vlastenectví nazvanou „Synové a dcery vlasti“ nebo se rozepsat na téma „Potřebujeme umění, abychom neuvízli v pasti současného digitálního světa?“.

FOTO: Josef DobešMaturitní generálku dnes na Sigmundově střední škole strojírenské v Lutíně na Olomoucku zahájil ministr školství Josef Dobeš (VV). Novináře ujistil, že po teoretické stránce je zkouška připravena dobře. „Ale prakticky moc nevíme. A teprve dnes zjistíme, jak ta logistika a jak ta organizace je nastavena,“ konstatoval.

Generálka potrvá do 14. října, pokud by došlo k úniku zadání, hrozí sankce až 50 milionů korun. Výsledky generálky se studenti dozvědí 3. listopadu, pak si teprve budou podávat závaznou přihlášku k opravdové maturitě.



Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..