Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Mary Mary s novým albem Something Big ukazují, jak vypadá moderní gospel

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

30. 4. 2011

FOTO: Mary MarySesterské duo Mary Mary pro nás připravilo neotřelé a svým způsobem originální aranže dvanácti hudebních kusů. Jejich nová deska Something Big je dalším důkazem, že gospel zasazený do moderního kontextu hudby není marný.

FOTO: Mary Mary

Mary Mary, Zdroj: mary-mary.com

Erica a Tina Atkins-Campbellovy vyrostly v náboženském prostředí – matka vedla chrámový evangelický sbor, otec byl dokonce knězem. Jejich láska ke gospelu je tedy zcela pochopitelná. Sestry se svým zpěvem však překročily posvátné území kostela a nebojácně se vrhly do víru showbyznysu. Vyhrály mnoho gospelových soutěží, natočily šest alb, třikrát získaly prestižní cenu Grammy.

Something Big není obyčejným gospelovým pokusem dobýt svět. Je to jízdenka do bezstarostného světa plného barev a svěžesti. Mary Mary tento hudební žánr obohacují luxusními prvky moderní hudby, jejichž spojení doslova povznáší. O výjimečnosti celého alba okamžitě přesvědčí jeho první skladba Something Big. Je to rytmický kousek plný úžasných variací, jakýsi dialog zpěvaček a jejich posluchačů. Velký kus práce na téhle skladbě udělal sbor, jenž jí dodává gospelovskou příchuť.

Mary Mary – Something Big

Že druhá píseň nabídne silnější a pravidelnější beaty, prozrazuje už její název Something Bigger. Gospel je trochu potlačen a do popředí se nemilosrdně prodral hip-hop a rap. Tahle pecka rozbíjí mýty o vulgárnosti hip-hopu a přeslazenosti gospelu.

Rozjeté tempo hodně zklidňuje It Is Well. Mary Mary zpívají a cappella, jen za doprovodu sboru. Díky tomu báječně vyniknou hlasy zpěvaček – jejich krásná barva i poloha. Především se ale odhalují schopnosti a hlasové možnosti obou sester, které jsou vskutku obdivuhodné. Na rozdíl od předchozích je tato píseň čistě gospelovou záležitostí. Vyzařuje z ní vyrovnanost, láska, porozumění.

Tina: „Není to jen záliba. Není to reklamní trik nebo tahák. Není to kvůli slávě. Žijeme a zpíváme s vědomím naplnění nějakého smyslu.“

Zbytek alba je již veden královským žánrem ulice. Never Wave My Flag začíná poměrně nevinně, ale po tomto klidnějším úvodu obě sestry ukážou, jak mají silné a pevné hlasy. Zajímavé je, že refrén z jejich úst vůbec nezazní. Zpěvačky ho přenechaly sboru, čímž vyzdvihly jeho originalitu a neutopily ho tak mezi jednotlivými slokami.

Mary Mary jsou božským zjevením v nemilosrdném hip-hopovém světě

To, že Mary Mary cítí rytmus a mají ho v krvi, dokazují i další skladby. Walking, Slow Walk, Survive nabo Are You Ready jsou jako živá voda, kterou spatří vyprahlý poutník uprostřed měsíční krajiny. Závěrem zazní ještě dva kusy – Catch Me a Homecoming Glory. Prýští z nich laskavost a rozvaha zároveň. Vyniká především uklidňující zvuk kytary, který jakoby toužil navodit životní rovnováhu. V případě Catch Me se nenásilně prosazuje také klavír, jehož tóny promyšleně podtrhují celkovou náladu.

Potřebujete utěšit, relaxovat? Zaposlouchejte se do textu a nechte na sebe působit ona moudrá slova tak typická pro gospely. Chcete-li se pobavit nebo zatančit, na text zapomeňte a oddejte se rytmu. Spojením gospelu, hip-hopu, soulu, funky a jazzu vznikají ojedinělé skladby, které si oblíbí velmi široké spektrum posluchačů.

Mary Mary – Something Big

Vydáno: 2011

Skladby: Something Big, Something Bigger, Blind, It Is Well, Never Wave My Flag, Walking, Slow Walk, Survive, Are You Ready, Catch Me, Sitting With Me, Homecoming Glory

Celkový čas: 43:56

Vydalo: Sony Music

Hodnocení: 5 *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mary Mary s novým albem Something Big ukazují, jak vypadá moderní gospel