×
TOPZINE.cz

Masturbace i porno. Slam poetry rozproudila Divadlo v Řeznické

FOTO: Slam poetry
Zkuste netradiční pojetí literatury. Slam poetry., FOTO: Pavel Matoušek

Na Mikuláše se kromě mandarinek a čokolád nadělovaly i verše. V Divadle v Řeznické se uskutečnila parodie na vánoční besídku v podobě exhibice Slam poetry prezentující plody podzimních workshopů. Přestože se jednalo o poslední akci tohoto druhu na celé dva měsíce, hlediště diváky zrovna nepřetékalo.

FOTO: Slam poetry
Slam má výhodu ve svém “tady a teď”. FOTO: Pavel Matoušek

Ve skupině věrných příznivců vznešené disciplíny, kteří se často navzájem znali, vznikla snadno přátelská atmosféra.

Do svého postupu při autorském přednesu poezie zasvěcovali zájemce během pěti kurzů jedny z nejvýraznějších figur českého slamu – Jakub Foll a Bohdan Bláhovec. Oba několikanásobní vítězové regionálních i celostátních kol na jevišti spoléhají většinou na improvizaci a učili tomu účastníky svých dílen, což se projevilo i v Divadle v Řeznické. Většina účinkujících spoléhala na spontánní dílo okamžiku a nic si nepřipravovala. Výjimečně se odhodila stranou i soutěživost a jednotlivé výstupy se nedočkaly číselného hodnocení od publika.

Mikuláš na guláš

Slameři vůbec neopomíjeli, že 5. prosinec je dnem, kdy ulice křižuje povedená trojice Mikuláše, čerta a anděla. Ironickým hlasem přítomné vítali na mikulášské besídce, bělovousého hrdinu dne zvali na guláš a Bohdan Bláhovec s výrazem zlobivého dítěte zpíval: „Mik-miku-mik-miku-mikrofon.“ Výjimečně tak možná tento motiv převálcoval téma sexu a genderu. Vulgarismy to však hýřilo ještě více než obvykle.

Nejen Bláhovec bez ostychu notoval, ke zpívání notoricky známých písní a výrazné intonaci se připojili i další. Nejpoctivěji se této možnosti chopila v oboru již ostřílená Bio Masha, která svými vlastními písněmi zpestřovala i přestávku. Kromě prostoru svého hlasu využívali i prostoru fyzického, svobody svého těla a jediného předmětu, který směl stát na pódiu, mikrofonu. Některé improvizace proto občas zaváněly divadelní performancí. Jakub Foll dokonce podal sportovní výkon a ufuněně slamoval, zatímco se jeho tělo plně věnovalo třiceti klikům.

Mezi výrazná vystoupení patřil i přednes již zmiňované Bio Mashy, která se zřekla veškerého práva na pauzu a slova chrlila nepřetržitě za sebou, čímž si už tak nelehký úkol ztížila. Zaměřovala se na další aspekt, který v dnešní době s Vánocemi souvisí – slevy, akce, věrnostní karty a podobné rohlíky, kterými společnosti opíjejí naivní zákazníky. O nepřerušený proud řeči se podle jejího vzoru snažil i nováček Jiří Šimek, vznikl však bezobsažný salát vět: „Musím pořád mluvit, nemůžu se zastavit.“

Co na srdci, to na jazyku

Posluchače pobavil i bezprostřední Zdeněk Hruška, který tvořil ve stylu „co na srdci, to na jazyku“ a sám sebe zbytečně zkritizoval větou: „Jsem asi takovej improvizátor jako rozbitej radiátor.“ Asi nejsilnějším poznávacím znamením tohoto autora je však invalidní vozík, který se stal parkrát terčem Bláhovcova černějšího, ale neškodného humoru.

Častěji než o souložení se mluvilo o masturbaci, pornu a internetových seznamkách, kde získává sexualita nový neosobní rozměr. Do toho nás zasvětil Zdeněk Hruška, který s upřímností sobě vlastní hovořil o vlastních zkušenostech, a finalista za Plzeň Pavel Oškrkaný, jehož podání zrůdnosti virtuálního harašení bylo údajně smyšlené. Kdo ví, Pavle, kdo ví! Uznávám však, že jeho exhibice rozhodně patřily k těm zdařilejším. To však nepochybně podnítilo i to, že se jako jeden z mála připravil dopředu.

Z plodů workshopů tekla štáva, jiné musí dozrát

Řízek Pavel Pařízek se přímo na pódiu vyznal z přitažlivosti k vzezření další slamující Sáry Arnsteinové. Přejeme mnoho štěstí, jelikož Pavel si ho zaslouží. Všem přítomným totiž splnil přání: „Něco si přejte. Pět, čtyři, tři, dva, jedna a je to! Splněno!“
Večer odemykal i zamykal svým veršováním ten samý člověk, Jan Nedbal, hubený majitel příjemného hlasu. Všichni mu prominuli klišovitý rým den – sen a smáli se jeho náhodně vzniklému příběhu dne, který hoří v rakvi.

Z některých plodů workshopů již teď tekla šťáva, jiné ještě potřebují dozrát, na výkonech se možná projevila i absence motivace v podobě bodování výkonů. Ta ale měla i pozitivní dopad, nikdo nikoho nevypískal, všichni se smáli a navzájem se povzbuzovali, rivalita odpočívala pod zemí. Takže se budeme těšit na další akci v únoru.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..