Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2022

Maturita: Ústa drž a zuby zatni, je tu maturita státní!

Redakce

Redakce

17. 12. 2010

Logo webových stránek nové maturityTak už je to definitivní, státní maturita dojista bude, paní Müllerová, povzdechl by si určitě Josef Švejk, kdyby mohl vidět, co vidíme my, nebozí maturanti. A dobromyslně, ale furiantsky by komentoval tu spleť nesourodých informací, která má vznešené jméno: Státní maturita.

Logo webových stránek nové maturity

Nová maturita se na webu tváří přátelsky, Zdroj: novamaturita.cz

Jeden můj spolužák ke státní maturitě podotknul: „Nenapadá mě lepší přirovnání než to, že společné vlastnictví v socialismu byla taky nepochybně krásná myšlenka, ale to provedení…“

To provedení…

Státní maturita je jedno z těch témat, na jejichž konto je populární nadávat. I já na ní nadávám, ačkoli v zásadě jsem rozhodně pro, aby se maturity přestaly rozdávat takříkajíc za hubičku. Nadávám, protože:

Víte, není tak úplně fér měnit pravidla hry během zápasu. A ať si mluvčí CERMATu na stránkách nové maturity říká co chce, přesně to se stalo. To si takhle nastoupíte do čtvrtého ročníku a dozvíte se, že se nebude maturovat tak, jak jste se na to dosud připravovali, ale zcela jinak, přičemž otázka JAK se stává téměř mystériem.

Ale život holt není fér, tak si milí studenti přestaňte stěžovat.

Nadávám, protože informace se mění rychlostí světla, jeden den vám do třídy vpadne upocený češtinář se zásobou zaručeně nových skutečností, aby se o den později dostavil ještě upocenější se zprávou, že dnes jsou to již zaručeně staré skutečnosti.

Konference o státní maturitě

Konference o státní maturitě, Zdroj: Karel Slabý, Topzine.cz

Jinými slovy – fajn, když už jste to po deseti letech poněkud ehm narychlo spustili, pánové (a samozřejmě dámy, jsme genderově korektní), buďte od té lásky a udržujte aspoň chudáky učitele up-to-date. Dejte nám okusit pocitu, že VY se v tom vyznáte, že víte, co děláte, a že chaos vládne jen v řadách studentstva.

ŠACH! CerMAT!

Stále jsme například neobdrželi maturitní okruhy k ústní části maturitní zkoušky z angličtiny. Napadá mě pasáž ze slavného skeče Kaisera a Lábuse: „A co na to počítač? Že mlčí?“ Když se vám poštěstí a do CERMATu se dovoláte, bude to mít nulový efekt. Jediný rozdíl mezi tím, zda někdo sluchátko zvedne či ne, bude ten, že ušetříte nějakou tu korunu v případě, že vám nikdo neodpoví.

Systém povinné četby k ústní zkoušce z českého jazyka a literatury mi připadá poněkud scestný. Existuje oficiální seznam literatury, který je zvěřejněn na stránkách nové maturity,  student si ale nevybírá z něj, nýbrž ze seznamu, který je vypracován profesorem na dané střední škole. Také se nezohledňuje skutečnost, že jste dílo od povinného autora četli, pouze není uvedeno na seznamu. Například pokud jste přelouskali pana Hemingwaye a jeho Sbohem, armádo nevadí. Stejně se budete zabývat otázkou Komu zvoní hrana.

Nová maturita má své mouchy masařky. To se dá pochopit. Co už nám všem ale hlava nebere, je fakt, že se je nesnaží nijak zlikvidovat. Ale od ministerstva školství i od CERMATu by to bylo šlechetné. Bzučí totiž pěkně nahlas.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita: Ústa drž a zuby zatni, je tu maturita státní!