Menu
TOPZINE.cz
Sport

Martin Nogol, mistr všech koloběžek: Scooter or die

Redakce

Redakce

27. 4. 2011

Martin Nogol je jedním z otců scooteringu u nás. I když patří mezi nejstarší jezdce, je pořád ve formě a může se pyšnit četnými úspěchy. Topzine.cz přináší exkluzivní rozhovor s několikanásobným mistrem Evropy i světa.

Scootering neboli extrémní skoky na koloběžce ve skateparku či na ulici pochází ze Švýcarska, kde jako první začala vyrábět malé koloběžky firma Micro. Největší rozmach freestyle scooteringu nastal v USA. Do České republiky přichází v letech 2000–2001, ale ještě není tak rozšířen a v podstatě je stále v počátcích. V dalších letech se sport postupně vyvíjí a rozšiřuje.

Svými extrémními výstupy se scootering dostává do povědomí lidí. Byla založena první distribuce, takže koloběžky se staly dostupnějšími na trhu. Nápadů, možností a jezdců přibývá bleskovou rychlostí. Největší boom u nás i ve světě byl pak v roce 2010. O čtyři léta dříve, roku 2006, začíná jezdit exhibice i úspěšný Martin Nogol.

Jak ses vlastně dostal k freestyle scooteringu?
Začalo to tím, že mi moje babička koupila první koloběžku a hned mě to chytlo. Postupem času jsem se vypracoval tam, kde jsem teď. Začátky byly těžké… Koloběžky v té době nebyly tak kvalitní jako dnes, takže každý týden jsem ji šel zavařit. (smích)

Tvé největší úspěchy? Kam ses s koloběžkou dostal nejdále?
Moje největší úspěchy jsou dvojnásobný mistr světa a jedenáctinásobný mistr Evropy. Nejdále jsem byl na exhibici v Kataru ve městě Doha.

Kde jezdíš nejraději?
Nejraději jezdím v Pardubicích nebo v Monster parku v Praze, mám rád velké skoky a velké překážky.

Propaguješ nějakým způsobem sebe a svůj sport?
Snažím se propagovat koloběžku na exhibicích a v TV rozhovorech, také organizujeme scooter campy pro začátečníky. Jeden bude v Pardubicích ke konci léta.

FOTO: Martin Nogol je mistrem Evropy i světa

Martin Nogol si scooteringové radovánky užívá i ve vzduchu, Zdroj: archiv Martina Nogola

Právě ti začala sezóna, nějaké předsevzetí?
Žádné nemám. Možná to, že se chci dostat zase do formy a jezdit co nejvíce závodů a exhibic.

Jak bys popsal svůj stroj, se kterým dosahuješ takových úspěchů?
Můj stroj se měnil. V počátcích to byla skládací koloběžka s úzkými řídítky, které jsem měl dost nízko, plastová kolečka, která jsem měnil snad co dva týdny. Ale postupem času se začala koloběžka zjednodušovat, zlepšovat, používat lepší slitiny.
Teď mám koloběžku s hliníkovými kolečky 110 mm s větší tvrdostí gumy. Také koloběžka už není skládací, mám větší a širší řidítka, deska je z pevnějších materiálů s concavem (tvarování, které můžeme pozorovat u klasického skatu).

FOTO: Martin Nogol

Martin Nogol je přeborníkem ve freestyle scooteringu, Zdroj: archiv Martina Nogola

Kde si můžeme takovou koloběžku koupit?
www.gizmania.cz – největší výběr freestylových koloběžek. Tam jsou koloběžky cenově přijatelné jak pro začínající, tak pro pokročilé.

Udržuješ své tělo nějakým způsobem v kondici, nebo máš nějaký tip na to, jak se stát několikanásobným mistrem Evropy?
Snažím se cvičit, plavat, protahovat se. Čím jsem starší, tak zjišťuji, že mé tělo už to nezvládá tak jako dřív. Takže musím trénovat i jinak než na koloběžce.

Kde tě mohou čtenáři podpořit?
Na každé exhibici s VSA Xtreme nebo mi mohou poslat peněžitý dar na můj bankovní účet (smích).

Máš nějaké motto, které tě provází?
„Scooter or die!“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Martin Nogol, mistr všech koloběžek: Scooter or die