Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Masarykova univerzita zvítězila v odhalování plagiátů

Redakce

Redakce

7. 9. 2010

FOTO: Studenti u počítačůOdborníci z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity (MU) zvítězili se svým projektem na softwarové odhalování plagiátů v mezinárodní soutěži, ve které předčili dalších 17 týmů z celého světa. Jejich systémy Theses.cz a Odevzdej.cz umožňují zapojeným školám vkládat do nich závěrečné či seminární práce, porovnávat jejich jednotlivé pasáže a odhalovat tak opsané části.

FOTO: Studenti u počítačů

Ilustrační foto, Zdroj: archív PEF MZLU v Brně

Před podvodným chováním a následným vyloučením ze studia varují studenty každoročně profesoři na Masarykově univerzitě. A dobře vědí proč. Jejich kolegové z Fakulty informatiky MU vyvinuli unikátní systém na odhalování plagiátů. „Systém kontroluje, zda se mezi vysokoškolskými či seminárními a dalšími pracemi nenacházejí podobnosti textů. V současnosti tvoří databázi asi 1,5 milionů dokumentů, mezi nimiž se vyhledávají podobnosti,“ uvedl autor projektů Michal Brandejs.

Skandály spojené s plagiátorstvím se poslední dobou objevují často, a to nejenom mezi studenty, ale i mezi akademiky. Známá je aféra na Právnické fakultě Západočeské univerzity, kde v současnosti probíhá téměř 70 správních řízení ve věci odebrání titulů absolventům, kteří vystudovali překvapivě rychle, a nebo jejichž závěrečné práce záhadně zmizely.

FOTO: Studenti píšící

Je užitečné sehnat si při psaní školních prací co nejvíce informací, Zdroj: studenthacks.org

Univerzity se proto snaží za pomoci systému Theses.cz podobným nepříjemnostem předcházet. „Aktuálně je praxe taková, že je povinností každého vedoucího závěrečné práce zkontrolovat odevzdanou práci prostřednictvím systému na odhalování plagiátorství. Systém je jejich pomocníkem, který je upozorní na podezřelou míru podobnosti dvou prací,“ přiblížila mluvčí MU Tereza Fojtová.

Systém na odhalování plagiátů používá Masarykova univerzita od roku 2008. Od té doby se jí za jeho pomoci podařilo odhalit okolo 30 plagiátů. Postupně se do projektu zapojily další vysoké školy a dnes ho využívá téměř 30 z nich, a to jak v Česku, tak na Slovensku. „Univerzita Karlova spustila testovací fázi systému Theses.cz teprve v roce 2009. Pomocí programu však zatím žádný plagiát odhalen nebyl,“ informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Systém si chválí i jinde

Podobnou zkušenost má i Jihočeská univerzita. „Systém používáme od roku 2008 a kontrolujeme všechny odevzdané práce. Zatím jsme nezjistili podobnost se žádným souborem, který je v systému k dispozici pro porovnání,“ potvrdila její mluvčí Ludmila Bulánová.

Vývojový tým Fakulty informatiky MU rovněž spustil projekt Odevzdej.cz, který umožňuje hledání stejných či podobných úseků v seminárních pracích a esejích. V současnosti také testuje vyhledávání podobností s celým Internetem, které plánuje do systému zavést už v tomto roce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Masarykova univerzita zvítězila v odhalování plagiátů