Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Máte rádi vinylové desky? Podpořte je během Dne hudebních obchodů

Redakce

Redakce

21. 2. 2013

FOTO: VinylDen hudebních obchodů (Record store day – pozn. red.) se uskuteční 20. dubna 2013. Zapojí se do něj mnoho nezávislých obchodů po celém světě, přičemž role ambasadora se letos ujme zpěvák, kytarista a bývalý člen The White Stripes Jack White.

FOTO: Vinyl

Vinylům, stejně jako CD, hrozí s nástupem digitálních nosičů zánik. Zdroj: imgbase.info

„Před několika lety mi někdo řekl o průzkumu mezi 1.200 žáků střední školy, kteří dostali otázku, zda někdy byli v obchodě s hudbou. Počet odpovědí „ano“ byl téměř nulový,“ vysvětluje White podstatu celého dne, jehož cílem je znovuobnovení prodeje vinylových desek.

Svátek nezávisle smýšlejících hudebníků vznikl v roce 2007, kdy s nápadem přišli Eric Levin, Michael Kurtz, Carrie Colliton, Amy Dorfman a Don Van Cleave. Rok poté byli neoficiálními ambasadory členové kapely Metallica, přičemž v letech následujících záštitu převzali Ozzy Osbourne (2009, 2011), Josh Homme (2010) a Iggy Pop (2012).

Zapojit se hodlají i čeští interpreti

V loňském roce se k oslavám připojily i dva obchody v České republice – jedním z nich byl například Happyfeet paní Magdaleny Zemanové.

„K Record Store Day jsem se přihlásila na doporučení přátel – zákazníků i DJů,“ tvrdí majitelka obchodu a jedním dechem dodává: „Limitované edice vydané přímo pro RSD tu nebudou, rozhodně se tu ale najdou pirátské kopie Pink Floyd a dalších.“

Patříte-li i vy k milovníkům hudby a kvalitních nosičů, není nic jednoduššího, než se do celé iniciativy zapojit. Učinit tak hodlají i kapela J.A.R nebo písničkář Tomáš Klus, který plánuje některou ze svých desek vydat v podobě klasického LP.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Máte rádi vinylové desky? Podpořte je během Dne hudebních obchodů