Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Mateřství?! Teď nebo nikdy?

Redakce

Redakce

4. 12. 2009

MateřstvíMateřství?! Slovo, které pronásleduje spoustu pocitů, otázek a představ. Etapa v životě ženy, která může, ale nemusí, nastat. Období, které může být chtěné i nechtěné. Ano, řeč je skutečně o mateřství. Kdy je tedy vhodná doba pro toto období? Kdy je žena připravena stát se matkou?

Zdroj: waterfieldphotos.com.au

Zdroj: waterfieldphotos.com.au

Příroda nebo společnost?!

Odborníci z oblasti gynekologie a porodnictví se shodují na myšlence, že vhodná doba pro početí a porod je v období mezi 20 až 25 lety. Je tedy toto ten ideální věk? Mnoho mladých žen se ozývá s plnohodnotnými argumenty, že studují. Nemají partnera. Nemají dostatek financí. Jsou moc mladé na takový náročný životní úkol. Cítí se být nepřipravené atp. A tak své mateřství odkládají na dobu, kterou komentují slovy – až budeme mít lepší rodinné zázemí. Netikají ty naše biologické hodiny trochu v rozporu se současnou dobou?

Ženy si plánují mateřství na dobu kolem třicítky. To je přeci ten ideální věk či nikoliv? Žena má dokončenou vysokou školu. Podívala se do ciziny. Poznala pár mužů, tak snad ten stávající je ten pravý. Kariéra je hezky v rozběhu. Co více si může mladá žena přát? Miminko?! Jenže najednou to nějak nejde. Jak to? Proč do domku, který se právě doplatil z nepříliš malé hypotéky, nemůže přijít další človíček? Sociální status téměř dokonalý, ekonomická situace velmi slibná. No, není to ideální doba pro miminko?

Čím dříve, tím lépe

Biologické hodiny tikají jako splašené a vy ve svých třiceti letech přicházíte na skutečnost, že otěhotnět nelze na povel. Lékaři upozorňují, že každým rokem se snižuje počet kvalitních vajíček, které jsou vhodné k oplodnění. Ve třiceti nemá žena stejný počet použitelných pohlavních buněk (vajíček) jako ve dvaceti. A když připočteme, že i mužům se zhoršuje kvalita spermatu, vzniká nám nelehká situace. Partner lehce věkem přes třicet také nemusí mít super pohyblivé nositelky genetické výbavy. Příroda nečeká na kvalitní společenský status a příznivou ekonomickou situaci.

Kdy? Kdy? Kdy?

Kdy je tedy vhodné počít? Dvacet nebo třicet? Kdyby tak existovala jednoznačná odpověď? Jedná se o záležitost dvou lidí – ženy a muže. Pouze oni si mohou stanovit čas, který je dle nich ten správný.

Žena má plné právo rozhodnout se, kdy počne. Pokud je rozhodnutá, že správný věk je ve třiceti, měli bychom toto přání respektovat. Avšak je důležité, abychom si uvědomili, že většina žen skutečně neotěhotní na první, druhý, třetí…pokus.

A když se žena rozhodne pro miminko ve dvaceti letech? Taková studentka, která je druhým rokem na vysoké škole? Není to bláznovství? Neměla by si taková holka užívat života? Poznávat nové muže? Objevovat svět? Budovat základy svého profesního života?

Držím se zásady, že neexistuje jediná pravda či jediné správné řešení. Každá to v sobě máme trochu jinak. Ženy a muži jsou různí. Nejsme stejní. Naše potřeby nejsou stejné. A tak bychom se neměli odsuzovat za to, že jedna chce děti ve třiceti, druhá ve dvaceti a ta třetí by nejraději život bez dětí. Neexistuje ideální doba na mateřství. Existuje pouze ten náš čas.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mateřství?! Teď nebo nikdy?