Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Máte noční můry z jízdy autobusem? Zkuste léčbu šokem v Indii

FOTO: Zákaz vjezdu autobusu

Vadí vám málo prostoru pro nohy, zavalití spolucestující, nerovná silnice či serpentiny? Přečtěte si pár tipů, jak přežít dlouhou jízdu autobusem, a přesvědčte se, že může být i hůř.

FOTO: Zákaz vjezdu autobusu

Představujete si autobusy jako konzervy na cestovatele?, Zdroj: sxc.hu

Autobusová doprava představuje nejlevnější způsob cestování na dlouhé vzdálenosti, pokud pomineme nepříliš populární jízdu na oslu či koze. Akční jízdenky různých společností lákají na atraktivní místa po celé Evropě za pár stovek korun. Musíte ovšem přežít několikahodinové klimatizované peklo v autobusové soupravě.

Poradíme vám, jak si ulehčit utrpení mladého cestovatele při jízdě mezistátní autobusovou linkou.

1)      Nadopujte se léčivy

Ostře řezané zatáčky patří do repertoáru šílených řidičů zejména v jihovýchodní Evropě, ale na serpentiny narazíte i jinde. Autobusový slalom na kopcích si můžete vychutnat třeba v Čechy oblíbeném Chorvatsku a často i na menších ostrovech, kde se cesty musejí přizpůsobit členitému pobřeží.

Nezapomeňte si proto vzít kinedryl. Začne působit se zpožděním, takže se nadopujte hodinu před problematickým úsekem cesty. V případě potřeby si další tabletku můžete vzít za dvě hodiny.

FOTO: Serpentiny na cestě v Nepálu

Někomu se dělá špatně jen při pohledu na tento obrázek, Zdroj: wikipedia.org

V zahraničí se léčivo proti kinetóze (cestovní nevolnosti) bude jmenovat nejspíš jinak, proto žádejte anti-motion sickness drug.

Pokud vás klikaté cesty neděsí, ale i tak byste raději, kdyby už konečně vymysleli teleport, abyste nemuseli strávit dlouhé hodiny nudnou cestou, vezměte si lék způsobující spánek. Zkuste například hypnogen, který nemá žádné závažné vedlejší účinky, a také na něm nevzniká závislost jako u diazepamu nebo rohypnolu.

2)      Křížovky nejsou jen pro důchodce

Ideální by bylo celou úmornou cestu prospat, to se ale podaří málokomu. Proto si přibalte do svého příručního zavazadla něco, čím si ukrátíte dlouhou chvíli. MP3 přehrávač, malou knihu nebo časopis, křížovky, sudoku, čtverečkovaný papír na piškvorky, prostě cokoli, co vás zabaví více než sledování stále rovné dálnice.

3)      Tvařte se jako psychopat

Jste milý a příjemný člověk, ze kterého sálá pozitivní energie?

FOTO: "Serpentiny na silnici"

Cestující trpící kinetózou nenávidí každou zatáčku

Raději se tvařte jako vyšinutý psychopat, protože určitě nechcete, aby někdo obsadil volné sedadlo vedle vás a vy byste si potom nemohli natáhnout nohy.

4)      Zacpěte si uši

V noci bude aspoň polovina cestujících chrápat. Pokud máte lehký spánek, zachrání vás jenom špunty do uší nebo pořádná rána něčím tupým do hlavy. Nechcete-li zaspat případné zastávky, požádejte předtím jednoho ze svých spolucestujících, ať vás potom vzbudí.

5)      Vaši nepřátelé jsou kojenci a malé děti

FOTO: Kočár tažený koněm

Časy, kdy cestování na silnicích mělo svou romantikou, už jsou pryč

A jejich zbraněmi jsou řev a pláč. Když nasedáte do autobusu, pečlivě si vybírejte místo, kam si sednete. Snažte si sednout co nejdál od malých dětí, které nesnášejí jízdu autobusem ještě více než vy. Narozdíl od vás to mohou dát najevo celému autobusu a křičet, brečet nebo kopat do sedadel před nimi celou cestu.

Rodiče budou často proti jejich chování bezmocní a vám se nejspíš nepodaří zbavit se hlučného dítěte během přestávky na záchod, protože matky si budou svá dítka pozorně střežit.

6)      Zkuste léčbu šokem v rozvojové zemi

Jestliže i po přečtení a aplikování našich rad budete jízdu autobusem v evropských podmínkách proklínat, podívejte se, že v mnohých zemích mohou několikahodinovou cestu autobusem po Evropě považovat za opravdový luxus.

Pak se skutečně člověk nediví, že mnoho lidí v rozvojových zemích dává přednost osedlání mezka nebo koňskému povozu před hromadnou dopravou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Máte noční můry z jízdy autobusem? Zkuste léčbu šokem v Indii