Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Martin Maxa: Malující tělocvikář, zpívající malíř

Redakce

Redakce

20. 11. 2009

martin-maxaŽe je Martin Maxa vystudovaný tělocvikář, ale také zpěvák a hudebník, který se na české hudební scéně objevil ke konci 90. let, ví v této zemi pravděpodobně každý. Ale kolik lidí zná tohoto svalnatého sympaťáka také jako výtvarného umělce, kterého malování nějakou dobu dokonce živilo?

Jeden z obrazů Martina Maxy. Zdroj: oficální web Martina Maxy, http://www.martinmaxa.cz

Jeden z obrazů Martina Maxy. Zdroj: oficální web Martina Maxy

Malování se Martin Maxa, vlastním jménem Ivan Varga, věnoval hlavně v 80. a 90. letech, tedy ještě předtím, než u něj dostalo přednost umělecké vyjádření prostřednictvím hudby. Se svými obrazy se prosadil především v Německu, kde uspořádal několik výstav a získal poměrně rozsáhlou klientelu. Jeho obrazy tady pro něj byly hlavním zdrojem příjmů.

S hudbou začínal Martin Maxa klasicky – jako písničkář s kytarou. Později založil skupinu Náhodná sešlost (ve které dnes kromě Maxy působí dalších 8 muzikantů) a také hudební klub Pijonýr v Litvínově. První nabídka na nahrání CD však přišla až po dvaceti letech marných pokusů o proražení na české hudební scéně.

Martin Maxa na koncertě ve Vrbně pod Pradědem v létě 2008. Zdroj: oficiální web Martina Maxy http://www.martinmaxa.cz

Martin Maxa na koncertě ve Vrbně pod Pradědem v létě 2008. Zdroj: oficiální web Martina Maxy

Od roku 2000 vydal Martin Maxa čtyři řadová alba (C’est la vie, 2000, Zpovědnice, 2001, Desáté patro, 2003 a Zákulisí, 2005) a jedno album výběrové (Best of, 2007). V roce 2000 získal ocenění Skokan roku v anketě Zlatý slavík a už v roce 2001 se ve stejné anketě umístil na 3. pozici v kategorii Zpěvák.

Kromě sportu, malování, hudby a koncertování přidal Martin Maxa postupně do výčtu svých aktivit také herectví. Kromě francouzského filmu Utrpení svatého Sebastiana (Le Martyre de Saint Sébastien), ve kterém si zahrál už v roce 1984, jsme ho mohli vidět ve filmu Kameňák 2 režiséra Zdeňka Trošky, kde hrál – jak jinak – tělocvikáře. V poslední době se však Martin Maxa objevuje také v muzikálech. Ve Třech mušketýrech v pražském divadle Broadway se divákům představil v roli lorda Buckinghama, v inscenaci Filipa Renče Kleopatra ve stejném divadle pak ztvárnil roli Rufia.

Martin Maxa jako Rufius v muzikálu Kleopatra. Zdroj: oficiální web Martina Maxy, http://www.martinmaxa.cz

Martin Maxa jako Rufius v muzikálu Kleopatra. Zdroj: oficiální web Martina Maxy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Martin Maxa: Malující tělocvikář, zpívající malíř