Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Maturita: Oblečení k ní (ne)vhodné

Redakce

Redakce

1. 4. 2018

Maturita před vámi, celý víkend jste zpracovávali otázky, učili se a teď si potřebujete odpočinout? Především dívky jistě potěší, že mohou bez sebemenších výčitek svědomí vyrazit na nákupy. K maturitní zkoušce totiž není třeba jen znalostí, ale je třeba přijít k ní i ve vhodném oblečení a s vhodnými doplňky.

Pánové si s vhodným typem oblečení k maturitní zkoušce nemusí příliš lámat hlavu a mohou rovnou sáhnout po obleku, který si pravděpodobně pořídili už před tanečními. Těm, co oblek nevlastní, nezbývá než vyrazit na nákupy, a to pokud možno s někým, kdo jim při výběru vhodného obleku dokáže dobře poradit, tedy s přítelkyní, sestrou nebo jedním z rodičů.

Ani ti, kdo už oblek mají, by ho však neměli zapomenout s dostatečným předstihem zkontrolovat a ujistit se, zda rukávy u saka nejsou příliš krátké nebo zda není třeba nechat oblek vyčistit. Další nezbytnou součástí pánského oděvu je košile. I když je docela možné, že se u maturity docela zapotíte, do obleku nikdy nepatří košile s krátkým rukávem. Naopak, rukávy košile by měly být delší než ty od saka. Můžete tak dát vyniknout svým manžetovým knoflíčkům!

Zda si vzít kravatu nebo motýlka, záleží na osobních preferencích. Rozhodně však není vhodné objevit se před komisí s rádoby vtipnou kravatou se sprostými obrázky. Tenhle kousek ocení maximálně tak spolužáci, nikoli však učitelé.

Pozor také na boty. Bílé botasky budou v kombinaci s oblekem působit jako pěst na oko, proto si raději obujte společenské boty. I ty by měly být barevně sladěné s oblekem. Doma nezapomeňte kromě botasek nechat také černé sluneční brýle.  Na jejich nošení budete mít dost času poté, až úspěšně maturitní zkoušku složíte.

Více možností a možnost volby pro dívky

Dívky to mají s výběrem oblečení komplikovanější. Většinou se vyplatí vsadit spíše na klasiku a eleganci a příliš neexperimentovat. Jelikož v květnu bývá už většinou teplo, je vhodné vzít si na sebe sukni nebo šaty. Sukně by však neměla být příliš krátká a stejně tak výstřih by neměl být příliš hluboký. Vždy je lepší oslnit komisi spíše vědomostmi než tělesnými přednostmi. Rovněž se vyplatí připravit si i oblečení pro případ, že by se ochladilo. Je tedy vhodné mít přichystaný nějaký svetřík, který si lze v případě chladnějšího počasí obléct přes šaty.

Dlouhé nohy v podpatkách

Od maturity utíkat nemáte, podpatky si proto můžete dovolit, Zdroj: sxc.hu

Sukně nebo šaty však nejsou, co se týče oblečení k maturitní zkoušce, podmínkou. Necítíte-li se v nich pohodlně, můžete si obléct například černé společenské kalhoty s košilí nebo slavnostnější halenkou. Různá bílá trička a tílka na ramínka a s výstřihem nechte k vodě. Často se navíc stává, že se vlivem nervozity objeví v dekoltu a na krku červené skvrny, které tento typ oblečení nejenže neskryje, ale ještě zvýrazní. Neprohloupíte ani s kalhotovým kostýmkem, u kterého nehrozí faux paus a nevyžaduje silonové punčocháče.

Vhodné doplňky u maturity a líčení nejsou věda

Boty se hodí v každém případě společenské s podpatkem nebo klínkem, nevhodné jsou tenisky a sandály. Na žabky pak přímo zapomeňte! K sukni je nutné obléct si silonky. Ani u doplňků neexperimentujte a nepřehánějte to s nimi. Bohatě postačí vzít si něco jednoduchého , elegantního na krk i do uší. Nejedná se o módní přehlídku, ale o maturitní zkoušku!

Líčení by mělo být spíše decentní a nenápadné. Pro nervózní dívky, u nichž hrozí pláč ještě před samotnou zkouškou, je rozhodně vhodná voděodolná řasenka, která zabrání rozmazání make-upu a černým skvrnám po celém obličeji.

Lodičky s doplňky

Především pro dívky, které mohou v případě oblečení volit z více možností, platí, že by si měly vybrat takový typ společenského oblečení, v kterém se budou cítit co nejvíce pohodlně. Vždy je lepší soustředit se spíše na otázky, než se zaobírat myšlenkami, zda sukně není příliš krátká a nebylo by vhodné stáhnout si ji trochu níž.

Pro ty, kdo saka a šaty v lásce nemají, máme dobrou zprávu. Maturita trvá jen několik hodin! Po převzetí hodnocení od maturitní komise se můžete převléknout klidně do tepláků a onošených tenisek.

Jak pro dívky, tak pro chlapce je pak důležité, aby si oblečení k maturitní zkoušce připravili včas. Není totiž nic horšího, než se den před zkouškou stresovat ještě tím, že nemáme co na sebe. Vhodné oblečení je totiž důležité a bez něho není možné se u maturitní zkoušky obejít. Rozhodně však nespoléhejte pouze na ně a věnujte se také studiu!

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Maturita: Oblečení k ní (ne)vhodné