Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Maturita: Nejistí jsou maturanti i učitelé

Redakce

Redakce

12. 12. 2010

Generálky jsou za námi, nyní nám zbývá přibližně šest měsíců do maturity naostro. Jak se studenti i učitelé cítí? Jaké jsou dojmy a výsledky z dlouho očekávaných generálek? Rozporuplné.

Maturita se blíží - studenti mají na přípravu ještě šest měsíců, FOTO: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Zástupkyně střední školy v Karlových Varech Yvona Chrudimská se již na situaci po generálkách dívá lépe. „Studenti doposud neměli žádnou motivaci, ale na jaře už půjde o hodně,“ tvrdí Chrudimská. Co se týká administrativní stránky, byla velice komplikovaná, avšak zdá se, že až na pár maličkostí to klaplo. Je třeba ještě něco došperkovat.  Měla by se zjednodušit logistika, přijde ji velice zbytečné kontrolovat při každém předmětu totožnost nebo to, že se studenti nemohou napít a odejít na toaletu. Také jí vadí příprava pedagogů na pozici hodnotitele.

Podle učitelky Jitky Matasové je hlavně důležité, jak se studenti na zkoušku připraví, ať už je státní, nebo ne. Mají výhodu. Z generálek přibližně znají, co je čeká. Podle Matasové by státní maturita měla pokračovat i v budoucnosti. Učitelé radí: Přistupujte ke studiu zodpovědně a učte se! Štěstí potřebujete všichni, ale jak to nakonec dopadne, to se uvidí.

Ředitel centra vzdělávání Cermat Pavel Zelený sdělil, že nejlépe generálkou prošly školy na Vysočině, dále Jihočeský a Pardubický kraj. Nejhůře pak skončil Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj.

„Dění kolem maturit nepochybně sleduji, v současné době spíše sporadicky, ale čím více se to bude blížit, tím větší nervozitu budu cítit!“ Přiznává maturantka Zuzana Krátka a dodává: „Chápu snahu ministerstva školství o zlepšení úrovně výuky na školách, ale podle mého názoru by se nemělo začínat od konce.“

Budou na tom budoucí maturanti s informacemi a přípravou lépe než ti letošní? Podle Zuzky ne. Dnes mohou učitelé brát ještě větší ohledy a drobné přehmaty odpouštět. Také z toho důvodu, že sami kantoři nejsou ještě tak zkušení. Pak ale přijde řada na budoucí maturanty a připravenější kantoři budou požadovat stejnou přípravu i po nich. Ve státních písemných testech ale nikdo žádné (ani nejmenší) přešlapy odpouštět nebude.

Ministerstvo školství: Abyste prošli z matematiky, potřebujete získat nejméně 33 %, u českého jazyka je to 45 %  a u ostatních předmětů 33 %!

Aktuálně se mluví o upadající úrovni žáků základních a středních škol. Testování, které probíhá v celé Evropě, ukazuje, že jejich vědomosti jsou čím dál chudší. Hůř jsou na tom jen mladí Rakušané. Maturantka Zuzka si má za to, že zakopaný pes je v tom, jak se žáci a učitelé chovají k sobě navzájem. A to nová maturita spravit nedokáže.

Maturant Josef Profota říká, že už je to dobré, z počátku byl ale ze všeho velice vyděšený. Tak bledě jako většina jeho vrstevníků to nevidí. „Může to dopadnout dobře, i když žádný zázrak to nebude!“ myslí si Josef.  Zato studentka Iva Klimentová s většinou souhlasí a obává se, že to opravdu dobře nedopadne. Po říjnové generálce se vůbec mnoho studentů necítilo nejlépe. Nebyli nadšení ani z toho, kolik jim chybí, aby uspěli.

V mém okolí průměrně každý druhý neuspěl. Spousta studentů vyhořela u cizího jazyka, kde je nejproblematičtější částí poslech. Studenti si stěžují, že v hodinách nezbývá čas na prozkoušení této části. Učitelé moc rad nemají: „To si musíte už procvičit doma,“ říkají.

Tip Topzinu: Je vyzkoušené, že dvacet minut soustředěného poslechu anglicky mluvícího rádia vám pomůže k lepšímu porozumění. Pokud si ho dopřejete třikrát čtyřikrát týdně, výsledky se dostaví do několika týdnů! Nemusí to přitom být žádná nuda! Stačí si vybrat prostě pořad, který vás baví. Nejlepší jsou BBC nebo CNN. Můžete zkusit také britskou či americkou televizi, kde vám navíc pomůžou obrázky. Neházejte flintu do žita, když vysílání nebudete z počátku rozumět, vaše uši si brzy zvyknou a za pár týdnů jim to přijde přirozené!

A jestli už vám maturita dělá vrásky na čele, zkuste si oddychnout a bavte se u příprav maturitního plesu. Článek o něm pro vás chystáme!

Zkrátka, teď už je to opravdu jenom na nás-maturantech. Velký rozdíl vlastně ani není. Základem úspěchu je bezodkladné studium. Pokud se mu nebudeme věnovat, dopadneme stejně špatně jako studenti před námi. Zkusme se na to podívat z té lepší stránky, možná v budoucnu budeme rádi, že máme státní maturitu.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita: Nejistí jsou maturanti i učitelé