Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Maturita: Jarní termín maturitní zkoušky nezvládla téměř pětina studentů

Alena Nová

Alena Nová

16. 6. 2011

FOTO: MaturitaU státní maturity neuspělo téměř 20 procent žáků, dalších necelých 10 procent učitelé ke zkoušce nepustili. Podle očekávání byli u zkoušek nejúspěšnější gymnazisté, nejhůře dopadli žáci na učilištích a v oborech nástavbového studia.

FOTO: Maturita

Pro gymnazisty byla maturita snadná, pro žáky učilišť nikoliv, Foto: Michal Sojka, Topzine.cz

Téměř třetina studentů přihlášených k maturitě zkoušku buď neudělala nebo k ní nebyla připuštěna. Ve společné části měli maturanti největší problémy s němčinou, v základní úrovni v ní neuspělo 24,1 % žáků. Základní úroveň maturity z matematiky nezvládlo téměř 15 % studentů, lehčí úrovní angličtiny neprošlo přes 10 %. Nejlépe dopadla maturita z češtiny, v základní úrovni bylo 9,7 % neúspěšných.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) chválí školy za to, že letos k maturitě nepustily více žáků než v předchozích letech. „Jestliže v loňském roce to byla 2,5 procenta a letos přes 9 procent, školy už tím, že nastavily vyšší laťku a ke státní maturitě nepřipouští každého, udělaly velký krok,“ uvedl v pořadu Hydepark České televize.

Nejlépe dopadli gymnazisté, nejhůře žáci učilišť a dálkaři

Se státní maturitou si nejlépe poradili gymnazisté, na podzim si zkoušku zopakuje jen 5,1 % z nich. Sítem naopak neprošla více než třetina žáků maturitních oborů středních odborných učilišť a 43,9 % žáků nástavbového studia.

Přestože je na gymnáziích i odborných školách jiný rozsah výuky všeobecných předmětů, ministr školství Dobeš trvá na zachování jednotné zkoušky pro všechny typy škol. „Nastavili jsme minimální laťku. Chtějí-li mít studenti státní maturitu, musí splnit minimální požadavky,“ obhajoval současnou podobu maturit v České televizi.

Míra neúspěšnosti žáků u maturitní zkoušky (jarní termín 2011)

Celkem všichni žáci: 19,5 %

v tom žáci:

  • oborů gymnázium: 5,1 %
  • oborů lyceum: 9,8 %
  • technických a ekonomických oborů SOŠ: 16,5 %
  • ostatních oborů SOŠ (bez nástaveb): 25,9 %
  • oborů SOU (bez nástaveb): 33,2 %
  • oborů nástavbového studia: 43,9 %

v tom žáci:

  • denního studia (celkem): 18,5 %
  • ostatních forem studia (celkem): 31,5 %

Zdroj: MŠMT

Velké rozdíly v úspěšnosti zaznamenali také žáci denního a dálkového studia. Zatímco mezi denními studenty bylo 18,5 % neúspěšných, z žáků studujících dálkově jich propadla více než třetina. Na středních odborných učilištích, nástavbách a středních odborných školách (kromě technických a ekonomických oborů SOŠ) byla několikanásobně vyšší neúspěšnost ve společné části maturit než v profilové.

Dobeš hodnotí maturity pozitivně. Studenti spokojeni nejsou

Maturantům se současná podoba státních maturit nelíbí, stěžují si zejména na nejednoznačné a nesmyslné otázky v základní úrovni testu z českého jazyka. Studenti Gymnázia Matyáše Lercha v Brně napsali ministrovi školství otevřený dopis, v němž poukazují na to, že státní maturita nevypovídá o znalostech a schopnostech studentů. Zároveň upozorňují, že maturita v této podobě může vést k výraznému zhoršení kvality výuky. Dopis k dnešnímu dni podepsalo více než 12 tisíc lidí.

Ministr Dobeš si ale za obsahem maturitních otázek stojí. „Obsahově jsou otázky v pořádku, odborníci na nich pracovali patnáct let. I po státní maturitě opět prošlo 2 300 otázek validizací. Jen čtyři byly shledány vadnými,“ uvedl 15. června v Hydeparku.

The YouTube ID of 1tehRUl1MLw&feature=related is invalid.

Stejně tak je spokojen s celkovou úrovní maturity, která má sjednotit požadavky na znalosti studentů všech typů škol. „Tím, že jsme zavedli státní linku, se u některých škol výrazně zvedly nároky i na profilovou část. To je další pozitivní zpráva ze státní maturity. Troufám si říct, že kdo odmaturoval letos, má výrazně větší hodnotu oproti tomu, kdo odmaturoval minulé roky,“ vyjádřil se pro Českou televizi.

Maturitní vysvědčení dostanou studenti v pondělí 20. června, zveřejnění zadání testů včetně klíčů správných odpovědí plánuje ministerstvo na začátek července.

Náhradní a opravné termíny proběhnou na podzim

K maturitě se letos přihlásilo 98 762 žáků, zkoušek se skutečně zúčastnilo přes 88 tisíc z nich. Zbylých téměř 10 tisíc učitelé k maturitě nepustili. Předpokládá se, že 27 až 28 tisíc žáků bude maturovat na podzim v náhradním nebo opravném termínu. K podzimním zkouškám se musí studenti přihlásit do soboty 25. června.

Podzimní zkušební období potrvá od 1. září do 31. října. Ústní zkoušky ve společné části proběhnou v prvních dvou zářijových týdnech, v dalších dvou týdnech je budou následovat společné testy a písemné práce. V průběhu září a října se uskuteční také profilové části maturitních zkoušek. Náhradní a opravné ústní a profilové zkoušky budou žáci skládat na své škole, na písemné zkoušky společné části se dostaví na některou z 240 spádových škol.

Výsledky podzimního termínu společné části maturit se školy dozví nejpozději do 15. října, vysvědčení studenti dostanou do 5. listopadu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita: Jarní termín maturitní zkoušky nezvládla téměř pětina studentů