Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Martin Donutil: v Huse na provázku je doma, angažmá má i v Národním divadle

Redakce

Redakce

29. 6. 2013

Známé jméno Donutil už není spojené jen s Miroslavem. Do divadelního světa vstoupil jeho dvacetiletý syn Martin, a to rolí jedenáctiletého Janáčka v Huse na provázku. Říká se: „Jaký otec, takový syn.“ Skutečně je tomu tak? Představme si Martina Donutila – herce, kterého chce i Národní divadlo.

FOTO: Romeo, Julie a já

Martin Donutil na brněnských prknech ve hře Romeo, Julie a já. Zdroj: Tomáš Roček, Husa na provázku

Otec Martina, po vystudování JAMU, začal hrát v brněnském divadle Husa na provázku. Svou kariéru zde započal v roce 1973. Před rokem do téhož divadla nastoupil i Martin. Všiml si ho sám ředitel Václav Morávek  v inscenaci Žádná celá nekonečno na Pražské konzervatoři, kde Donutil mladší studoval.

Divadlo konzervatoře uvedlo inscenaci Žádná celá nekonečno jako obraz živočicha podivného druhu – nahou opici s velkým mozkem a sexuální touhou. A ta opice si říká homo sapiens. Premiéra se uskutečnila 8. 3. 2011 v Divadle Na Rejdišti v režii Terezy Karpianus.

Miroslav Donutil se do Husy na provázku dostal ve 22 letech a jeho první rolí byl Nikola Šuhaj v Baladě pro banditu. Jeho syn do téhož divadla nastoupil v loňském roce v 19 letech a rovnou si zahrál hlavní roli mladého Janáčka v inscenaci Leoš aneb Tvá nejvěrnější.

FOTO: Husa na provázku

Husa na provázku zinscenovala Romeo, Julie a já. Zdroj: Husa na provázku

Obraz života hudebního génia byl opět doplněn o husovské trademarky, mladý Martin projevil svůj talent a bez ostychu vystřihl roli dospívajícího skladatele. Kromě Leoše ho můžete v Huse vidět jako čtenáře Dostojevského (Kníže Myškin je idiot), v inscenaci Romeo, Julie a já, i dalších.

Spolu s otcem se potkává v Národním divadle ve Sluhovi dvou pánů. Zde hraje roli Silvia, kterou původně hrál Jan Hájek. Poté,  co absolvoval Pražskou konzervatoř, rozjíždí dobrou hereckou kariéru jak v Praze, tak v Brně. Více pracovních příležitostí ho však drží spíše na Moravě.

FOTO: Doktor Faustus

Mladý Donutil si zahrál i v inscenaci Doktor Faustus. Zdroj: Jakub Jíra, Husa na provázku

Do divadla se ale protekčně nedostal. Sám otec ho od herectví původně odrazoval. Martin byl však od mala spíše extrovert, který rád baví ostatní, a kariéra herce ho oslovovala nejvíce. K přijímačkám na konzervatoř ale přistupoval nenásilně, stylem „buď-anebo“.

Nepohybuje se ale jen ve světě divadelním. Za sebou má i role filmové. Poprvé účinkoval v televizním seriálu Hotel Herbich (1999). V poslední době se dostal i do velmi známých filmů jako např. Lidice nebo Probudím se včera.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Martin Donutil: v Huse na provázku je doma, angažmá má i v Národním divadle