Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Maturita: Neudělali jste maturitu? Svět ani šance na vysokou se z toho nezboří

V zimě nad heslem „Někdo září, někdo v září“ ještě žertujeme, s blížícím se jarem je nám však do smíchu čím dál tím méně. A co teprve když se právě nám nakonec „poštěstí“ mít na maturitním vysvědčení nedostatečnou? Pomůžou kamarádi i změna prostředí!

FOTO: Neuspech

Zapomeňte na chmurné myšlenky!, Zdroj: sxc.hu

Situace pracovně nazvaná jako nedal(a) jsem maturitu rozhodně není jednoduchá. Těsně po zkoušce se ve vás bude nejspíš mísit obrovské množství pocitů – vztek jak na sebe samé, že jste se víc neučili, tak na vyučujícího, že k vám nebyl při hodnocení shovívavější, proklínání pomyslné štěstěny, která se k vám tentokrát obrátila zády, zmar, zoufalství, nulové sebevědomí, frustrace.

V nouzi poznáš přítele

V takové chvíli byste se měli obklopit přáteli a pomocnou ruku by měli podat i rodiče. Pokud ti však situaci úplně nezvládnou, nemějte jim to příliš za zlé. I pro ně je to zpravidla situace nová a stejně jako pro vás ne úplně jednoduchá.

FOTO: Pratelstvi

Nebuďte sami, obklopte se přáteli!, Zdroj: sxc.hu

Nezůstávejte doma a vyrazte s přáteli na výlet, letní festival nebo do hospody! Možností je mnoho, tak nezapomínejte na to, že i vám přece začaly několikaměsíční prázdniny, které byste si i přes selhání u zkoušky měli užít naplno.

Bez maturity = bez IQ?

Určitě není nic špatného na tom, když neúspěšnou maturitu obrečíte nebo budete mít alespoň touhu se zavřít do pokoje a dlouho z něj nevylézt, ideálně nikdy. Jenže proč? K maturitě se v našich končinách už dlouho váže také slovo fraška. Ať už jí maturita je, či není, prstem si na vás jako na neúspěšného maturanta pravděpodobně nikdo ukazovat nebude. A jestli, pak to svědčí spíše o jeho nízké mozkové kapacitě než o té vaší.

Koneckonců maturita neměří vaše IQ, vaši inteligenci nebo moudrost. Proto nemá cenu se z nezdaru hroutit, o myšlenkých na sebevraždu nemluvě. Maturita za pět z vás totiž blbce nedělá. Navíc dost často se stává, že mizerní studenti zkoušku udělají, kdežto ti lepší, nebo přinejmenším průměrní, mají smůlu či znervózní a poté přijde fiasko. To však neznamená, že všichni ostatní, co byli u zkoušky úspěšní, jsou chytřejší a vzdělanější či lepší než vy. Na takové úsudky a závěry si budete muset ještě pár let počkat. Až potom se teprve uvidí, kdo z vás bude či nebude opravdu úspěšným.

FOTO: Uspech/neuspech

Na slova o životním neúspěchu je ještě brzy

Je pochopitelné, pokud vás bude mrzet, když vás maturita s nedostatečnou bude stát možnost nastoupit v tom samém roce na vysokou školu. Ne vždy to ale tak je, respektive většinou to vaše případné přijetí vůbec neovlivní a i za dané situace budete mít dveře na univerzity otevřené. Proto si raději zjistěte, jak to má ta vaše vysněná, než si v hlavě promítnete ty nejčernější scénáře o své budoucnosti.

Všechno zlé je k něčemu dobré

A i kdyby se vám náhodou dveře na vysokou zabouchly, není důvod si přehnaně zoufat a litovat se. Zřejmě to tak z nějakého důvodu mělo být a vy máte spoustu možností, jak strávit následující rok. Můžete zkusit nultý ročník, některou z vysokých škol, která přijímá studenty ještě během léta, nastoupit do zaměstnání a vydělat si na vysněnou dovolenou nebo odcestovat za prací do zahraničí.

Vydejte se s námi do zahraničí jako au-pair!

Suma sumárum – platí, že s neúspěšnou maturitou to vůbec není tak horké, jak se na první pohled zdá. Navíc se říká „Neuč se, život tě naučí.“ Pokud ani vy jste studiu moc nedali, můžete se právě tímto heslem řídit. A hlavně, každý neúspěch, ať už pro vás zprvu vypadá jakkoli tragicky, vás obohatí o zkušenosti a nové možnosti. Což skvěle vystihuje i přísloví „Chybami se člověk učí.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita: Neudělali jste maturitu? Svět ani šance na vysokou se z toho nezboří