Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Mateřská dovolená aneb první týdny po porodu

Redakce

Redakce

20. 10. 2009

Co pro ženu znamená mateřská dovolená? Kdy na ni může nastoupit? Jak dlouho trvá? Jaká je peněžitá pomoc v mateřství? Má studentka – maminka nárok na tento finanční příspěvek? A je to skutečně taková dovolená?

Toto jsou některé z otázek, na které hledají budoucí maminky odpověď. A my jsme se rozhodli pomoci s hledáním vhodných odpovědí.

Mateřská dovolená v číslech

Mateřská dovolená je určitý časový úsek, který souvisí s porodem a péčí o narozené dítě. Doba mateřské dovolené je 28 týdnů u jednoho dítěte. Pokud se předpokládá, že žena porodí dvě a více dětí má nárok na 37 týdnů. Mateřskou dovolenou žena nastupuje šest až osm týdnů před termínem porodu. Je třeba zmínit, že nemůže být ukončena či přerušena před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu. Tento druh dovolené nesmíme zaměňovat s rodičovskou dovolenou, která na ni volně navazuje.

Budoucí maminka

Chaos. Únava. Pocit neschopnosti. Radost střídající smutek. Návaly nevysvětlitelných emocí. I toto mohou být projevy, které zažívá novopečená maminka. Mateřská dovolená je náročné období. A proto by se budoucí maminka měla nejméně čtrnáct dní před porodem věnovat pouze sobě a očekávanému miminku. Pracovní starosti by měla hodit tzv. za hlavu a užívat si posledních okamžiků klidu společně se svým partnerem. Proto na mateřskou dovolenou nastupují ženy ještě před samotným porodem (viz výše).

Studentka a mateřská dovolená

Vzhledem k tomu, že mateřská dovolená je hrazena z nemocenského pojištění, tak u studentek nastává poměrně náročná situace. Nemají nárok na mateřskou dovolenou. Ovšem mamince, která studovala ve formě prezenčního studia, bude ode dne porodu rovnou vyplácen tzv. rodičovský příspěvek a to ve čtyřleté variantě. To znamená, že ode dne porodu bude vyplácena částka 7 600 Kč, ale pouze do 21. měsíce věku dítěte. Následně se částka sníží na 3 800 Kč, která je vyplácená do čtyř let věku dítěte.

Skutečně dovolená?

Většina maminek dosvědčí, že slovo – dovolená je skutečně nevystihující termín. Rozhodně se nejedná o dovolenou a relaxaci u spícího novorozence a vzorného kojence. Nastávající maminku čekají celodenní a celonoční služby. Je to doba, kdy žena musí být 24 hodin ve střehu. A to je poměrně náročné, když připočteme permanentní nevyspalost a začínající podvýživu způsobenou věčným nestíháním. Vaření je hold na poslední příčce nutných denních aktivit. Takže dovolená? Ani náhodou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mateřská dovolená aneb první týdny po porodu