Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

M*A*S*H: Doktoři ze 4077 neztrácejí na vtipnosti ani po čtyřiceti letech

Nela Christovová

Nela Christovová

15. 11. 2010

Hawkeye Pierce, Radar, Kuní ksicht a Šťabajzna Houlihanová. Svérázné postavičky, které bylo v televizi těžké nezaznamenat. Tento kultovní seriál totiž v posledních letech slouží jako vycpávka dopoledního vysílání. Ale co, my se rádi podíváme i postodvacáté, že?

Hlavní postavy ještě před velkou výměnou, Zdroj: distributor seriálu

Píše se rok 1950 a v Koreji se právě rozpoutal tříletý boj o slavnou 38. rovnoběžku. Mobilní armádní nemocnice, takzvaný MASH 4077, ve kterém se příběh odehrává, je ve svém oboru zaručeně nejlepší. Jen proto se ti nahoře se zaťatými zuby snaží přehlížet ne zrovna vojenské chování místního personálu.

Šílená banda na správném místě

V centru dění stojí kapitán Benjamin Franklin Pierce (Alan Alda), který sem byl tak trochu nedobrovolně odvelen. Hawkeye, jak bývá přezdíván, je navíc špičkový chirurg, takže je jasné, že ho armáda jen tak lehce nepustí. A tak zatímco zbytek osazenstva přijíždí a odjíždí, Hawkeye zůstává. Svůj stan, poeticky nazvaný Bažina, sdílí s dalšími doktory: pohodovým Trapperem Johnem McIntyrem (Wayne Rogers) a majorem Frankem Burnsem (Larry Linville).

O co je Kuní ksicht (jak Frankovi přátelsky přezdívají) mizernější chirurg, o to je lepší práskač, a jeho hlášení tak pravidelně plní poštovní schránku hlavního stanu. To z nějakého důvodu imponuje vrchní sestře Margaret Houlihanové (Loretta Swit), řečené Šťabajzna, která zasvětila svůj život armádě… A Frankovi.

„Ó, Franku…“ Jejich vztah je veřejným tajemstvím

Celou jednotku vede permanentě nametený plukovník Henry Blake (McLean Stevenson). Ovšem kdo ze zdejších doktorů si sem tam nepřihne? Dokonce ani Frank čas od času nepohrdne jednou odeštníčkovanou Shirley Temple. Hawkeye s Trappem si rovnou postavili kolonu, tedy přístroj, jenž destiluje alkohol, po kterém se vám doslova srolují ponožky.

Hlavně aby boty ladily s kabelkou

Každý den se doktoři v primitivních podmínkách potýkají s obtížnými případy, které ne vždy dopadnou dobře. Ani zbytek personálu to však nemá jednoduché. Sestry, odrážející útoky G. I. Jane Houlihanové, padají rovnou do náruče neodolatelného Hawkeyho, aby pak byly stejně rychle zapomenuty. Nosáč Klinger (Jamie Farr) se zase pokouší dostat z armády pomocí paragrafu 8, kvůli kterému se mimo jiné musel naučit sladit boty s kabelkou. A tak se dočkáme neuvěřitelných kreací, které zahrnují liščí boa, dostihový klobouk z ovoce nebo letní šaty s opravdu hlubokým dekoltem.

Nesmíme zapomenout na desátníka O’Reillyho (Gary Burghoff), úředníka jednotky, který sežene kdykoliv cokoliv a kromě toho ovládá i vojenskou hatmatilku. Přezdívají mu Radar, protože jak říká, vždycky ví, co se stane, ještě předtím, než se to stane.

Jeden z Klingerových originálních převleků

Po nějaké době (ve skutečnosti uběhly 4 sezóny) je Henry odvolán, ale jeho helikoptéra je nad oceánem sestřelena. Na jeho místo nastupuje plukovník jako řemen, doktor Sherman Potter (Harry Morgan). Střídání stráží pokračuje i v následujících sezónách, a tak odjíží Trapper a místo něj přichází zelenáč B. J. Hunnicutt (Mike Farrell). Margaretina svatba vede k tomu, že se Frank dočista zblázní (nutno připomenout, že se Margaret nespokojila s jeho sliby o rozvodu – Frank je prostě podpantoflák), a tak se na scéně objevuje Charles Emerson Winchester III. (David Ogden Stiers).

