Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Maturita: Hurá, máme to za sebou. Skákali jsme, jak Cermat pískal

Redakce

Redakce

5. 6. 2011

FOTO: TestMaturita je za mnou, zbývá mi jen čekat na výsledky. Ačkoliv jsem podle mě všechno zvládla, zanechala na mé duši maturita nevymazatelné stopy vzteku a zmatenosti. Dokonce mi při slově CERMAT začne nabíhat žíla na čele. Ptáte se proč? Čtěte dál.

FOTO: Test

Někdy je lepší ponechat tradice a nové věci potlačovat, Zdroj: sxc.hu

Nikdy jsem nebyla vědomým odpůrcem státní maturity. Po podzimní generálce jsem se samozřejmě utvrdila v tom, že je to ve výsledku lehčí než běžná maturita na gymnáziu, a protože jsem student ne zrovna pilný, byla jsem z toho nadšená.

Školní rok uběhl jako voda a po všemožných zmatcích, zda bude maturita státní či ne, se to nakonec celé rozběhlo. Obávaná ústní část byla nakonec relativně poklidná, bez papírování a zbytečných formalit. Vrcholem absurdnosti a byrokracie byly teprve písemné části maturitních předmětů.

Hlavně s úsměvem

FOTO: SmíchVšem bych přála zažít vtipné zahájení testu, při kterém profesor doslovně předčítá pravidla testu a názorně vysvětluje dospělým lidem, že křížek bude tak a tak a ne jinak. Myslím, že od předkládání občanského průkazu snad většina škol upustila, nebo nás snad naši profesoři po čtyřech letech nepoznají?

Možná by to všechno i k něčemu bylo, jenže leckdo měl třeba i tři testy za den a scénář byl stále stejný, dovolte mi to slovo, stupidní. Kvůli těmto nesporně důležitým pokynům se však z formálních zkoušek staly chvíle plné vtipů a poznámek. No jistě, člověk může jíst a pít, ale nemůže si občerstvení položit na lavici. Takže proč neuspořádat za lavicemi piknikový prostor s polštářky?

A hlavně se nenaštvat

Dva dny před testem z anglického jazyka jsem si chtěla stáhnout ilustrační verzi testu. Dopadlo to doslova takhle: „Tak jsem se chtěla včera podívat na ilustrační test z ájiny… no a prej novamaturita.cz čelila útokům hackera. A to mě má jako zajímat? Tuto dobrou vůli jsem projevila i teď a pro změnu jsou tam zase nedostupný ty dokumenty s testama, ani se nezačnou stahovat, nic… no kde to sme?“ Moje naštvání odnesl naplno pán v callcentru CERMATu, kam jsem se poté rozhodla zavolat.

Po této akci mě už naprosto nevyváděly z míry dvouhodinové pauzy, které vznikly mezi dvěma testy. Podotýkám, že se člověk nesměl vzdálit ze školy. Tak jsem tam samozřejmě čekala jako vzorná studentka skákající tak, jak společnost CERMAT píská.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita: Hurá, máme to za sebou. Skákali jsme, jak Cermat pískal