Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Maturita: Cvičné testy dostanou školy zdarma

Zuzana Černá

Zuzana Černá

26. 1. 2011

FOTO: Učitel u tabuleStudenti maturitních ročníků budou mít další možnost vyzkoušet si před ostrou verzí státní maturity cvičné testy. Už od 1. března je budou mít k dispozici u svých učitelů.

FOTO: Učitel u tabule

Škola je prý základ života, FOTO: Tomáš Polák, Topzine.cz

Střední školy dostanou cvičnou verzi testů pod chráněným přístupem. Od 22. března si je mohou maturanti sami stáhnout na webových stránkách Cermatu. Ministerstvo tak vyšle do světa ukázkové zadání testů i písemných prací z českého jazyka, matematiky a cizích jazyků. Právě ty jsou totiž součástí povinného balíčku maturitní zkoušky.

Testy jsou školám i veřejnosti poskytnuty zcela zdarma. „Věřím, že to maturantům pomůže v jejich přípravě a bude to mít pozitivní dopad na jejich výsledek při ostré státní maturitě,“ říká ministr školství Josef Dobeš.

Ministerstvo se k tomuto kroku odhodlalo poté, co zjistilo, že se na zavádění státních maturit snaží obohatit soukromé firmy a testy nabízejí za úplatu. Nepřímo tak napadlo například společnost Scio dlouhodobě organizující Národní srovnávací zkoušky, které využívají vysoké školy namísto zkoušek přijímacích.

Vláda se nové maturity nevzdá, senát od ní dal ruce pryč

Státní maturitní zkoušky už definitivně odsouhlasila vláda. Na jejich konání letos na jaře nic nezměnil ani senátní návrh, který vláda Petra Nečase 19. ledna smetla ze stolu. Podle předkladatelů návrhu je současná podoba maturit nedotažená do konce a kvůli její celkové nepřipravenosti by výsledky mohly napadnout školy i studenti.

O zavedení státní maturity se přitom čeští politici přou už 14 let. Definitivní ano jí řekla současná vláda loni v létě. V podzimní generálce, které se zúčastnilo 96 procent škol s téměř 94 tisíci maturanty, však propadl každý třetí. Největší problémy měli studenti s matematikou a cizími jazyky. Neklid vzbuzuje také ministerstvo školství, které se už dříve nechalo slyšet, že u ostré maturitní zkoušky dosáhne 15 procent škol podprůměrných výsledků.

A jestli se vaše sebevědomí po přečtení tohoto článku propadlo a vaše zoufalství naopak rapidně stouplo, poslechněte si, že zkoušení přežili i páťáci v Toušeni!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita: Cvičné testy dostanou školy zdarma