Výměna obsazení a jede se dál!

Nové obsazení má ale úspěch, takže se diváci dočkali ještě několika dalších řad. Těch bylo nakonec 11 a natáčely se mezi lety 1972 – 1983. Není žádným tajemstvím, že v jednotlivých epizodách tvůrci seriálu vyjadřují nesouhlas s tehdy probíhající válkou ve Vietnamu.

Za oněch 11 let se změnilo pojetí seriálu. Zpočátku se každý díl inspiroval vyprávěním lékařů, kteří válku v Koreji opravdu zažili. Později se ze zamýšleného sitcomu stalo spíše moralistické drama, a tak se diváci dočkali závažnějších témat. Citelným se stal i fakt, že po čtyřech sezónách odešel hlavní scenárista Larry Gelbart a producent Gene Reynolds. Vedení se ujal Alan Alda s novým producentem Burtem Metcalfem.

Charles začal hrát, tak se pánové přestali mýt

Celá show se stala mnohem političtější a některé díly byly vystavěny jako poněkud nezáživné rozhovory s vojenským personálem. Navíc pomalu docházely náměty na scénář, a jak říká Harry Morgan, začaly se objevovat trhliny. Všichni se tedy dohodli, že desátá sezóna bude poslední. Stanice CBS se ovšem nechtěla vzdát tak úspěšného hitu, a proto vznikla poslední půlsezóna zakončená dvou a půl hodinovým finálem, které sledovalo rekordních 105 miliónů Američanů.

Ach, ty spin-offy!

Jak už to bývá, tvůrci se ze jmen slavných seriálů snaží vytřískat, co to dá. Tak nějak vznikají spin-offy, neboli volně navazující seriály. W*A*L*T*E*R se věnuje jak jinak než desátníku O’Reillymu, který se po návratu do rodné Iowy přidá k policejnímu sboru. Už to ale není starý dobrý Radar (a dokonce si tak ani neříká), takže znuděný divák přepíná a seriál končí odvysíláním pilotního dílu. To AfterMASH na tom byl o něco lépe. Dočkal se dvou sezón a zahráli si v něm někteří staří známí: Klinger, plukovník Potter a otec Mulcahy. Kromě toho se v seriálu na chvíli mihnul i Radar a pošahaný plukovník Flagg.

Zajímavosti

  • Radar Garry Burghoff je jediný, kdo si zahrál svoji postavu i ve snímku MASH, který sloužil jako předloha pro sitcom. Ostatní herci ze stříbrného plátna byli údajně příliš drazí.
  • McLean Stevenson chtěl hrát Hawkeyho, nakonec ale přijal roli plukovníka Blakea.
  • Určitě vás napadlo, kde se natáčely exteriéry. Kopce, ve kterých ležel tábor 4077, se nacházejí v kalifornském Malibu Creek State Park. Lokalita dřív patřila studiu Century Fox, ale nyní je plně přístupná veřejnosti.
  • Jamie Farr, představitel Maxe Klingera, skončil s ženskými převleky, protože nechtěl, aby se za něj jeho děti styděly. A tak se Klinger od sedmé sezóny přestal pokoušet o paragraf 8.
  • Úvodní znělka z filmu i seriálu je instrumentální verzí písně Suicide Is Painless amerického skladatele Johnnyho Mandela.
  • V americké a britské verzi je do většiny epizod nahraný smích typický pro sitcomy. Většina evropských dabovaných verzí se obešla bez něj a na DVD si dokonce můžete vybrat.
  • M*A*S*H byl první americký seriál, ve kterém se objevilo spojení son-of-a-bitch (netřeba překládat).

M*A*S*H (M*A*S*H)

Komedie / Drama / Válečný
USA, 1972, 255 x 25 min

Režie: Michael Switzer, Mel Damski, Gabrielle Beaumont, Jackie Cooper, Stuart Millar
Hrají: Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher, G. Wood, Gary Burghoff, Kellye Nakahara, Jeff Maxwell, G. W. Bailey, Allan Arbus, Edward Winter, Robert Alda, Antony Alda

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

M*A*S*H: Doktoři ze 4077 neztrácejí na vtipnosti ani po čtyřiceti letech