Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Maturita: Opravné a náhradní zkoušky společné části jsou až na podzim!

Redakce

Redakce

15. 3. 2011

Přišel den D, vy se vzbudíte a máte 39°C horečku, doplazíte se do třídy, ale během písemky se vám udělá zle a musíte zkušebnu opustit. Maturita nematurita. Dobře, může to mít i standardní průběh, prostě selžete, neuděláte jednu nebo více částí maturitní zkoušky. A co dál?  Na svou další šanci si budete muset ještě nějaký pátek počkat.

Na složení maturitní zkoušky máte celkem tři pokusy: zkoušku v řádném, popřípadě náhradním termínu, a potom možnost dvou opravných zkoušek. Přičemž náhradní a první opravná zkouška se konají ve stejném termínu, letos od 1. do 27. září. Další šance je na jaře a poté opět na podzim.

Na náhradní a opravné zkoušky je třeba se řádně přihlásit, a to k podzimnímu termínu do 30. června a k jarnímu termínu do 30. listopadu. Avšak nejste povinni hlásit se hned k dalšímu termínu, opravné zkoušky společné části lze podstoupit v pěti následujících letech po ukončení studia na střední škole.

Opravná zkouška má své klady i zápory

Pokud rupnete z dílčí zkoušky, musíte opakovat celou, komplexní zkoušku. Můžete ale změnit úroveň obtížnosti. Prakticky to znamená, že pokud nenapíšete test z češtiny, tak při dalším pokusu konáte znovu i ústní zkoušku a píšete sloh. Pokud si ale znovu nevěříte na vyšší úroveň náročnosti, vsaďte na jistotu a v přihlášce zaškrtněte políčko nižší úroveň obtížnosti.

Nárok na opakování jen jedné z částí zkoušky máte jen v případě, že se zbývajících částí řádně zúčastníte a vynechanou zkoušku jasně omluvíte. Když se vám tedy udělá špatně při slohu, ale na ústní zkoušku a test v pořádku dorazíte, píšete v náhradním termínu jen sloh. Smůlu máte, pokud odejdete při písemce z matematiky, ta žádné dílčí části nemá. Tak pozor na to!

FOTO: studenti

Většina lidí střední školu nakonec dodělá. Učte se, radujte se a budete mezi nimi. Zdroj: sxc.hu

Pro studenty, kteří mají rádi známé prostředí své střední školy, mám špatnou zprávu. Všechny zkoušky, které probíhají formou didaktického testu nebo písemné práce, se budou skládat pouze na vybraných školách. Tyto školy budou stanoveny dohodou mezi CERMATem a středními školami. Přidělení žáka do určité školy provede CERMAT, avšak takovým způsobem, aby žák nemusel za náhradní či opravnou zkouškou příliš cestovat. Výjimkou jsou dílčí ústní zkoušky, které se konají na škole, kde jste studovali.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita: Opravné a náhradní zkoušky společné části jsou až na podzim!