Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Maturita: Budou, či nebudou, to je, oč tu běží

Redakce

Redakce

13. 1. 2011

FOTO: Učení!Fejeton! Když na počátku října vypukla generálka státních maturit,  všichni volali: „Sláva, přišla éra prosperity, pokroku a práva. Konečně poznáme kvalitní školu od výdejny maturitního vysvědčení, budoucího Einsteina od zvláštňáka ze zvláštní školy!“ Ale ouha, pěkně nás ta zaručená houba pravdy vypekla.

FOTO: Učení

Ilustrační foto, FOTO: Martin Koubek, Topzine.cz

Po téměř dvaceti letech spánku se  konečně  jeden z komodorů  vesmírné lodi zvané školství probudil ze zimního spánku a rozhodl se, že si posvítí na kvalitu vzdělávání v České republice. Objíždět jednotlivé střední školy a brát si žáčky poškoláčky na examen by bylo moc náročné, takže vyvstala otázka, jak a kterak zjistit, na jaké úrovni jsou vědomosti našich  pravidelných návštěvníků vzdělávacích ústavů. A začala mela.

Jedni tvrdili, že k ověření vědomostí postačuje běžný typ maturity, stačí si jen posvítit na ty školy, které dávají maturitu ne za vědomosti, nýbrž za hubičku, druzí zase, že  jednotné státní maturity ano, ať mají sebevětší mouchy. A tak to šlo až do letošního října – budou, budou, ale…, nebudou… Až se konečně vyklubalo rozhodnutí: v říjnu se to vyzkouší, v květnu budou státní maturity naostro.

Těžká otázka a nová zpráva

A jakže to dopadlo? Inu, zjistilo se nejen to, že státní maturity mají mouchy, které je potřeba vychytat, ale i jeden drobný a docela závažný detail: hodně žáků dopadlo jako ti pověstní sedláci u Chlumce, takže vládce všech škol málem trefila ona pověstná pepka, nikoliv s velkým P. A to může být ještě rád, že neviděl pořad Nikdo není dokonalý, v němž moderátor položil několika studentům zvlášť těžkou otázku, kdy vzniklo Československo, neb by musel definitivně nad úrovní vzdělávání v národě českém udělat kříž.

Ministr míní, parlament mění, a tak jednoho krásného zimního dne z rána se  po vlastech českých roznesla zpráva, nikoliv, že byl Okoř vykraden, ale že Senát zamítl státní maturity a udělal tímto hrdinským činem parádní tečku za  tanečky okolo jednotných maturit. Opravdu tečku? Státní maturity poputují ještě do Poslanecké sněmovny, takže uvidíme, jak říkal slepej….

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita: Budou, či nebudou, to je, oč tu běží