Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2022

Maturita budoucnosti? Inspiraci hledejme v zahraničí

Redakce

Redakce

15. 12. 2010

FOTO: Státní maturitaChaos jménem státní maturita s sebou přinesl spoustu otázek. Na většinu z nich neexistuje odpověď, a tak studentům posledních ročníků nezbývá nic jiného, než její neduhy skousnout a připravit se na ni co nejlépe. Maturantům vychází vstříc i společnost Scio, která nyní nabízí cvičné testy ze všech předmětů společné části a plánuje Maturitu 21. století.

FOTO: Učení

Podobu maturit možná čekají další změny, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Ministr školství Josef Dobeš předpokládá, že ve státní maturitě naostro neobstojí až 20 % studentů. Je to tak prý ale dobře. Jak se připravit na zkoušku dospělosti a překvapit jeho čísla?

Testy nanečisto pomohou s přípravou

Pro negativně motivované studenty má společnost Scio pár možností, jak se připravit. V polovině března příštího roku proběhne v krajských městech tzv. maturita nanečisto, kde si studenti budou moci vyzkoušet maturitu z češtiny, matematiky, angličtiny a němčiny, jejíž hodnocení bude v souladu s parametry skutečné maturitní zkoušky.

Dále jsou v nabídce tištěné sady, oblíbené on-line testy a příprava na esej. Všechny dostupné testy plně odpovídají požadavkům na základní úroveň obtížnosti maturitního testu. Zatím je k dispozici příprava z češtiny, matiky a cizích jazyků. Jak společnost Scio uvádí, vše by mělo být dostupné za rozumné ceny.

Asi je zbytečná nějaká motivující řeč, protože z průzkumů vyplývá, že o nanečistové testy je značný zájem. Strach z neúspěchu nás donutí alespoň ten jeden on-line test udělat.

Jak má vypadat maturita 21. století?

Systém jednotných maturit nelze zavést ze dne na den. Stejně jako nevyrobíme pivo z vína, není možné spustit maturity, které nenavazují na způsob výuky. Začít se musí ve třídách. Problém státních maturit také spočívá v ne zcela kvalitní přípravě testů. Mnoho nesmyslných otázek u generálky je toho značným důkazem. A výsledkem všeho je, že si jedna organizace s druhou hází horký brambor odpovědnosti. Musí se na to zkrátka jinak.

FOTO: KnihovnaČím by tedy měla maturita být? Andrej Novik ze společnost Scio odkazuje na funkční systémy v Dánsku, kde maturanti zpracovávají písemnou část na počítači s plným přístupem na internet a prokazují tak znalosti, které využijí v práci nebo při studiu na vysoké škole.

Dnešní společnost postupuje rychle kupředu a klade jiné nároky na znalosti a dovednosti, než tomu bylo ještě před několika lety. Maturita budoucnosti by tedy měla přinést nejen samotnou zkoušku, ale zároveň prokázat, že studenti umí znalosti kreativně využít a aplikovat v praxi.

Společnost Scio začala myšlenku Maturity 21. století projednávat s několika středními školami, bouřlivé diskuze a návrhy koncepcí jsou tedy v běhu. Snad nezůstane jen u nich…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita budoucnosti? Inspiraci hledejme v zahraničí