Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Máte slovo: Státní maturity jsou paskvil, úroveň vzdělání ale prý zvýší

Zuzana Černá

Zuzana Černá

24. 10. 2010

FOTO: Státní maturitaDiskusní pořad České televize Máte slovo přinesl ostrou výměnu názorů mezi ředitelem CERMATu Pavlem Zeleným, ministrem školství Josefem Dobešem (VV), ředitelem středního odborného učiliště, učitelem na gymnáziu a studenty. Dobeš sice s novou maturitou souhlasí, zároveň ale dodává, že její byrokratická podoba se musí změnit. Studenti ani učitelé stále nemají na stole silné argumenty pro.

FOTO: Státní maturita

Ilustrační foto, Zdroj: shropshire.gov.uk

„Za tyto maturity jsem připraven se postavit a věřím, že přinesou vyšší kvalitu vzdělání,“ řekl v závěru pořadu ministr Josef Dobeš. Po celou dobu pořadu mu oponoval učitel angličtiny z gymnázia v Olomouci Pavel Vasiljev. Podle něj se kvalita vzdělání může zvýšit jen za podmínky, že vzroste kvalita učitelů. To je přitom začarovaný kruh. Na pedagogické fakulty podle Vasiljevova mnohaletého pozorování odchází méně studentů, a to především ti s horším prospěchem. Kvalitní učitelé jsou proto nedostatkovým zbožím. Vasiljev to dává za vinu také platovým podmínkám. Nelíbí se mu, že Dobeš sice slíbil peníze z resortu obrany, nemůže ale zaručit podobné podmínky jako na západě. Zároveň ale volá po úrovni středoškolského vzdělání, které bude moci západu konkurovat.

Maturity jsou předražené, můžou za to politici

Na otázku, proč nás státní maturity dosud vyšly už na jednu miliardu korun, nenašli diskutéři jednoznačnou odpověď. Pavel ZelenýCERMATu sice opakovaně tvrdí, že zkoušky šly zařídit i levněji, proč se tak ale nestalo, už neví (na světlo vynesl sumu přes půl miliardy, kterou dosud Česká republika čerpala z Evropských fondů). Ministr Dobeš se mu snažil pomoci a vinu svedl na politiky. Ti za celých patnáct let, kdy diskuse o státních maturitách probíhá, nenašli odvahu, aby dali projektu definitivně zelenou. Přípravy se tak dlouho odsouvaly a neúnosně prodražily. S tím souhlasil i ministr. V zápětí dementoval informaci o 240 milionech ročně na provoz. Dobeš prý hned po svém jmenování do funkce podepsal dodatky ke smlouvám s dodavatelskými firmami a cenu se mu podařilo sklepnout na  180 milionů.

FOTO: Úspěšný muž

Ilustrační foto, Zdroj: howtopics.com

„Cena státních maturit je neobhajitelná. Podoba je neobhajitelná. Já jsem to ale zdědil po svých předchůdcích. Po čtyřech letech bude podoba moderní,“ snažil se Dobeš zachránit pověst projektu s tím, že klíčovým prvkem by se měla stát elektronická komunikace. Příští rok se tento princip má začít testovat na pilotážích srovnávacích zkoušek v pátých a devátých třídách.

Za podobou a formou staronových zkoušek stojí Zelený, prý je výsledkem mnohaleté diskuse politiků i učitelů. Učitel Vasiljev opět nesouhlasí. S ním se prý nikdo nikdy nebavil. A nebavil se ani s tisíci studentů, kteří organizovali petice a stovkami škol, které se stavily také proti. Nebere ani argument, že je nutné dojít ke stejnému způsobu srovnání jako v Evropě. V pořadu uvedl příklad z Velké Británie, kde podobné zkoušky zaváděli, aby se je dnes snažili zrušit. Podobný problém mají také na Slovensku. I Slováci už opustili koncept vyšší a nižší úrovně státní maturity, který neměl žádnou vypovídající hodnotu.

Gymnázia se smějí, učňáky mají strach

Dobeš si za svým stojí. Dnes má prý maturitu každý, je proto nutná jakási selekce. Ředitel Střední odborné školy ze Světlé nad Sázavou Jindřich Vodička se děsí. Podle něj hrozí, že právě jeho učni budou vlastně nezaměstnatelní. Čtyři roky se učili něco jiného, než teď budou potřebovat, a maturitu proto nezvládnou.  Nelíbí se mu ani, že ministerstvo předem stanovilo kvóty. Zkoušku z dospělosti nemá příští rok složit asi 20 procent maturantů.

Studenti nechápou, jak se mohou měnit pravidla hry za pochodu, ani to, proč se maturity nespustí až za čtyři roky, kdy podle Dobeše mají fungovat zcela moderně a ne jen provizorně jako dnes.

Pořad měl jasné vítěze. Student církevního gymnázia v Plzni, učitel olomouckého gymnázia a ředitel Střední odborné školy ze Světlé nad Sázavou byli ve svém projevu velmi přesvědčiví. Zatímco ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Pavel Zelený působil rezignovaně a arogantně.  Kdo ale skutečně vytěží z nových maturit více, ukáže zřejmě až praxe. Smutné je, že rukojmími nedokonalého systému jsou studenti a politici hazardují s budoucností své elity, o které jindy tak rádi mluví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Máte slovo: Státní maturity jsou paskvil, úroveň vzdělání ale prý zvýší