Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Maturita a státnice jsou tu. Jaké oblečení vybrat?

Redakce

Redakce

28. 5. 2011

Není nic horšího, než se v den D probudit a nevědět, co si obléct. Je důležité, na jakém typu školy budete zkoušku skládat. Někde budou vyžadovat ryze konzervativní styl, jinde můžete naopak zvolit uvolněnější outfit.

Neprovokujte! Když to přeženete, budete vypadat uměle. Všichni uvidí přehnanou snahu a budou za ní hledat něco, co tam třeba vůbec není. Celé roky jste na své vyučující dělala nějaký dojem, tak se ho za 15 minut nesnažte změnit. Byl by to jen důvod, aby přemýšleli o tom proč. Buďte svá!

Moji maturitu i státnice provázely samé peripetie, co se oblečení týče. Když jsem vybírala oblečení ke zkoušce dospělosti, tak jsem chtěla oslnit a hlavně odvést pozornost. Vybírala jsem tak dlouho, až jsem přebrala. Oblékla jsem se sice do krásných černobílých společenských šatů, které odpovídaly důležitosti celého dne. Nicméně mi nedošlo, že je třeba se cítit i pohodlně a hlavně, že mne nebudou zkoušet pouze muži.

FOTO: Oblečení na maturitu

Kalhoty nemusí být černé, Zdroj: H&M.com

Tudíž mne hned při prvním předmětu překvapil fakt, že paní profesorka v letech nemá zájem utopit se v mém hlubokém výstřihu, který ukazoval téměř vše. A jak jsem se snažila zakrýt průsvitnou šálou, neustále jsem upravovala ramínka klouzající mi z ramene a nervózně poposedávala, nebyla jsem téměř schopná dostat ze sebe jediné anglické slovíčko. Můj odhalený dekolt rozhodně vzbudil zájem u mladého pana profesora na zeměpis a snad i vysloužil trochu té schovívavosti. Nicméně neustálé poposedávání z toho, jak jsem se cítila nesvá, a strnulý výraz, který rozhodně neměl nic moc společného se soustředěním se na otázku, mi připravily horké chvilky a rozhodně nebyly ku prospěchu věci.

Oblečte se pohodlně

Pokud zrovna nevyznáváte dívčí styl, klidně si oblečte halenku a kalhoty. Nemusejí být ani černé, jen prosím zapomeňte na džíny! A pokud vám halenka není pochuti, klidně si oblékněte svetřík. Bude-li počasí svádět spíš k opalování než skládání zkoušek, není nic špatného ani na tílku s širokými ramínky. Nesmí vám ale vykukovat podprsenka. S sebou si přibalte i něco přes ramena. Ve zkušebních místnostech nemusí být zrovna horko a nechcete se přece před komisí třást zimou.

FOTO: Oblečení na maturitu

Stresu je dost, oblečení ať je pohodlné, Zdroj: H&M.com

Jste-li přirozeně dívčí typ, je na místě sáhnout po šatech či sukni. Při výběru se však vyhněte délce mini a hlubokým výstřihům či přehnaně odhaleným zádům. V barvách volte umírněnější odstíny a zbytečně nevybírejte divoké vzory. Maturitní zkoušce se říká zkouška dospělosti. Oblékněte se tedy důstojně, jako dospělý člověk. Neznamená to ovšem, že se nutně musíte nasoukat do šedého kostýmu.

Pečlivě se připravte

Maturitu jsem měla za sebou a přišly státnice. Myslela jsem si, že mě nemůže nic překvapit. Všechno přeci umím. Poučena z maturitní zkušenosti jsem si oblečení pečlivě vybrala, takže jsem mohla směle vyrazit. Samozřejmě, že jsem v den D nestíhala. Naházela jsem věci do tašky a vyrazila směr Ostrava. Jaké bylo mé překvapení, když jsem dorazila na místo a z tašky jsem místo nově koupené bílé halenky a černých kalhot vytáhla tričko a legíny na cvičení.

Neumíte si představit tu hrůzu, která mě přepadla při představě, že před komisi dorazím ve spartakiádním oblečku nebo v džínách a tričku s Mickey Mousem. Nebyl čas na pobíhání po obchodech, a tak mě kamarádka navlékla do čehosi svého a já vyrazila oslňovat vědomostmi. Neměla jsem neposedná ramínka ani výstřih odhalující podprsenku. Přesto jsem se opět ošívala a jen těžko se soustředila na zadanou otázku.

FOTO: Boty k maturitě

Obujte si to, na co jste zvyklá, Zdroj: bata.cz

Maminky a babičky vůbec neříkají hlouposti, když nám radí, abychom si večer připravili hromádku. Ráno se alespoň vyhnete stresu a zbytečnému pobíhání po bytě při hledání jednotlivých částí oblečení. Vezměte si sebou pro jistotu ještě jeden vršek. Při zkoušce se můžete pěkně zapotit, a zvlášť pokud před komisí strávíte celý den, doporučujeme se na tuto variantu připravit.

Nesnažte se být někým jiným. Ani státnice, ani maturita nejsou zrovna tím správným místem pro experimenty. Oblékněte si to, co je vám nejbližší. Pokud nenosíte podpatky, rozhodně to není nejlepší den k tomu, abyste se učila chůzi na 15centimetrových chůdách. Vezměte si balerínky a bude vám dobře.

S líčením opatrně

Nejdete na ples ani na diskotéku, takže velké večerní líčení nepřipadá v úvahu. Vyhrajete, pokud vsadíte na přirozený vzhled. Výrazné černé linky a rudá ústa by mohla vaše zkoušející spíš vyděsit než obměkčit.

Ať už vás čeká maturita, nebo státnice, přejeme všem hodně štěstí. Buďte okouzlující, neodolatelné a hlavně chytré!

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Maturita a státnice jsou tu. Jaké oblečení vybrat?