Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2022

Maturitní generálka běží, problémy nejsou

Zuzana Černá

Zuzana Černá

12. 10. 2010

Na středních školách vypukla včera generálka státních maturit. Více než 90 procent bylo zpracováno už kolem páté hodiny odpoledne. Studenti už mají napsaný test z češtiny, sloh a písemnou práci z angličtiny. Další dny patří ještě testování z matematiky, případně z jiných cizích jazyků. Generálka má prověřit, jestli je na start státních maturit na jaře 2011 vše připraveno.

Maturita je prvním krokem k úspěšné kariéře, Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

Didaktické testy se hned po dopsání elektronicky posílají do centra, kde se automaticky zpracují a vyhodnotí. ˆ„Zatím jsme měli jen pět výjezdů, většinou se jedná o to, že si školy nepřečetly propozice,“ uvedl ředitel centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený s tím, že v případě problému vyjedou na školu technici. Ty prý má Cermat po celé republice.

„Připadalo mi to docela zvláštní. Nebylo to zas tak těžké, ale určité věci a některé pojmy jsem úplně nevěděla, co znamenají, takže myslím, že když si tady ty pojmy objasním, tak že to zvládnu,“ popsala test z českého jazyka studentka pražského Gymnázia profesora Jana Patočky. Všichni studenti zde absolvovali těžší verzi testů, tři čtvrtiny z 95 400 účastníků generálky si ale vybraly lehčí verzi.

Studenti si na obtížnost nestěžují

„Většinou (studenti) končili o řadu minut před termínem, tak to snad není až tak těžké,“ uvedl ředitel Patočkova gymnázia Michal Valek. Přiznal však, že ani on, ani zadavatelé testů z řad jeho učitelů testy neviděli. Test z každého předmětu se píše po celé republice jen v jeden určený čas.

Žádné problémy nehlásí například ani Střední zdravotnická škola v Havlíčkově Brodě. „Až nás to překvapilo, že to jde tak v klidu,“ přiznala ředitelka Naděžda Vrbatová. Jejich studenti si vybrali lehčí verzi testu, i oni prý zvládli jednotlivé předměty ještě před předepsaným časovým limitem.

Po znalostním testu čekala studenty písemná práce, z deseti témat si mohli vybrat třeba úvahu o vlastenectví nazvanou „Synové a dcery vlasti“ nebo se rozepsat na téma „Potřebujeme umění, abychom neuvízli v pasti současného digitálního světa?“.

FOTO: Josef DobešMaturitní generálku dnes na Sigmundově střední škole strojírenské v Lutíně na Olomoucku zahájil ministr školství Josef Dobeš (VV). Novináře ujistil, že po teoretické stránce je zkouška připravena dobře. „Ale prakticky moc nevíme. A teprve dnes zjistíme, jak ta logistika a jak ta organizace je nastavena,“ konstatoval.

Generálka potrvá do 14. října, pokud by došlo k úniku zadání, hrozí sankce až 50 milionů korun. Výsledky generálky se studenti dozvědí 3. listopadu, pak si teprve budou podávat závaznou přihlášku k opravdové maturitě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturitní generálka běží, problémy nejsou