Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Maturita: Zvládněte ústní zkoušku levou zadní. Nepodvádějte a v hlavě mějte jasno

Redakce

Redakce

8. 5. 2011

FOTO: StresStarší kamarádi nám říkají, že maturita byla fraška, Avšak když čekala je, byli stejně vyplašení jako teď my. Nejspíš i my časem zjistíme, že se tolik nestalo a že ty nejtěžší zkoušky má člověk ještě před sebou. Maturita je ale první velkou zkouškou v životě a pocit z neznámého v nás vyvolává napětí. Takže: Take it easy!

FOTO: Stres

Nenervujte se, většinou všechno dobře dopadne, Zdroj: sxc.hu

Sofistikované návody a tipy nám už teď, v období maturit, moc nepomohou. Pryč s radami typu: Maturujte z předmětů, které vám jdou a baví vás. Připravujte se aspoň dva měsíce předem. Snažte se celý poslední školní rok, budete mít přehled a učitelé si vás více oblíbí. Tyto poučky jsou pasé.

K maturitě se jako ke každé větší životní události vážou různé stoprocentně pravdivé příběhy, které pomáhají ventilovat obavy ze zkoušky a humorně odlehčují atmosféru. Většinou však není zrovna dobré je testovat v praxi.

Kdo tohle zkusí, je fakt borec

Možná už jste slyšeli o podvodu, který nám zajistí, že dostaneme právě tu otázku, kterou umíme nejlíp. Bohužel to musí být otázka číslo 13. Stačí se podívat na vylosovaný lísteček a říct: „Jéé, třináctka, to je nešťastné číslo, tu nechci!“ a lístek hodit rychle zpět. Vyučující, kteří budou věřit naší pověrčivosti, nás ale stejně donutí si otázku vzít. A to je naše výhra.

Je ale velmi nepravděpodobné, že by některý vyučující nestál během tahání otázky přímo u nás a nekontroloval výsledek. Takže to raději nezkoušejme, neboť by se mohlo stát, že dopadneme jako Hedánek ve známém filmu Rebelové. Nebo hůř, vyhodí nás za podvádění.

Doufám, že nikoho nenapadne spát s učením pod polštářem, protože tím docílíme pouze bolavého krku a ti šikovnější si zmačkají skripta. Ze své vlastní zkušenosti doporučuji spánek se žlutým a růžovým zvýrazňovačem, barevné efekty jsou zaručeny.

foto:knihy

Nespěte na učebnicích, nemá to cenu

Domluvme se tedy se svými kamarády a učme se společně, půjde nám to rychleji. Sežeňme si všechny potřebné materiály, používejme i internet, ale opatrně. V den D se slušně oblečme, tvařme se sebevědomě a snažme se působit inteligentně. Maturitní komise přece neví, že jsme největší flákač ze třídy. A nakonec, neučme se pořád, vždyť je venku tak krásně, ono to nějak dopadne.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita: Zvládněte ústní zkoušku levou zadní. Nepodvádějte a v hlavě mějte jasno