Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Matthew Perry: Vtipný chlapík s tváří Chandlera

Redakce

Redakce

29. 4. 2011

!Profil herce!FOTO: Matthew Perry v seriálu Mr. SunshineVšichni známe mnoho herců, ať už těch českých nebo zahraničních, kteří se nám do paměti vryli svou jedinou, ale zato veleúspěšnou, či jinak zapamatovatelnou rolí. Tak jako Matthew Perry – věčný vtipálek Chandler.

FOTO: Matthew Perry v seriálu Mr. Sunshine

V případě seriálu Mr. Sunshine se postaral o námět i scenář, Zdroj: youtube.com

A přitom dnes už jedenačtyřicetiletý Matt Perry k herectví odjakživa nesměřoval. Pravda, sem tam si zahrál v místním divadle či školním představení, ale do skutečné herecké kariéry bylo ještě daleko. Číslem jedna mezi jeho zájmy byl tenis, který hrával ve své druhé vlasti, Kanadě, a kde dokonce v juniorských kategoriích patřil mezi špičku. Názor změnil až na střední škole.

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

Tenisová kariéra se nevyvíjela zcela podle jeho představ, a tak zvolil herectví jako přijatelnější variantu. Jenže příležitostí se příliš mnoho nenaskýtalo, proto si Matt přivydělával jako pomocná síla v restauracích. Až v jeho devatenácti letech se naskytla možnost zahrát si spolu s Riverem Phoenixem ve filmu Jimmy Reardon. Ač si od celého projektu příliš mnoho nesliboval, byl nakonec mile překvapen.

Do dalšího studia se následně nehrnul, avšak otec naléhal, aby v případě, že nezíská během roku stabilní místo, nastoupil na univerzitu. No a po pár epizodních rolích skutečně Perryho šance přišla. Byla to doslova Druhá šance, jak zněl název seriálu. Ač se jednalo o béčkovou a ne dlouho trvající záležitost, Matt bezpochyby zaujal.

FOTO: Matthew Perry v seriálu Mr. Sunshine

Perry se od Přátel nezměnil. Komedie mají stále přednost, Zdroj: youtube.com

Zahrál si totiž následně několik dalších epizodních rolí, ale zároveň dobře věděl, že tímto způsobem díru do světa neudělá. Objevil se mimo jiné v epizodě Beverly Hills 90210 či ve třináctidílném sitcomu Home Free. Až konečně po neúspěšném tvůrčím pokusu přišel rok 1993 a casting na seriál s pracovním názvem Six of One, později známý jako Přátelé. Tedy seriál, který mu změnil život.

Role, pro kterou se narodil

Celosvětově známá seriálová postava Chandlera Binga z něj během krátké doby udělala celebritu. Perry se objevoval na předních stránkách prestižních časopisů, společenských akcích a v průběhu let ho neminulo ani mnoho nominací na různá herecká ocenění. Postava Chandlera mu skutečně sedla. Už z toho důvodu, že sám Perry je velice vtipný chlapík. Dokonce natolik vtipný a inteligentní, že občas tvůrci seriálu pozměňovali scénář právě díky jeho námětům.

Během dlouhých deseti let natáčení Přátel se toho v Perryho životě mnoho událo. Mimo to, že si zahrál hlavní role hned v několika komediích, z nichž za zmínku stojí především Můj soused zabiják po boku Bruce Willise, se objevilo i několik nepříjemností v jeho osobním životě. Přišly problémy se závislostí na lécích a alkoholu, které dokonce vedly k několikaměsíční odvykací kúře.

Problémy s váhou

K tomu všemu se přidaly jeho známé problémy s váhou, které dokonce ohrožovaly Mattovu pozici v Přátelích. Především v období vzniku 6. až 8. série jsou změny nejzřetelnější. Mimochodem, tehdy mu Jennifer Aniston nabídla, že bude jeho osobní trenérkou, aby se již podobným trablům minimálně do konce natáčení seriálu vyhnul.

Kromě toho ale Perry nikdy nepatřil mezi výjimečné hollywoodské pařmeny. Ani žádný výraznější bulvární skandál za sebou po celá léta nemá. Pozornost novinářů upoutal maximálně svými vztahy s Julií Roberts, se kterou se seznámil právě během natáčení Přátel, a také s Yasmine Bleeth. Ano, to je ta kočka z Pobřežní hlídky, kterou Chandler s Joeym tolik obdivovali. Ani tyto, ale ani další vztahy však nevedly ke svatbě, a tak je stále svobodný a bezdětný.

Právě tento stav promítnul i do svého nejnovějšího seriálu Mr. Sunshine, který sám napsal a ztvárnil v něm taktéž hlavní roli. Jako Ben se zde potýká s krizí středního věku, nevypočitatelnou šéfkou a svéráznými zaměstnanci sportovní arény Sunshine Center v San Diegu.

K velmi zajímavým projektům se Perry dostal v letech 2006-2008. Nejdříve se jednalo o televizní film The Ron Clark Story, kde si za roli učitele následně vysloužil nominaci na cenu Emmy. O rok později pak přišla na řadu Zmatená duše, v níž se blýsknul skvělým výkonem jakožto scenárista trpící duševní poruchou. 

Brzy znovu ve filmu

No a do třetice drama – Vyletět z hnízda, kde si zahrál například s Gilmorovic dívkou Lauren Graham. Ta se ve filmu objevila v roli jeho manželky. Po této sérii vážnějších filmů, díky kterým si dočasně odpočinul od komedií, přišel hit se Zacem Efronem Znovu 17, ve kterém se však představil jen ve vedlejší roli. Podle scenáristů totiž bude Zac vypadat v dospělosti jako Perry.

V budoucnu lze Matta očekávat v připravovaném snímku Down and Dirty Pictures, který je inspirován knižní předlohou. Fanoušci se na internetu v případě Perryho i jeho kolegů z Přátel stále dovolávají pokračování oblíbeného seriálu. Ovšem právě v jeho případě je tato varianta nepříliš pravděpodobná, a to vzhledem k jeho vyjádřením v minulosti. Není se čemu divit, po deseti letech natáčení má zřejmě Chandlera dost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Matthew Perry: Vtipný chlapík s tváří Chandlera