Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Maturita: Učení na zkoušky, zn. Last Minute!

Zuzana Černá

Zuzana Černá

11. 5. 2011

Když už selhávají všechny osvědčené postupy, když už vám hlava třeští a do osudného dne D odpočítáváte jen hodiny, je pozdě namlouvat si, že se ještě stihnete naučit celá další skripta. Že v tom pěkně lítáte, ale většinou zjistíte už o něco dřív. Máme pro vás několik alternativních tipů, které u učení pomáhají!

Pastelky

Hrajte si, ono to nějak dopadne! Zdroj: sxc.hu

Už Jan Ámos Komenský razil heslo škola hrou, a jak si ho za něj vážili! Vy si teď sice budete muset klasické hrátky odpustit, je ale ověřené, že našim mozkům prospívá změna. Lépe vstřebává informace, pokud mu je nabízíme ve více formách. Nebojte se proto při učení malovat, poslouchat, číst nebo zvýrazňovat.

Někomu pomáhá malovat si definice, ztvárnit slova vlastními symboly, které si pak vyfotí a uloží do paměti. Když je potřebuje, nalistuje na svém harddisku tu správnou stránku a znovu si definici podle symbolů vybaví. Další berličkou je vymýšlet si vlastní příběh, dávat si samostatná data do souvislostí. Třeba v dějepise si pak u zkoušky vybavíte svoji vlastní legendu nebo představu, kterou jste si s látkou spojili. Ale nepokoušejte tu fantazii přespříliš, ať nemícháte fakta s domněnkami!

Jsou i studenti, kteří volí cestu nejmenšího odporu. Usilovně se brání zdůvodňování klasické pochybnosti proč se to mám vlastně učit a zadanou látku se učí zpaměti. Zabere to méně času, učivo pak odpapouškujete a můžete zapomenout. Pozor ale na přetrženou nit, ticho je u zkoušek hodně slyšet!

Připomeňte si také, že jasná mysl je půl úspěchu, nebo si naplánujte váš maturitní outfit!

Ve skriptech si podtrhávejte barevně. Snáz se vám pak vybaví vizuál stránky a obsah vám naskáče sám. Pozor ale na proslulé okno. Už nejeden student pohořel na tom, že stránku viděl přesně před sebou, věděl přesně, kde je jaká tabulka a co má kde podtržené jakou barvou, to nejdůležitější, písmenka, se ale vytratilo.

I když se prostě učit musíte, nezapomínejte regenerovat. Nejhorší je biflovat se dvanáct hodin v kuse a myslet si, že to dopadne dobře. To jsou jen výjimky. Naopak budete více a více unavení, mozek zvládne už jen povrchní informace a veškerá snaha bude zbytečná. Běžte se proto projít, vyrazte na brusle nebo na zmrzlinu. Jen pozor, ať na bruslích neodjedete maraton a zmrzliny nesníte dvě kila. Endorfinů byste sice měli až až, z časových důvodů je to ale trochu luxus.

Odpočívejte každou volnou chvíli, Zdroj: Sxc.hu

Najděte si vlastní biorytmus. Každý ví nejlíp, kdy se dokáže soustředit a podávat nejlepší výkony. Pokud jste ranní ptáčata, nepomůže vám, když se budete večer přemáhat. Běžte prostě spát. Odpočine si hlava i tělo, a navíc se vám všechny naučené informace během spánku lépe uloží. Nebo se naopak klidně učte do noci a dopoledne prospěte. Hlavně nerezignujte a nevymlouvejte se na únavu, vaším cílem je přece se to naučit!

Nenamlouvejte si, že teď, když už vám ujel vlak a čas běží mílovými kroky, zvládnete úplně všechno. Buďte minimalisté. Z každé oblasti se naučte část a rozšiřujte ji, až když vám čas zbude.

Za zvládnuté učivo se nezapomeňte odměnit, motivace dělá divy!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita: Učení na zkoušky, zn. Last Minute!