Menu
TOPZINE.cz
Sport

Máte bolavé a oteklé nohy z dlouhého stání? Přinášíme tipy na jejich uvolnění

Redakce

Redakce

4. 2. 2011

Mnoho z nás musí během dne dlouho stát. Naše nohy jsou pak unavené a bolavé. My vám přinášíme protahovací cviky, kterými si můžete nožky uvolnit. Pár cviků zvládnete třeba i během dne v práci. Nejlepší však je si zacvičit celou sérii večer doma.

Každým cvikem si vždy protáhneme obě nohy stejně dlouho. V každé konečné poloze setrváme 10 až 15 vteřin. Pro větší účinek opakujeme 2x až 3x.

Chodidla

FOTO: chodidla protažení

Vestoje pokrčíme jednu nohu a opřeme ji o spodní stranu špičky. Patu se snažíme vytáhnout co nejvýše, abychom cítili příjemné protažení v chodidle. Pak chodidlo položíme na vnější stranu špičky a protáhneme nárt.

Lýtka a achilovka

FOTO: lýtka a achilovka protažení

Opřeme se o ruce a nohy. Jednu nohu pokrčíme a uvolníme. Chodidlo druhé nohy máme celé na zemi (včetně paty). Propneme ji v koleni a cítíme protažení v lýtku. Pokud nám cvik nic nedělá, posuneme ruce dále od těla nebo naopak blíže k němu. Nohy však necháváme pořád stejně. Musíme najít správnou polohu, aby nás to příjemně protahovalo, ale nebolelo.

Stejného protažení můžeme dosáhnout i vestoje. Opřeme se o zeď, patu natažené nohy necháme na zemi. Opět si najdeme vhodnou polohu.

Lýtka a holeně

FOTO: lýtka a holeně protažení

Lehneme si na podložku. Jednu nohu necháme pokrčenou. Druhou propneme a zvedneme nahoru. Měla by s tělem svírat pravý úhel. Můžeme si ji přidržet za koleno. Dále hýbeme jen kotníkem. Střídavě nasměrujeme špičku k hlavě a pak nahoru.

Zadní strana nohou (lýtka a zadní stehna)

FOTO: zadní strana nohou protažení 1

Vestoje držíme rovnováhu na jedné noze. Druhou propneme v koleni a opřeme o patu. Předkloníme se a rukou chytneme za špičku. Hlavu přitáhneme co nejblíže ke kolenu.

FOTO: zadní strana nohou protažení 2

Protažení zadní strany nohou – varianta 2 Foto: Tereza Knobová, Topzine.cz

Vsedě natáhneme levou nohu. Patu pravé nohy dáme k levému stehnu (co nejblíže k zadku). Chytneme se za špičku natažené nohy a hlavu se snažíme dát až na koleno.

Hýždě

FOTO: hýždě protažení

Vleže necháme jednu nohu volně položenou. Druhou pokrčíme a koleno přitáhneme až na hruď. Po vystřídání nohou k sobě přitáhneme obě najednou.

Vnitřní strana stehen (motýlek)

FOTO: vnitřní strana protažení

Vsedě dáme paty vnitřkem co nejblíže k zadku. Snažíme se dát kolena co nejvíce na podložku, aniž bychom od sebe rozpojili chodidla, která si přidržujeme rukama. K většímu rozsahu si můžeme pomoct lokty.

Přední strana stehen

FOTO: přední stehna protažení

Klasický cvik na přední stehna. Vestoje chytneme jednu nohu za kotník a přitáhneme k hýždím. Kolena musí být u sebe. Pro lepší stabilitu se můžeme opřít rukou o zeď.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Máte bolavé a oteklé nohy z dlouhého stání? Přinášíme tipy na jejich uvolnění