×
TOPZINE.cz

Máte bolavé a oteklé nohy z dlouhého stání? Přinášíme tipy na jejich uvolnění

Mnoho z nás musí během dne dlouho stát. Naše nohy jsou pak unavené a bolavé. My vám přinášíme protahovací cviky, kterými si můžete nožky uvolnit. Pár cviků zvládnete třeba i během dne v práci. Nejlepší však je si zacvičit celou sérii večer doma.

FOTO: nohy
Ilustrační foto Zdroj: sxc.hu

Každým cvikem si vždy protáhneme obě nohy stejně dlouho. V každé konečné poloze setrváme 10 až 15 vteřin. Pro větší účinek opakujeme 2x až 3x.

Chodidla

FOTO: chodidla protažení
Protažení chodidel Foto: Tereza Knobová, Topzine.cz

Vestoje pokrčíme jednu nohu a opřeme ji o spodní stranu špičky. Patu se snažíme vytáhnout co nejvýše, abychom cítili příjemné protažení v chodidle. Pak chodidlo položíme na vnější stranu špičky a protáhneme nárt.

Lýtka a achilovka

FOTO: lýtka a achilovka protažení
Protažení lýtek a achilovky Foto: Tereza Knobová, Topzine.cz

Opřeme se o ruce a nohy. Jednu nohu pokrčíme a uvolníme. Chodidlo druhé nohy máme celé na zemi (včetně paty). Propneme ji v koleni a cítíme protažení v lýtku. Pokud nám cvik nic nedělá, posuneme ruce dále od těla nebo naopak blíže k němu. Nohy však necháváme pořád stejně. Musíme najít správnou polohu, aby nás to příjemně protahovalo, ale nebolelo.

Stejného protažení můžeme dosáhnout i vestoje. Opřeme se o zeď, patu natažené nohy necháme na zemi. Opět si najdeme vhodnou polohu.

Lýtka a holeně

FOTO: lýtka a holeně protažení
Protažení lýtek a holení Foto: Tereza Knobová, Topzine.cz

Lehneme si na podložku. Jednu nohu necháme pokrčenou. Druhou propneme a zvedneme nahoru. Měla by s tělem svírat pravý úhel. Můžeme si ji přidržet za koleno. Dále hýbeme jen kotníkem. Střídavě nasměrujeme špičku k hlavě a pak nahoru.

Zadní strana nohou (lýtka a zadní stehna)

FOTO: zadní strana nohou protažení 1
Protažení zadní strany nohou - varianta 1 Foto: Tereza Knobová, Topzine.cz

Vestoje držíme rovnováhu na jedné noze. Druhou propneme v koleni a opřeme o patu. Předkloníme se a rukou chytneme za špičku. Hlavu přitáhneme co nejblíže ke kolenu.

FOTO: zadní strana nohou protažení 2
Protažení zadní strany nohou - varianta 2 Foto: Tereza Knobová, Topzine.cz

Vsedě natáhneme levou nohu. Patu pravé nohy dáme k levému stehnu (co nejblíže k zadku). Chytneme se za špičku natažené nohy a hlavu se snažíme dát až na koleno.

Hýždě

FOTO: hýždě protažení
Protažení hýždí Foto: Tereza Knobová, Topzine.cz

Vleže necháme jednu nohu volně položenou. Druhou pokrčíme a koleno přitáhneme až na hruď. Po vystřídání nohou k sobě přitáhneme obě najednou.

Vnitřní strana stehen (motýlek)

FOTO: vnitřní strana protažení
Protažení vnitřní strany stehen Foto: Tereza Knobová, Topzine.cz

Vsedě dáme paty vnitřkem co nejblíže k zadku. Snažíme se dát kolena co nejvíce na podložku, aniž bychom od sebe rozpojili chodidla, která si přidržujeme rukama. K většímu rozsahu si můžeme pomoct lokty.

Přední strana stehen

FOTO: přední stehna protažení
Protažení přední strany stehen Foto: Tereza Knobová, Topzine.cz

Klasický cvik na přední stehna. Vestoje chytneme jednu nohu za kotník a přitáhneme k hýždím. Kolena musí být u sebe. Pro lepší stabilitu se můžeme opřít rukou o zeď.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..